logo gif 10lat

Open menu

31 items tagged "śmieci"

Wyników 1 - 20 z 31

Wywóz śmieci od przyszłego roku mocno do góry.

Category: sesje gminne i nie tylko

sita jantra smieci66% więcej zapłacą mieszkańcy gminy Kołbaskowo za odbiór odpadów komunalnych. Na dzisiejszym posiedzeniu radni przyjęli nową wyższą stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłata, która jest uzależniona od 1m3 zużytej wody rośnie z 6 zł do 10 zł. Rachunek jest prosty. Przykładowa 3-4 osobowa rodzina, która zużywa 15m3 wody miesięcznie zapłaci za wywóz odpadów 150 zł.

 

Gabarytowy problem w Przecławiu

Category: nasze sprawy

gabarytowy problemOd kilku tygodni coraz większe ilości mebli zalegają na przecławskich wiatach śmietnikowych. Sytuacja zrobiła się na tyle poważna, że spółdzielnia poprosiła mieszkańców o niedostawianie kolejnych, ponieważ nowy termin ich odbioru wyznaczony przez gminę przypadnie dopiero na 24 września. A dostawianie kolejnych szaf utrudni dostęp do zwykłych śmietników ekipom sprzątającym.

Przecław to nie wysypisko śmieci!

Category: nasze sprawy

Przeclaw smietnikPorozrzucane śmieci, potłuczone butelki to codzienny widok w centrum Przecławia. Mimo że dookoła są kosze i śmietniki, to jednak jest to zbyt daleko dla niektórych. Ciężko przejść się kawałek i wyrzucić papier czy butelkę na właściwe miejsce. A najlepiej jeszcze z hukiem rozbić ją o chodnik. Taką mamy niestety częstą rzeczywistość w naszej okolicy.

Walczą o zmianę taryfy śmieciowej

Category: sesje gminne i nie tylko

sesja komisja smieci od wodyPrzed wakacjami Rada Gminy Kołbaskowo przyjęła uchwałę określającą sposób naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami. Problem w tym, że opłata śmieciowa, która jest naliczona od ilości zużytej wody, uwzględniać będzie także wodę bezpowrotnie zużytą, czyli taką np. do podlewania ogródka. Wyższych opłat za śmieci mogą się spodziewać nie tylko właściciele przydomowych ogródków, ale także rolnicy, którzy używają wodę do swojej działalności. Ci ostatni zebrali się wraz z sołtysami i wystosowali wniosek do rady o zmianę czerwcowej uchwały.

Przecławskie wysypisko poza kontrolą właściciela terenu.

Category: nasze sprawy

Wysypisko styczen 2020Wracamy do głośnej sprawy gigantycznego wysypiska śmieci w Przecławiu. Od kilkunastu miesięcy na terenach zlokalizowanych w okolicach tzw "syrenich stawów" zwożone są samochodami ciężarowymi duże ilości różnych odpadów. Z ostatnich ustaleń i wizji lokalnej wynika, że właściciel terenu, ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie przypilnować tego co trafia na jego nieruchomość.

Będzie drożej za śmieci!

Category: nasze sprawy

smieciPrzez całą Polskę przewala się fala podwyżek stawek za odbiór odpadów. W niektórych gminach opłaty wzrosły nawet trzykrotnie. Nie inaczej będzie prawdopodobnie u nas. W gminnym przetargu na odbiór śmieci ofertę złożyła tylko jedna firma a jej stawka znacznie przewyższa proponowany budżet.

Gigantyczne wysypisko śmieci w Przecławiu.

Category: nasze sprawy

wysypisko przeclawPodobno istnieje już od dłuższego czasu. Na tereny zlokalizowane w najstarszej części Przecławia zwożone są regularnie ogromne ilości gruzu budowlanego, stali, plastiku, gumy czy szkła. Następnie ciężki sprzęt cały ten teren regularnie wyrównuje zakrywając wszystko ziemią. Jak informują mieszkańcy większość dostaw i prac wykonywanych jest po zmroku. I jak się okazuje władze z tym tematem niewiele zrobiły, a niektóre z nich nawet o tym wysypisku nic nie wiedzą.

