Get Adobe Flash player

.

Logowanie

Szukaj w portalu

Prognoza pogody

Partnerzy :

dziennik-policki

mierzyn24_pl

 

 

 Bezrzecze24

 gumience24

PSamorzadowykpgk.org

Przeclaw24 na youtube

Odsłon artykułów:
8102525

Ilość internautów na stronie

Odwiedza nas 685 gości oraz 0 użytkowników.

 

Wywiad z ks. proboszczem

wywiad z proboszczem

Ksiądz Tomasz Zaklukiewicz - od 9 lat proboszcz naszej parafii - znalazł chwilę, aby udzielić krótkiego wywiadu dla naszego portalu. Zapraszamy do lektury.

1. Jaką drogę przebył ksiądz, aby zostać proboszczem parafii ?

Do parafii Nawiedzenia NMP w Przecławiu przybyłem 9 lat temu, 7 sierpnia 2001. Wcześniej byłem proboszczem w parafii Sulimierz. Posługą duszpasterską obejmowałem 3 miejscowości, oprócz siedziby parafii: Dzieżgów, Głazów, Renice. W tamtej parafii nie miałem księdza współpracownika. Msze św. odprawiałem w 3 kościołach w każdą niedzielę i święta, np. w Boże Ciało były trzy procesje, w Boże Narodzenie trzy Pasterki i trzy Rezurekcje w Wielkanoc :). Wcześniej byłem wikariuszem w bazylice katedralnej i parafii św. Kazimierza w Szczecinie. Ostatnie cztery lata przed probostwem byłem zastępcą redaktora naczelnego w szczecińskim, katolickim Radiu AS, które po moim odejściu stało się częścią ogólnopolskiej sieci Radia PLUS.

2. Jaki region obejmuje nasza parafia i ile liczy sobie osób ?

Nasza parafia została erygowana 1. lipca 1991 roku przez ówczesnego ordynariusza tej dej diecezji, bpa Kazimierza Majdańskiego. Obejmuje następujące miejscowości: Przecław, Warzymice, Karwowo. Wizualnie granicą jest droga do Rajkowa z jednej strony, Będargowo z drugiej, krańce Karwowa z kolejnej i rogatki Przecławia w kierunku Kołbaskowa. Obecnie mieszka nas na terenie parafii ok. 5000 osób.

3. Czy mieszkańcy przyjmują chętnie księdza z kolędą ?

O to trzeba by zapytać się Parafian :)  Kolęda jest szczególnym czasem w życiu parafii. Odwiedzamy rodziny, z którymi znamy się z kościoła, ale także tych, którzy na Msze św. z różnych, najczęściej rodzinnych powodów jeżdżą do swoich rodziców, do Szczecina. Jest to więc szczególna okazja, by poznać się bliżej i przez to zrozumieć problemy z jakimi borykają się nasze rodziny. Jest wiele trudnych sytuacji w naszych domach, które poznajemy podczas wizyty duszpasterskiej. Te sytuacje są często wtedy tylko zasygnalizowane, wracamy do nich na spokojnie już po okresie kolędowym. Tak właśnie pojmuję m.in. zadanie księdza - być wraz z Parafianami, nie tylko w niedzielę na Mszy św. Stąd przypominam, że jesteśmy dla Waszej dyspozycji i chętnie pomożemy, jeśli to będzie w naszych możliwościach. Należy też pamiętać o specyfice naszej parafii - stosunkowo duża rotacja mieszkańców. Często ci, którzy nas przyjmowali przez cztery, pięć lat już pod tym adresem nie mieszkają.

4. Czy młodzież licznie chodzi do kościoła ?

Nasze postępowanie wynosimy z naszych domów. Także relacje do Pana Boga, do Kościoła. To przekłada się na naszą postawę religijną. Generalizując odpowiedź na to pytanie mogę powiedzieć, że tak, młodzież uczęszcza na Msze św. i wielu z nich systematycznie przystępuje do sakramentu spowiedzi i komunii św.

