logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Ulicówka doczeka się remontu.

ulicowka do remontuO pilnej potrzebie remontu jednej z głównych przecławskich ulic mówiło się od dawna. Droga powiatowa o numerze 3920Z Przecław - Dołuje jest już w bardzo złym stanie technicznym. Od lat mieszkańcy, sołectwo czy lokalni samorządowcy apelowali do Starostwa w Policach o poprawę bezpieczeństwa i niezbędny remont. Kończyło się jedynie na prowizorycznych łatach, które zwykle wytrzymały kilka miesięcy. Teraz droga doczeka się generalnego remontu.


Przecławska "ulicówka" zaczyna się przy drodze krajowej nr 13 na wysokości kościoła i biegnie do przejazdu kolejowego na końcu wsi. To w sumie około osiemset metrów w linii prostej. Początek tej drogi to istna katorga dla pieszych i zmotoryzowanych. Brukowana nawierzchnia pamięta jeszcze czasy wojenne. To także miejsce gdzie pozostały ostatnie ślady wąskotorowej kolejki folwarcznej. Cała organizacja ruchu w okolicach "wyspy" i skateparku też nie wygląda dobrze. Brak bezpiecznych chodników, przejść dla pieszych czy odwodnień. W ostatnich latach udało się jedynie wykonać niewielki fragment chodnika od strony pizzerii "Izba" do zatoki autobusowej, gdzie zlokalizowany jest przystanek końcowy dla linii 81.

Już od 2002 roku mieszkańcy skarżyli się, że "ulicówka" jest w takim stanie, że wymaga pilnej naprawy - mówi Małgorzata Schwarz. Mieszkańcy na każdym zebraniu sołeckim przedstawiali problemy związane z uszkodzonymi chodnikami, brakiem odwodnienia drogi. Ruch na tej ulicy jest coraz większy, w związku z korkami na ulicy "Do Rajkowa". Ulicówka staje się dla mieszkańców Przecławia i Warzymic drogą umożliwiającą ominięcie uciążliwości na trzynastce. Stan tej drogi to efekt wieloletnich zaniedbań.

Wykonanie projektu drogi zleciła i sfinansowała gmina Kołbaskowo w 2016 roku. Teraz właściciel drogi, Starostwo Powiatowe w Policach chce skorzystać z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - tzw "Schetynówki". W ramach tego programu można otrzymać 50% dofinansowanie. Pozostałą część, po 25% solidarnie wyłożą Kołbaskowo i Police. Na takich samych zasadach sfinansowano w tym roku remont drogi od Smętowic do Siadła Górnego.

Nabór wniosków od samorządowców do tego programu kończy się we wrześniu. Stąd na najbliższej sesji Rady Powiatu, która odbędzie się 25 sierpnia pojawił się projekt uchwały "W sprawie wyrażenia woli przystąpienia Powiatu Polickiego wspólnie z Gminą Kołbaskowo do realizacji inwestycji pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 3920Z Dołuje – Przecław w miejscowości Przecław”

Uzasadnieniu czytamy, że "kosztorysowa wartość inwestycji wynosi 3 700 000 zł, z czego 1 850 000 zł planuje się pozyskać z dotacji budżetu państwa. Inwestycja zostanie  zaplanowana na 2018 rok pod warunkiem wyrażenia przez Gminę Kołbaskowo woli przystąpienia wspólnie z Powiatem Polickim do jej realizacji oraz uzyskania dofinansowania w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”. Przedmiotem inwestycji jest przebudowa nawierzchni jezdni drogi powiatowej Nr 3920Z Dołuje – Przecław w miejscowości Przecław wraz z budową kanalizacji deszczowej, budową i przebudową chodników, przebudową i budową zjazdów oraz budową miejsc parkingowych, a także przebudową zatoki autobusowej"

Podobną uchwałę musi przyjąć także Rada Gminy Kołbaskowo. Miejmy nadzieję, że wszyscy radni będa na TAK.