Posprzątali Przecław i okolice

Category: wydarzenia i kronika

Sprzatanie PrzeclawiaKilka osób pod kierunkiem sołtysa w miniony weekend posprzątało okolice Przecławia. To finał gminnej akcji "Posprzątaj gminę, dostaniesz roślinę", która polegała na sprzątaniu śmieci z terenu Gminy Kołbaskowo i na obrzeżach miejscowości. Pomysł akcji bardzo dobry, wykonanie jeszcze lepsze - jest tylko jedno "ale"... W akcji wzięło udział zaledwie osiem osób.

Rusza wiosenna akcja odbioru gabarytów

Category: w wolnym czasie

smieci gabarytyZa kilkanaście dni kalendarzowa wiosna. I zaczną się wiosenne porządki - w domu, w piwnicy, na strychu czy w najbliższym otoczeniu. Często stajemy przed koniecznością pozbycia się starych mebli, gabarytów które są nam zbędne. W dniach 9-12, 16-19 oraz 23-26 marca na terenie Gminy Kołbaskowo odbędą się weekendowe akcje odbioru odpadów wielkogabarytowych. Podobne akcje przeprowadzane były już kilka razy i zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
 

Czas na wiosenne porządki

Category: co, gdzie, kiedy ?

kontenery na gabarytyZa tydzień kalendarzowa wiosna. Nadchodzi czas pozimowych porządków w swojej okolicy. Często stajemy przed koniecznością wyrzucenia starych mebli lub  innych niepotrzebnych przedmiotów, które nie mieszczą się do typowego śmietnika. Nie każdy mieszkaniec ma też możliwość zawiezienia gabarytów do gminnego punktu w Smolęcinie. Stąd akcja gminy Kołbaskowo podstawienia dużych pojemników na odpady gabarytowe, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowanie. Bo przecież lepiej aby stara sofa wylądowała w specjalnym kontenerze a nie w pobliskim lesie czy rowie.

Pora na jesienne porządki

Category: w wolnym czasie

kontenery na gabarytyKilka razy w roku Urząd Gminy Kołbaskowo podstawia specjalne kontenery na odpady wielkogabarytowe do wszystkich swoich miejscowości. Można z nich skorzystać bezpłatnie. W wyznaczonych miejscach można wrzucać zniszczone sprzęty domowe, stare meble oraz inne odpady. Tej jesieni kontenery dostarczone zostaną do Przecławia i Warzymic w najbliższy piątek 30 września, a odebrane w poniedziałek 3 października.

 

Bo śmieci nie rosną na drzewach - burzliwe zebranie w Przecławiu.

Category: nasze sprawy

zebranie solectwa przeclawRzadko na zebranie sołeckie w Przecławiu przychodzi tak wielu mieszkańców. Zwykle bywało ich kilkunastu, z niemal trzech tysięcy zameldowanych. W czwartek, 25 lutego, w przecławskiej podstawówce pojawiło się  prawie sto osób. A wszystko za sprawą śmieci.

Nieodebrane śmieci ? Patrz na harmonogram.

Category: warto wiedzieć

smieci selektywneNiektórzy mieszkańcy Przecławia i Warzymic mają nieodebrane worki z selektywnej zbiórki odpadów. Dotyczy to mieszkających m.in w Przecławiu poza osiedlem Zielone Pole. Okazuje się że wszystko się zgadza. Grafik odbioru odpadów jest aktualny i mówi o tygodniach parzystych i nieparzystych. A ten tydzień jest nieparzysty.

Rusza kolejna akcja odbioru gabarytów

Category: w wolnym czasie

kontenery na gabarytyJak pozbyć się legalnie i ekologicznie kłopotliwych odpadów gabarytowych? Kilka razy w roku Urząd Gminy Kołbaskowo podstawia specjalne kontenery na tego typu odpady do wszystkich swoich miejscowości. Można z nich skorzystać bezpłatnie. W wyznaczonych miejscach będzie można wrzucać zniszczone sprzęty domowe, stare meble oraz inne odpady. Kontenery dostarczone zostaną w piątek popołudniu, a odebrane w poniedziałek rano.

Dąb "Przecław" i tony gruzu

Category: nasze sprawy

dab przeclawOd kilku tygodni na obrzeżach Przecławia składowane są ogromne ilości gruzu. Może być tego nawet kilkadziesiąt ton. Najwięcej jest cegieł, kamieni, potłuczonych dachówek, betonowych krawężników, elementów stolarki, szkła i papy. Osoby spotkane na tym terenie nie chcą w tej sprawie z nikim rozmawiać. Teren, jak twierdzą, jest prywatny. Pomimo brak ogrodzenia, wstęp obcym jest tutaj zabroniony. Kilka metrów dalej stoi zabytkowy dąb "Przecław"

Czas na wiosenne porządki

Category: co, gdzie, kiedy ?

przeclaw-pojemniki-sprzatanieKalendarzowa wiosna za trzy tygodnie. Klimatyczna gości już u nas od ponad miesiąca. Nadchodzi czas pozimowych porządków w domach, piwnicach, na strychach czy w najbliższym otoczeniu. Często stajemy przed koniecznością pozbycia się starych mebli, gabarytów które są nam od lat zbędne. W dniach 13-17, 21-23 oraz 28-30 marca na terenie Gminy Kołbaskowo odbędzie się kilkudniowa akcja odbioru odpadów wielkogabarytowych. W wyznaczonych miejscach podstawione zostaną specjalne kontenery na odpady.

Jeszcze raz o segregacji śmieci

Category: nasze sprawy

segregujemy-Jak segregować śmieci? Gdzie wrzucać jakie odpady? Czego nie wolno wrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne? Segregacja nie jest trudna, wystarczy znać tylko kilka zasad, aby ułatwić sobie pracę. Masz problem z segregacją odpadów? Podpowiadamy !

"Sita Jantra" - odbiorcą śmieci z terenu gminy

Category: nasze sprawy

SITA-JANTRAW zakończonym przetargu na odbiór i transport odpadów komunalnych na właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Kołbaskowo, jako najkorzystniejszą, wybrano ofertę Spółki SITA JANTRA. W postępowaniu przetargowym wzięło udział tylko dwóch oferentów : Remondis z ofertą na poziomie 1.719.468 zł oraz SITA JANTRA - 1.280.739 zł. Przetarg został zorganizowany w związku ze zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku, jakie wprowadził w zeszłym roku polski parlament. To właśnie gminy od 1 lipca 2013 r. przejmą odpowiedzialność za odbiór i wywóz odpadów komunalnych.

Zmiana stawki i metody naliczania

Category: sesje gminne i nie tylko

stawki-na-smieciDo niedawna gminy mogły wybrać tylko jedną z czterech metod ustalenia opłaty za odbiór odpadów komunalnych - uzależnioną od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, zależną od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, związaną z powierzchnią lokalu lub "ryczałtową". Po 6 marca ustawodawca dopuścił metodę mieszaną. Z możliwości tej skorzystała gmina Kołbaskowo.

Brzydki Przecław. Edycja 2013.

Category: nasze sprawy

brzydki-przeclaw-2013To już trzeci fotoreportaż o brzydszej stronie Przecławia i okolic.  Trochę zmienia się w naszym sąsiedztwie. Niektóre fotki z poprzednich lat są już nieaktualne. To miło. Pojawiają się nowe problemy - mieszkańcy piszą emaile, zgłaszają problemy. No to piszemy...