5. Jakie organizacje lub ruchy działają w kościele ?

Najstarszą grupą działającą od wielu lat jest Żywy Różaniec oraz Caritas. Od niedawna, od trzech lat mamy także Caritas Młodzieżowy. Oprócz nich prężnie działa grupa Kościoła Domowego. Mamy także przy naszej parafii Dziecięcej Koło Misyjne. Najliczniejszą grupą są nasi ministranci i lektorzy. Jest ich obecnie 34, co na warunki szczecińskie jest bardzo duża grupą.

6. Kilka pytań organizacyjnych : Jaka jest strona internetowa parafii ? Kiedy czynne jest biuro ? Czy można pisać e-maile do księży ?

Strona internetowa istnieje od ośmiu lat: www.nnmp.pl Nazwa domeny pochodzi od nazwy parafii: Nawiedzenia NMP. Tam jest link do korespondencji, do proboszcza. Ale oczywiście jak zapytanie jest skierowane do księdza wikariusza, to mu je przekazuje. Muszę powiedzieć, że wiele osób korzysta z tej formy kontaktu z nami. Szczególnie w sprawach związanych z biurem parafialnym. Ale nie tylko. Często pozostając anonimowym można przedyskutować z nami swoje wątpliwości związane z wiarą i moralnością. nie podejmujemy dyskusji jedynie w kwestiach politycznych, zresztą podobnie jak i na ambonie o tym nie wspominamy. Biuro parafialne czynne jest w środy i piątki w godz. 19.00 - 20.00. Tą drogą chciałbym zachęcić tych, którzy nie chcą czekać, często w dużych kolejkach, by przychodzili w piątki, gdzie przez całą godzinę odwiedza nas dwie, trzy osoby.

8. Jakie dokumenty są potrzebne aby ochrzcić dziecko ? Zawrzeć związek małżeński ? Zostać ojcem chrzestnym ?

Odsyłam do strony parafialnej i linku "biuro parafialne" :)

9. Niedługo rozpoczyna się rok szkolny - czy można już podać terminy komunii w 2011 roku ?

Wszelkie terminy stałych uroczystości religijnych ustalamy na spotkaniu z katechetami naszej parafii, które odbywa się na początku września. Ja wiem, że niektórzy rodzice planują już I Komunię św. zamawiając na ten dzień lokal, ale proszę jeszcze o "chwilę" cierpliwości.  Oprócz I Komunii św. mamy jeszcze mniej więcej w tym czasie Bierzmowanie w parafii i stąd potrzeba takiego ustalenia terminu, by obie uroczystości nie kolidowały ze sobą. Na pewno termin zostanie podany, jak co roku, na spotkaniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, jeszcze we wrześniu. Staramy się, by I Komunia św. była w poszczególne niedziele maja, według grup klasowych, czyli zaczyna klasa II a, potem II b itd.

10. Dziękuję Księdzu za rozmowę

Ja również. Serdecznie pozdrawiam Wszystkich Czytelników portalu Przeclaw24.pl i życzę by portal "rósł w siłę", miał coraz więcej Czytelników i przyczyniał się do zacieśniania więzów w naszej lokalnej społeczności!

 

Polecamy :

ufo

NAJTAŃSZE OC
NAJWYŻSZE ODSZKODOWANIA
PUNKT KSERO
USŁUGI KURIERSKIE GLS
!!! ZAPRASZAMY !!!

więcej

  

 

nana zlobek przeclaw

 Żłobek dla dzieci
od 6 miesiąca do 4 lat.
Serdecznnie zapraszamy !

więcej

 

lawendowa izba kwiecien 2016

Przecław 26a (koło kościoła)
Pizza, makarony, dania z pieca.
Burgery 100% wołowiny.
Zapraszamy od 12.00 do 22.00

więcej

 

