logo gif 10lat

Open menu

45 items tagged "historia"

Wyników 1 - 20 z 45

Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Przecławiu [ZAPOWIEDŹ]

Category: wydarzenia i kronika

GOKSiR mobilne muzeumW ramach cyklu żywych lekcji historii, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza na spotkanie z Mobilnym Muzeum Początków Państwa Polskiego, które zagości w Przecławiu w sobotę 20 kwietnia. To znakomita okazja do posmakowania historii Polski Piastów w familijnej atmosferze.

 

 

Ruszamy z konkursem wiedzy o gminie Kołbaskowo [ATRAKCYJNE NAGRODY]

Category: w wolnym czasie
V konkurs wiedzyPo sześciu latach przerwy wraca konkurs wiedzy o naszej okolicy. Wzorem poprzednich edycji będzie do odgadnięcia 30 pytań, konkurs będzie trwać 30 dni i będą do wygrania atrakcyjne nagrody. W tym roku, dzięki sponsorom, pula nagród przekroczy 2000 złotych.  
 
 

Lapidarium w Moczyłach

Category: nasze okolice dawniej i dziś

lapidarium moczylyCmentarz ewangelicki w Moczyłach to jedna z niedocenionych atrakcji turystycznych w naszej okolicy. Obiekt do 2016 roku przez wiele lat był porośnięty licznymi drzewami, krzewami i bluszczem, które utrudniały jego zwiedzanie. W czasach II wojny światowej oraz w okresie powojennym zniszczonych zostało wiele nagrobków. Ale od kilku lat to miejsce wygląda zupełnie inaczej.

Rowerem po wąskotorówce. Część II.

Category: nasze okolice dawniej i dziś

cpo-waskotorowka-pomorzany-Wracamy do opisu kolejnego fragmentu trasy kolejki wąskotorowej, która przebiegała przez kilka naszych miejscowości. Linia Casekow-Penkun-Oder zbudowana została na początku XX wieku i łączyła m.in obecny Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo i Warzymice. Gmina Kołbaskowo wraz z niemieckimi samorządami zamierza przystąpić do budowy ścieżki rowerowej po śladzie kolejki. Jeśli trasa jej przebiegu pójdzie dokładnie to jej historycznym śladzie - to będzie to nie tylko gratka dla cyklistów. Długość kolejki wyniosła 42,2 km - dokładnie tyle ile ma maraton.

 

 

Rowerem po wąskotorówce. Część I.

Category: nasze okolice dawniej i dziś

37 km WarzymiceTo z pewnością jeden z najciekawszych międzynarodowych projektów, który będzie miał miejsce w naszej okolicy. Kołbaskowo razem z niemieckimi gminami Casekow, Penkun, Grambow i Krackow zamierzają, z unijnym dofinansowaniem, wybudować ścieżkę rowerową po szlaku dawnej kolejki wąskotorowej. Zadanie otrzymało już dofinansowanie w kwocie 2,3 mln euro z programu Interreg VA. Prześledźmy jak miałaby przebiegać ta ścieżką.  

Łezka w oku i owacje na stojąco [FOTO i WIDEO]

Category: wydarzenia i kronika

100lecie niepodleglosciTak zakończył się półtoragodzinny koncert z okazji Stulecia Niepodległości Polski. Na sali gimnastycznej w Przecławiu zaprezentowali się uczniowie tutejszej szkoły podstawowej, którzy zaśpiewali, zagrali i zatańczyli do melodii z ostatniego stulecia. I trzeba przyznać, że to była ciekawa lekcja historii i patriotyzmu dla każdego.

Dziesiąte urodziny przecławskiej pasieki

Category: przedstawiamy się

pasieka przeclawJak co roku ule przecławskiej pasieki zajmują kilka stanowisk na terenie gminy Kołbaskowo. Spotkać je można na polach, łąkach czy w okolicach lasu. Ze swoimi pszczołami właściciele wędrują nawet 100km od Przecławia. Tylko po to, aby pozyskać unikalne miody leśne, chabrowe czy malinowe. W ofercie mają też miody faceliowe, gryczane, spadziowe czy wrzosowe, które od lat cieszą się powodzeniem wśród smakoszy. I tak już od dziesięciu lat.

W osadzie, której nie ma, znaleźliśmy ziemiankę.

Category: nasze okolice dawniej i dziś

waliszewoTo miejsce Polacy po wojnie nazwali Waliszewo, przed wojną nazywało się Wilhelmshöhe. Dziś trudno odnaleźć pozostałości po tej dawnej niemieckiej wsi. Nam się udało dzięki Janowi Siniusowi, właścicielowi strony Festung Stettin, poświęconej historii Szczecina i regionu w okresie międzywojennym i w czasie wojny oraz znanemu archeologowi z Przecławia, Marcinowi Dziewanowskiemu. W czasie weekendu wybraliśmy się na poszukiwania.

Zapraszamy na warsztaty archeologiczne

Category: nasze okolice dawniej i dziś

naczynie z neolitu stobnoJak ciekawe są historycznie okolice w których żyjemy ? Co działo się przed tysiącami lat na naszych terenach ? Kiedy rozpoczęto uprawiano ziemi i hodowlę zwierząt ? Na te i inne pytania odpowie wkrótce Pan Marcin Dziewianowski, który za kilka dni rozpoczyna cykl wycieczek i warsztatów dla mieszkańców gminy Kołbaskowo.

Znaleziono kolejne szczątki ludzkie w Moczyłach.

Category: nasze okolice dawniej i dziś

Moczyly szczatkiTereny wielu miejscowości gminy Kołbaskowo podczas II wojny światowej były miejscem różnych operacji wojennych. Naukowcy z Niemiec, Rosji i Polski regularnie poszukują mogił w których spoczywają wojskowi i cywile pochowani w trakcie lub po zakończeniu wojny. W tym tygodniu odnaleziono szczątki kilkunastu osób. Są to prawdopodobnie Niemcy.


