logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Pożary traw i zarośli w Przecławiu

Pozary-lakW dniu dzisiejszym (6 marca) ok godz 14:30 w wyniku wiosennego wypalania traw wybuch groźny i niekontrolowany pożar na łąkach vis-a-vis osiedla Zielone Pole w Przecławiu. Ze skutkami pożarów walczyło ok 20 strażaków z Gminy Kołbaskowo, Szczecin i Dobra. Strażacy także zmagali się z pożarem łąki za torami w Warzymicach.

 

 

 


Pierwszy wóż z 5 strażakami z Kołbaskowa przyjechał dokładnie o 15:00, w kilka minut po zgłoszeniu - mówi Robert Szałek wiceprezes OSP w Kołbaskowie - w sumie na całym terenie z ogniem walczyło 18 strażaków ze Smolęcina, Kołbaskowa, Wołczkowa i Szczecina.

Wypalanie traw jest u nas złą tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska. Że ziemia się wyjaławia, a nie użyźnia, i że nie jest to żaden sposób odnawiania łąki - wielokrotnie wypowiadali się naukowcy, przyrodnicy i ekolodzy. Mimo wielu akcji uświadamiających, rolnicy nadal sądzą, że ogień to "najtańszy herbicyd" do zwalczania chwastów.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880) określa:
* Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
* Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny.
Od sierpnia 2004 r. sprzymierzeńcem w walce z wypalaniem traw stały się przepisy dotyczące dopłat rolniczych. Uznaje się w nich, że rolnicy dopuszczający się takich praktyk mogą zostać pozbawieni dopłat bezpośrednich i rolno-środowiskowych z funduszów Unii Europejskiej.

 

Pin It