logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Kolejne przedszkole miało być w Karwowie. Będzie w Przecławiu. [WIZUALIZACJA]

wizualizacja przedszkole przeclawZapewnienie opieki przedszkolnej dla najmłodszych mieszkańców to jedno z zadań własnych gminy. Według ustawy o systemie oświaty, w tym roku gmina musi zapewnić miejsca w publicznych placówkach dla wszystkich cztero i pięciolatków. A za rok, od września 2017, także dla trzylatków. Dzieci i obowiązków przybywa, a trzy placówki gminne przeżywają oblężenie. Sytuacja za rok ma ulec znacznej poprawie. Powstanie kolejne przedszkole.

 

 

W gminie Kołbaskowo funkcjonują dwie duże placówki przedszkolne - w Przecławiu i Kołbaskowie. Trzecia mieści się w Będargowie i jest to niewielki punkt przedszkolny. O powstaniu kolejnej myślano już dwa lata temu. W 2014 roku planowano zakupić i wyremontować duży budynek w Karwowie. Po ekspertyzach okazało się, że adaptacja tego obiektu okazała się zbyt kosztowna. Ostatecznie pomysł ten zarzucono na rzecz poszukiwania lokalizacji, bliżej większych skupisk ludności oraz wybudowaniu placówki od podstaw w okolicach Warzymic i Przecławia.

Wybór padł na działkę przy obiektach sportowych szkoły podstawowej, gdzie obecnie znajdują się korty tenisowe. Innej lokalizacji pod przedszkole nie było. Wolnych działek należących do gminy w tej okolicy praktycznie już nie ma. Podjęliśmy próby negocjacji z prywatnymi właścicielami gruntów w Przecławiu - mówi wójt M. Schwarz. Jednak cena jaką zaproponowali stanowiła jedna trzecią wartości wybudowanego obiektu. Dlatego zapadła decyzja by budować na gruncie własnym, co zoptymalizuje koszty. Przedszkole przygotowane będzie do przyjęcia 300 dzieci. Planujemy utworzenie 12 grup, w tym dwóch żłobkowych.

Obiekt będzie nowoczesny i w pełni przystosowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców, w tym również niepełnosprawnych. Budynek będzie dwupoziomowy, na każdym poziomie znajdować się będzie sala do ćwiczeń. Każda sala posiada niezależne zaplecze sanitarne. Teren wokół przedszkola zostanie wyposażony w parkingi oraz plac zabaw dla dzieci.

Według obecnie przedstawione koncepcji przedszkole ma kosztować około 6,5 mln zł. Jednak wiarygodny kosztorys będzie znany po zrealizowaniu projektu technicznego.

 

Fot : materiały UG Kołbaskowo

Pin It