Historyczna inscenizacja „Ostatni przyczółek nad Odrą” [zdjęcia] [wideo]

Category: nasze okolice dawniej i dziś

bitwa o szczecin rosowek24 kwietnia w Rosówku odbyła się inscenizacja historyczna zatytułowana "Upadek Festung Stettin", będąca odwzorowaniem ostatnich dni kwietnia 1945 r., w których garnizon oblężonego Szczecina za wszelką cenę próbuje przełamać radziecki kordon i wyrwać się w kierunku wojsk niemieckich, stacjonujących na zachodnim brzegu Odry.

Gimnazjum zaprasza na spotkanie historyczne.

Category: co, gdzie, kiedy ?

spotkanie historycznePubliczne Gimnazjum w Przecławiu serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców naszej gminy, a także osoby spoza jej terenów na spotkanie historyczne, które opowie o najważniejszym w dziejach świata konflikcie zbrojnym, ze szczególnym uwzględnieniem losów naszych najbliższych terenów. W ramach spotkania odbędą się dyskusje ze znanymi historykami Szczecina i Polic, wystawa pamiątek i elementów umundurowania z okresu II wojny światowej oraz ciekawe prezentacje, których nie znajdą Państwo nigdzie indziej!

Odkrycia archeologiczne w Warzymicach

Category: nasze okolice dawniej i dziś

wykopaliska warzymiceNa początku marca przy ulicy Turkusowej w Warzymicach doszło do dwóch ważnych odkryć archeologicznych. Przy głównej drodze, vis-a-vis gminnych działek budowlanych odkryto relikty osady wczesnosłowiańskiej. Kilka metrów wcześniej natknięto się na fragmenty chaty neolitycznej która może pochodzić nawet sprzed 5000 lat. Na miejscu prowadzone są dalsze badania mające na celu dokładne określenie ich wieku.

Zaproszenie na wykład dotyczący historii Gminy Kołbaskowo

Category: co, gdzie, kiedy ?

dzien po dniuZapraszamy na spotkanie z autorami książki „Bitwa o Szczecin. Dzień po dniu.” Michał Rembas i Grzegorz Ciechanowski opowiedzą o fascynującej historii II wojny światowej, która nie ominęła także Przecławia i innych miejscowości Gminy Kołbaskowo.

 

"Palcem Po Mapie" - zaprasza Siadło Górne

Category: co, gdzie, kiedy ?

palcem po mapieSołectwo Siadło Górne zaprasza wszystkich mieszkańców gminy na wydarzenie plenerowe pod nazwą "Palcem Po Mapie". Impreza odbędzie się w sobotę 26 września i będzie miała charakter zawodów typu "marsz z podchodami". Udział w niej mogą wziąć całe rodziny, najlepiej czteroosobowe, gdzie minimum jedna z nich jest dorosła. Początek o godzinie 10:00 w świetlicy wiejskiej w Siadle Górnym.

Zaproszenie na 65 urodziny

Category: nasze okolice dawniej i dziś

65-lecie-bibliotekiGminna Biblioteka Publiczna w Kołbaskowie powstała w 1949 roku jako Gromadzka Biblioteka Publiczna. Część archiwów i księgozbioru z tamtych lat przetrwała do dziś, choć placówka przechodziła różne koleje losu. Były liczne przeprowadzki, pożar oraz połączenie z biblioteką szkolną. Dziś ma się bardzo dobrze i mając 65 jesieni na swoim koncie ... zaprasza wszystkich na swoje urodziny


Zapraszamy na III Kołbaskowskie Spotkania Historyczne

Category: nasze okolice dawniej i dziś

3-spotkanie-historyczneWielka gratka dla pasjonatów historii. Już w najbliższy czwartek, 6 listopada odbędą się trzecie spotkania historyczne. Tym razem hasłem i tematem przewodnim spotkania będzie "25 Lat Wolności". Zapraszamy do Gimnazjum w Przecławiu. Początek spotkania o godzinie 17:00

Rozbiórka była nieunikniona

Category: nasze okolice dawniej i dziś

mex-market-rozbiorkaPrzez ostatnie lata już tylko szpecił, ale starsi mieszkańcy pamiętają, że miał też kilka lat świetności. Mex Market. Kiedyś budynek inwentarski, potem duży dyskont, w końcu ruina. Pozostanie po nim tylko wspomnienie.

Bitwa o Szczecin znowu wygrana !

Category: wydarzenia i kronika

szczecin-zdobytyWalki były zażarte i bardzo realistyczne. W sobotni wieczór w przygranicznym Rosówku co chwilę rozlegały się strzały i wybuchy. Na pole walk wjechał nawet oryginalny czołg T34. Niespodzianki, jak co roku, nie było. Rosjanie i Polacy znowu zdobyli Szczecin.

 

Bitwa o Szczecin - inscenizacja walk, pokaz broni historycznej, wystawa sprzętu wojskowego

Category: co, gdzie, kiedy ?

bitwa-o-szczecin-W sobotę 26 kwietnia zapraszamy serdecznie na wydarzenie historyczne dotyczące walk o Szczecin, które rozegrały się w kwietniu 1945. Miejsce pikniku historycznego - tor motocrossowy w Rosówku - nie jest przypadkowe: dokładnie w tym miejscu 69 lat temu rozegrała się prawdziwa bitwa o Szczecin. Podczas naszego dnia historii będzie można zobaczyć oryginalny czołg T34 w akcji oraz zapoznać się z orężem wojsk walczących o przełamanie Odry w 1945 r prezentowanym przez ponad 50 rekonstruktorów z całej Polski.