 

myjnia viking

Nowy właściciel !
Wysoka jakość i
atrakcyjne ceny.
Przecław 1 A
(obok stacji Bobryk)

więcej

 

sunflower

Sunflower Language School
Ucz się, odkrywaj, zdobywaj !
Nowa szkoła językowa
w Przecławiu

więcej

 

az przedszkole baner

Nowy Punkt Przedszkolny
"od A do Z" w Przecławiu !
Tel 516 864 209
ZAPRASZAMY

więcej

 

dermatolog janowska

Leczenie chorób dermatologicznych
i alergologicznych
zarówno dzieci,
jak i osób dorosłych.

 

wynajme lokal

Najbliższe wydarzenia

Gminny Przegląd Form Artystycznych
sobota 22 kwiecień, 10:00 AM - 14:00 PM
Bitwa o Szczecin
niedziela 23 kwiecień, 15:00 PM - 16:00 PM

Atrakcje dla dzieci

  • „Teatralny Ty-Dzień Dziecka” – Teatr Lalek Pleciuga (27.05. – 3.06.2017)

    W piątek (21.04.) o godzinie 16.15 rozpoczęła się sprzedaż biletów na spektakle – tylko po 5 złotych! Można też otrzymać bezpłatną wejściówkę na warsztaty. Na spotkania wstęp wolny. „Teatralny Ty-Dzień Dziecka”

    SPEKTAKLE: Teatr Lalek Pleciuga Wodna opowieść dla dzieci od 4 lat

    Handbendi Brúđuleikhús, Islandia Dzień pod pierzynką (Duvet Day) dla dzieci od [...]
  • Półkolonie letnie. Wakacje 2017, Szczecin.

    Jeżeli chcesz, aby informacja o Twoich półkoloniach lub zajęciach wakacyjnych pojawiła się w zakładce „Półkolonie” – pod wpisem „Firmy Spełniające Marzenia” na stronie www.Szczecindladzieci.net.pl i w wydarzeniu na facebooku, zapraszam do wzięcia udziału w akcji charytatywnej dla Fundacji Mam Marzenie. Spróbujemy pomóc spełnić marzenie siedemnastoletniej Karoliny, która marzy pojechać do Warszawy na koncert [...]

1% dla Adama !

adam biela 1 procent15-letniego Adama Biela w Przecławiu znają chyba wszyscy. To niezwykle sympatyczny chłopak, wielki fan piłki nożnej, ministrant w naszym parafialnym kościele i super kolega na którego zawsze można liczyć. Kilka miesięcy temu zakończył naukę w szkole podstawowej i rozpoczął edukację w publicznym gimnazjum w Przecławiu. Jest bardzo aktywną osobą pomimo swojej niepełnosprawności.

WIĘCEJ

1% dla Patrycji !

patrycja 1 procTej dziewczyny chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Patrycja, mieszkanka naszej gminy, od lat walczy z chorobą nowotworową. Pomimo ciężkiego stanu, radzi sobie z codziennymi czynnościami i potrafi wykonać wiele zadań. Regularnie uczęszcza w rehabilitacji zarówno w domu jaki i w specjalistycznych ośrodkach. Ale choroba postępuje. Patrycja jest niewidoma. Ma także zaburzenia pamięci.

WIĘCEJ

1% dla Antosia

AntekChłopiec latem zeszłego roku przeszedł operację częściowego usunięcia guza mózgu. Z uwagi na umiejscowienie, nie udało się zmiany nowotworowej wyciąć w całości. Z tego powodu Antoś rozpoczął leczenie onkologiczne. W wyniku choroby u dziecka wystąpiła ślepota jednego oka oraz szereg zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jednak mimo tych wszystkich trudności, czasu spędzonego w szpitalu i poradniach specjalistycznych Antoś pozostaje dzieckiem pogodnym, cieszącym się każdym dniem.

WIĘCEJ

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem