Tak minął rok szkolny w przecławskiej podstawówce.
Przecławska szkoła podstawowa kształci nasze dzieci już od ponad dwudziestu lat. Oprócz klas 0-6 w placówce funkcjonuje także duży punkt przedszkolny. Wzorem poprzednich lat poprosiliśmy dyrekcję szkoły o podsumowanie dziesięciu miesięcy pracy. Oto najważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2015/2016 które opracowała pani wicedyrektor Małgorzata Surdy. Do najważniejszych z nich należały niewątpliwie uroczyste obchody XX-lecia szkoły oraz wizyta Pary Prezydenckiej, ale w szkolnych murach działo się także wiele, wiele więcej...
Punkt Przedszkolny
1. Festyn Rodzinny.
2. Występy artystyczne grup podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
3. Organizacja i udział w IV Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej.
4. Współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną z Przecławia w ramach akcji „Z książką do przedszkolaka”.
5. Udział w projekcie „Mamo, tato wolę wodę”.
6. Spotkanie z pracownikami Straży Gminnej i Pogotowia Ratunkowego.
7. Współpraca z niemieckimi placówkami edukacyjnymi w Passow: Dzień Dziecka, Mikołajki.
8. Przedstawienie z udziałem rodziców i nauczycieli „Zamieszanie w krainie bajek”
9. Udział w przedstawieniach organizowanych przez Teatr Lalek „Pleciuga”.
10. Wyjazdy rekreacyjno-zawodoznawcze do 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie (Dzień Otwarty Koszar) oraz sklepu C.H. Auchan.
11. Udział w akcji dla bezdomnych zwierząt „Paczka dla zwierzaczka”.
12. Zabawy taneczne podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.
13. Imprezy grupowe z okazji: Światowego Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Dnia Pluszowego Misia, Dnia Mamy i Taty, Dnia Babci i Dziadka; Zabawa Karnawałowa i Mikołajkowa, Pasowanie na przedszkolaka, Jasełka, Zajączek, Pierwszy Dzień Wiosny, obchodziliśmy, Pożegnanie Przedszkolaka.
14. Udział w Przedszkolnej Olimpiadzie.
15. Konkurs czytelniczy „Moja Książka”
16. Udział w Gminnych Konkursach „Palma Wielkanocna”.
17. Wycieczka do Planetarium i Ogrodu Dendrologiczne go w Glinnej.
Szkoła Podstawowa – kl. 0-6
1. Wycieczki i imprezy intergracyjno-kulturalne.
• Dzień Otwarty Szkoły,
• Impreza sportowo-rekreacyjna z okazji Dnia Dziecka,
• Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca,
• Szkolne Jasełka i Kolędowanie,
• cykliczne wyjazdy na przedstawienia do teatru „Pleciuga”, do kina Helios i na koncerty do Filharmonii w Szczecinie, Muzeum Narodowego,
• Warsztaty krajoznawcze oraz turystyka piesza w ramach Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego,
• Wielodniowe wyjazdy na Zielone Szkoły do Międzyzdrojów, Morynia, Lubina, Runowa,
• Jednodniowe wyjazdy edukacyjno-rekreacyjne do Smętowic, Bobolina, Eberswalde, Nadleśnictwa w Kliniskach, Ogrodu Dendrologicznego w Kliniskach, do Oceanarium w Stralsundzie, do Ueckerminde, do ZOO w Eberswalde, do Bałtyckiego Parku Dinozaurów; wyjazd do Castoramy na zajęcia „Majsterkowo”, warsztaty kulinarne w cukierni i piekarni w Szczecinie, zwiedzanie Oceanarium i Starego Miasta w Stralsundzie; wyprawa przyrodnicza do Parku Krajobrazowego w Dłusku, zwiedzanie Centrum Dialogu Przełomy, Wyjazd do Instytutu Nauk o Ziemi na US w Szczecinie; wycieczka do Książnicy Pomorskiej
• Wiosenna Parada z okazji pierwszego dnia wiosny,
• Bal Karnawałowy oraz dyskoteki organizowane przez Samorząd Uczniowski.
