logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

To nie będzie trudna reforma ?

spotkanie w sprawie reformyOd wielu miesięcy dużo mówi się o reformie szkolnictwa, która ma się rozpocząć w nowym roku szkolnym. Opinie na jej temat są bardzo podzielone, jedni popierają likwidację gimnazjów - drudzy są przeciwni. 1 września uczniowie klas szóstych będą kontynuować naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej, a gimnazjum zacznie być wygaszane. W Przecławiu właśnie odbyło się zebranie z zainteresowanymi rodzicami. Wydaje się, że w gminie reforma nie będzie trudna do przeprowadzenia. Czy na pewno?

 

9 maja odbyło się spotkanie rodziców z wójtem gminy i dyrektorem naszej szkoły - mówi Renata Wójcik, przewodnicząca Rady Rodziców. Zebranie dotyczyło zmian w systemie oświaty oraz edukacji związanych ze stopniowym wdrażaniem reformy szkolnej. Najbardziej zainteresowani w tej kwestii, licznie przybyli rodzice uczniów klas szóstych mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania informacji w wielu nurtujących ich sprawach.

Będziemy mieć trzy klasy siódme - mówi Beata Bitel, dyrektor szkoły podstawowej. Nasza szkoła będzie połączona z budynkiem gimnazjum łącznikiem na I piętrze, zaraz przy bibliotece. Uczniowie na chemię, biologię, fizykę i geografię będą uczęszczać do pracowni przedmiotowych mieszczących się w budynku gimnazjum. Te sale są bogato wyposażone w pomoce naukowe pozwalające przeprowadzać doświadczenia i różne eksperymenty.

Rodziców uspokoiła informacja, że wychowawcy klas pozostaną ci sami. Nie zmienią się także nauczyciele pozostałych przedmiotów, ci którzy uczyli w klasie szóstej, będą nadal uczyć w klasie siódmej. Poinformowano także, że podręczniki do siódmej klasy będą bezpłatne - to jedna z najlepszych wiadomości tego zebrania. Obecnie uczniowie klasy szóstej są jednym z najbardziej poszkodowanych roczników - od początku nauki musieli sami zaopatrywać się w niezbędne książki. W przyszłym roku z pewnością odczują to w kieszeni - książki do gimnazjum mogły być jeszcze droższe - teraz dostaną je za darmo.

Rodzice nie uzyskali jednak odpowiedzi na wszystkie interesujące ich tematy. Podkreślali, że trudno obecnie zauważyć różnice między podstawą programową dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Ich obawy budzi też proces rekrutacji do szkół średnich. Po ósmej klasie w walce o licea i technika spotkają się dwa roczniki. Dostanie się do wymarzonej szkoły średniej będzie z pewnością trudniejsze.

Obecna na zebraniu wójt Małgorzata Schwarz odpowiadała na pytania dotyczące kwestii organizacyjnych związanych z wprowadzaniem reformy w placówkach prowadzonych przez gminę.

Reforma szkolnictwa, którą przeprowadza Prawo i Sprawiedliwość pod szyldem "dobrej zmiany" to nie jest tylko likwidacja gimnazjów i powrót do podstawówek. To praktycznie zmiana całego systemu szkolnictwa w Polsce, począwszy od zmiany podstawy programowej, wymiany podręczników oraz ograniczenia ilości niektórych przedmiotów. W szkołach przykładowo pojawi się więcej zajęć z historii, kosztem zredukowania biologii, zajęć technicznych czy informatyki. Pomimo licznych protestów i zebrania prawie miliona podpisów pod referendum - rząd Premier Beaty Szydło nie zamierza się wycofać z przyjętych ustaw i w ekspresowym tempie zamierza zmienić nasze szkolnictwo. Samorządom, na które spada obowiązek zarządzania i utrzymania szkół, nie pozostaje nic innego jak wdrożyć tę reformę. Czy będzie ona dobrze przygotowana, czy nie - czas pokaże. Obecnie w gminie Kołbaskowo problemów z powstaniem w podstawówkach siódmej i ósmej klasy nie ma. Czy problemy będą później? Zobaczymy.

 

Pin It