logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Drogowcy nie mają wakacji.

drogowcy nie maja wakacjiBudują i remontują w całej gminie. W Moczyłach i Karwowie przebudowują drogi gminne, budują ścieżkę rowerową z Karwowa do Warnika, rozpoczęli też budowę nowej drogi gminnej w Kołbaskowie.

 

 

 

 

Na początku czerwca rozpoczęła się budowa nowej drogi gminnej w Kołbaskowie. Będzie miała 612 m długości i 6 szerokości. Rozpocznie się przy rondzie biszkoptowym na drodze krajowej nr 13, w pobliżu Amazona (wylot już istnieje), pobiegnie w stronę torów kolejowych, gdzie skręci w lewo i połączy się w pobliżu przejazdu kolejowego z drogą powiatową Smolęcin - Kołbaskowo. Stojąc w tym miejscu doskonale widać już przebieg przyszłej drogi.

- To bardzo ważna dla nas inwestycja. Droga umożliwi rozwój gospodarczy gminy i pozwoli na połączenie 95 ha, w tym 65 ha będących własnością gminy, przeznaczonych pod transport, produkcję i usługi z systemem dróg, krajową trzynastką i autostradą pomijając miejscowość Kołbaskowo. Umożliwi ona lokowanie się nowych firm, które są zawsze największym płatnikiem podatku od nieruchomości - mówi Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo.

Drogę buduje firma Eurovia, która ma 270 dni na realizację zadania. Koszt - ok. 3 mln zł.

Asfalt na ścieżce we wrześniu.
W maju rozpoczął się remont drogi gminnej w Karwowie (700 m) oraz budowa ścieżki rowerowej z Karwowa do Warnika (1,7 km). Prace rozpoczęto w trzech miejscach. W samym Karwowie, w części zachodniej wsi, rozpoczęto prace kanalizacyjne. Natomiast w Warniku oraz w połowie pomiędzy obiema miejscowościami rozpoczęto budowę ścieżki.

- Dotychczas wykonano roboty polegające na rozbiórce istniejącej nawierzchni bitumicznej we wsi Karwowo – mówiła w połowie czerwca Anna Cembrzyńska, rzecznik firmy Strabag, która realizuje inwestycję. - Obecnie trwają tam prace polegające na budowie kanalizacji deszczowej oraz usuwaniu kolizji z siecią elektryczną oraz teletechniczną. W najbliższym czasie po wykonaniu robót związanych z infrastrukturą podziemną przystąpimy do budowy konstrukcji jezdni na odcinku około 200 m.

Równocześnie na ścieżce rowerowej między Karwowem a Warnikiem prowadzone są prace związane z budową konstrukcji oraz ustawiane są oporniki betonowe. Już dziś doskonale widać przebieg szlaku.

- Obecnie podbudowy zostały wykonane na odcinku około kilometra – mówiła rzeczniczka. Prace na ścieżce idą szybko, w czerwcu układano 80 metrów krawężników dziennie. Prace asfaltowe planowane są na wrzesień. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie można będzie ze ścieżki rowerowej już korzystać. Ponieważ ścieżka rowerowa jest przedłużeniem budowanej drogi w Karwowie, zostanie udostępniona rowerzystom dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie całego odcinka - ścieżki i drogi. Ze względów bezpieczeństwa nie możemy ścieżki rowerowej udostępnić wcześniej, ponieważ prace budowlane będą nadal prowadzone na odcinku drogi. Dlatego prosimy mieszkańców oraz rowerzystów o cierpliwość i wyrozumiałość. Na budowie pracuje obecnie 20 osób. Termin wykonania zadania to grudzień 2018 roku. - Dotychczas nie wystąpiły żadne okoliczności, które mogłyby spowodować wydłużenie terminu realizacji – kończy rzeczniczka.

Inwestycja "Przebudowa dróg gminnych we wsi Karwowo oraz budowa ścieżki rowerowej Karwowo-Warnik, gmina Kołbaskowo" kosztuje ok. 6 mln zł (w tym sama ścieżka rowerowa 1,5 mln zł). Gmina na inwestycję otrzymała 80% unijnego dofinansowania.

W Moczyłach koniec prac po wakacjach.
Trwa przebudowa drogi gminnej w Moczyłach wraz z kanalizacją deszczową. Chodzi o główną drogę we wsi o długości 725 m. Rozpoczyna się koło symbolu Moczył – łódki, a kończy tuż przy Odrze. Na jakim etapie jest inwestycja?

- Łączne zaawansowanie robót oceniam na ok. 60% - mówił w czerwcu Artur Rozenek ze spółki Met-Instal, która realizuje prace. - Do tej pory wykonaliśmy całą sieć kanalizacji deszczowej oraz przyłącza deszczówki do granic posesji, ułożyliśmy krawężniki i konstrukcję drogi od strony rzeki, jeszcze bez nawierzchni, wykonaliśmy też część zjazdów z kostki. Za nami także roboty branży teletechnicznej, hydrotechnicznej i elektrycznej.

Podczas wizyty w Moczyłach zauważyliśmy, że największe prace prowadzone w tym czasie były w centrum wsi, w rejonie sklepiku. - Na miejscu jest do czterech ekip, w zależności od potrzeb - mówi Artur Rozenek. W najbliższym czasie będziemy kontynuować roboty drogowe i instalacyjne, przed nami ustawianie kolejnych krawężników i wykonywanie studzienek pod wpusty deszczowe wraz z odpływami, kontynuacja robót teletechnicznych, hydrotechnicznych i wykonanie muru oporowego.

Docelowo w Moczyłach na długości 612 m położona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa, na odcinku o długości 113 m, najbliżej Odry, powstanie droga o nawierzchni z płyt betonowych. Pojawią się także chodniki, które będą miały 2 metry szerokości. Inwestycję wykonuje spółka Met-Instal z Miękowa pod Goleniowem. Prace mają zakończyć się we wrześniu. Koszt to 3,3 mln zł.

Tekst i foto : J. Dworzyński / UG Kołbaskowo

Pin It