• Spotkanie z ornitologiem
• Przegląd Recytatorski kl. 0-3
2. Spotkania okolicznościowe
• Obchody jubileuszu XX-lecia Szkoły Podstawowej w Przecławiu,
• Uroczyste rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego,
• Pasowanie na ucznia klasy pierwszej,
• Spotkanie z policjantem, przedstawicielam Straży Gminnej, spotkania z ciekawymi ludźmi – Janem Matura, autorem książki Bitwa o Szczecin”, spotkanie z „Szalonym naukowcem”
• Pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (przedstawiciele WOPR)
• Udział kl. 6 w warsztatach z fizyki w XIII LO,
• imprezy klasowe z okazji Dnia Kobiet, Dnia Chłopaka, Dnia Mamy i Ojca, Dnia Babci i Dziadka,
• udział klas 1-3 i 4-6 w Szkolnych Dniach Teatru,
• Współpraca z niemieckimi placówkami edukacyjnymi w Passow,
• Szkolne obchodny „Mikołajek” i „Walentynek”,
• Bal „Szóstoklasisty”,
• Udział w lekcjach bibliotecznych i zajęciach artystycznych organizowanych w Gminnej Bibliotece w Przecławiu.
3. Udział w projektach oraz akcjach społecznych i charytatywnych
• Wizyta w szkole pary prezydenckiej – Agaty Kornhauser-Dudy i Andrzeja Dudy, w ramach akcji charytatywnej „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Podczas wizyty, grupa wokalna „Niepokorni” i Flażoleciści wystąpiła z koncertem,
• Spotkanie polsko-niemickie dot. współpracy naszej szkoły i szkoły podstawowej w Gartz,
• realizacja programów profilaktycznych „Spójrz inaczej”, „Trzymaj formę”, „Alfred radzi”, „Odlot”, „Jesteśmy bezpieczni”,
• Udział w V Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
• realizacja programów „Owoce i warzywa w szkole”, „Mleko w szkole”
• całoroczna realizacja w klasach I-III programu „Zdrowe odżywianie”,
• organizacja i udział w Gminnych Finale Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy,
• Akcja „Opatrunek na Ratunek”, zbiórka humanitarna dla misyjnych szpitali w Afryce.
• Udział w akcji „Dzień ziemi” oraz kampanii edukacyjnej towarzyszącej projektowi budowy EcoGeneratora-instalacji odzysku energii z odpadów.
• udział w akcji charytatywnej „Dla Maksylmiliana” i „Dla Pani Beaty Sawy”.
• realizacja akcji PCK „Gorączka złota”,
• udział uczniów kl. 4-6 w programie „Trzymaj formę”
• udział w akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”,
• udział w akcji charytatywnej „Nakrętka dla Iskierki”,
• Udział w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień
• Akcja „Hau-Miau”, opieka nad zwierzętami w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt,
• udział grupy szkolnych kolędników w akacji „Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci”.
• Realizacja w kl. 4 egzaminu na kartę rowerową.
• Projekt „Count and keep calm” został nagrodzony przez Kapitułę Konkursu „Studencki Projekt Społeczny 2016, organizowanego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.
• Akcja czytelnicza „Zabierz książkę na wakacje”
4. Konkursy, zawody, turnieje i festiwale
• Tomasz Cieślik, zdobył tytułu laureata w Konkursie Języka Polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie,
• Michał Jagodziński z kl. 4c został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Olimpus z języka angielskiego i matematyki.
• Sukcesy w Międzynarodowym Konkursie „Kangur matematyczny”: Michał Jagodziński - wynik bardzo dobry. Wyróżnienia: Emilia Kielczyk, Aleksander Sylwestrzak, Malwina Kwarcińska, Julian Malicki, Aleksandra Rabikowska, Aleksandra Konstanty, Hanna Semeniuk, Bartosz Kiesewetter, Alicja Łukasik, Hanna Woźna, Joanna Polanowska, Tomasz Skubisz.
• sukcesy w XLIV Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym: Drużyna w składzie: Ola Smarsz, Tomek Cieślik, Antoni Wałejko w konkurencji Rozpoznawanie roślin zajęła I miejsce, a w klasyfikacji ogólnej III miejsce.
• Tomasz Cieślik, Aleksandra Smarsz, Antoni Wałejko, Bartosz Golińczak, Fabian Grodek, Tomasz Skubisz wzięli udział w XIV Gminno-Powiatowym Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym w Policach, zajmując II i V miejsce.
• W III Międzyszkolnym Konkursie „MISTRZ PIÓRA” w Szczecinie, w klasyfikacji grupowej uczniowie zajęli II miejsce (Ewa Białek, Maja Kaczmarek, Hanna Semeniuk i Natan Wiśniewski) a w klasyfikacji indywidualnej Maja Kaczmarek otrzymała złoty medal.
• W Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego – OLIMPUSEK, tytuł Laureatów zdobyli: Olaf Prusinowski, Aleksandra Konstanty i Alicja Piszczyńska.
• Kajetan Grundmann zajął III miejsce w Gminnym Turnieju Warcabowym.
• Drużyna w składzie Tomasz Skubisz, Antoni Wałejko, Bartosz Golińczak i Igor Mrozik, zajęła II miejsce w 12 Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym.
• W V finale Międzygminnego Konkursu Ortograficznego „W labiryncie ortografii”: I miejsce – Michał Jagodziński z kl. IV, I miejsce – Tomasz Cieślik z kl. VI, II miejsce – Bartłomiej Kielczyk z kl. V, III miejsce – Tomasz Skubisz z kl. V.
• udział uczniów klas IV-VI w Dniach Języków Obcych,
• Udział w Gminnym Festiwalu Piosenki Polskiej (II miejsce, Jan Frankowicz)
• udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas szóstych „Mały Pitagoras” w Szczecinie,
• Współorganizacja i udział w VI Szczecińskich Spotkaniach Flażolecistów,
• Konkurs Recytatorski dla uczniów kl. 0-3
• Konkurs plastyczno-przyrodniczy „Z energia zmieniaj świat”
• Konkurs kl. 1-3 „Szkolny Mistrz Pięknego Czytania”,
• Przegląd Piosenki Obcojęzycznej klas 1-3,
• Konkurs plastyczny „Mój święty patron”.
• Międzyszkolny konkurs plastyczny „Karol Wojtyła w oczach dzieci”.
• udział w Gminnym Konkursie „Palma Wielkanocna”, Alicja Piszczyńska - II miejsce
• Międzyklasowa rywalizacja w szkolnym konkursie „Klasa naj”, „Porządek w szatniach”,
• Udział w Szkolnym Konkursie Warcabowym (klasy 1-4)
• Udział w „Zabawie historycznej” o tematyce II wojny Światowej,
• Konkursy czytelnicze: „Jestem autorem oładki książki”, „Konkurs na najlepszych czytelników”,
• występ grupy flażoletów w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - koncert „Muzyczny wehikuł czasu” w ramach promowania Amatorskiego Ruchu Artystycznego oraz w Poznańskiej Bazylice Archikatedralnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski,
• Koncert świąteczno-patriotyczny w wykonaniu grupy wokalnej „Niepokorni” i flażolecistów (kościół w Przecławiu).
• Konkurs plastyczny „Mój zwierzak”.
• Świetlicowy konkurs dla kl. 0-3 pt. „Narysuj to co słyszysz w muzyce”.
• Potyczki ortograficzne dla klas II „Ortografia na wesoło”
• Udział w Gminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej
• Konkurs „Wiosenny mini-ogródek w doniczce”
• Zajęcia pokazowe z wykorzystaniem klocków Lego Education dla uczniów klas I – III.
• Udział w konkursie plastycznym „Najpiękniejszy wiosenny kwiat” (II miejsce Szymon Ślęczka, wyróżnienie Korczak Gabriel), oraz w konkursie „Moja okolica”
5. Sukcesy Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Dąb”:
• Zorganizowanie Mini Obozu Sportowego w Trzebieży
• I miejsce drużyny w Gminnych Zawodach Tenisa Stołowego,
• I miejsce w Gminnych Turnieju Piłki Siatkowej,
• I miejsce w Gminnych Turnieju Piłki Koszykowej,
• II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w piłce koszykowej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
• w zawodach Szkolnej Ligi Biegów Przełajowych na szczeblu powiatu złote medale wywalczyli: Weronika Korczak (kl.4) i Eryk Ostrowski (kl.6), drugie miejsce zajęli Klaudia Właśniewska (kl.6), Kryspin Ostrowski (kl.6) i Aleks Urbański (kl.4), a trzecie miejsce – Ola Smarsz (kl.6).
• I miejsce w Gminno-Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Czwórboju LA dziewcząt (awans na zawody wojewódzkie),
• W zawodach z cyklu Policka Szkolna Ligi Przełajowa, wysokie miejsca w klasyfikacji indywidualnej: Weronika Korczak (III), Fabian Urbański (IV), Aleks Urbański (IV), Klaudia Właśniewska (II), Agata Sewastianow (V) Szymon Susza (III), Adrian Budasz (IV). W klasyfikacji generalnej szkół - IV miejsce.
• I miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej,
• Reprezentacje dziewcząt i chłopców zdobyły II miejsce w Powiatowych Sztafetach Przełajowych,
• I miejsce w gminnych eliminacjach Mini Mundialu 2016 r.
• awans do turnieju finałowego Mini Mundial 2016 r.