logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Sporna ulica Do Rajkowa. Na remont jeszcze przyjdzie długo poczekać.

zalana do rajkowaTak wyglądają peryferie Szczecina. Zalana i zaniedbana ulica Do Rajkowa czeka na generalny remont. I poczeka jeszcze z pewnością kilka lat, bo obecnie nie jest ujęta planie budżetowym miasta. Co najwyżej, jeśli pojawi się ładniejsza pogoda to miasto namaluje jeszcze w tym roku wytarte oznakowanie poziome.

 

 

Od pewnego czasu w różnych mediach pojawia się problem własności drogi Do Rajkowa. Niektóre szczecińskie media twierdzą, że część z tej drogi należy do gminy Kołbaskowo. Okazuje się że nie jest to prawda. W podziale geodezyjnym wyraźnie widać że cała droga łącznie z kawałkami chodników po obu stronach należy do gminy miasto Szczecin.

Mam nadzieję, że nagłośnienie sprawy skutecznie zmobilizuje władze Szczecina do działania - pisze Pan Piotr z Warzymic. Czy nie należałoby wystąpić o jakąś wykładnię prawną do sądu administracyjnego? do kogo należy ul. Do Rajkowa? Ciągłe przepychanki z miastem Szczecin czy to w temacie zbudowanego chodnika przy sklepie Netto czy teraz oznakowania poziomego na przejściach dla pieszych - powinny się zakończyć jakimś prawnym ustaleniem. Kilka miesięcy temu zwróciłem się z prośbą do naszej Pani Wójt o montaż 2 luster przy wyjeździe z parkingu sklepu Netto na ul. Do Rajkowa. Ponownie ta sama sytuacja... ZDiTM w Szczecinie odbija "piłeczkę" a gmina Kołbaskowo zamontować takich luster nie może, bo nie jest właścicielem pasa drogi. Jak trudno i niebezpiecznie jest wyjechać z tego parkingu na ul. Do Rajkowa - zapewne wszyscy mieszkający tam wiedzą.

W ostatnich latach udało się jedynie wybudować mikro fragment chodnika tak aby mieszkańcy osiedla "Promyk" mogli przejść do sąsiedniego sklepu "Netto". Środki na projekt i sfinansowanie inwestycji pochodziły w formie dotacji celowej z gminy Kołbaskowo do gminy Szczecin. Jednak ulica wymaga dalszych pilnych inwestycji ponieważ jest zalana i nie posiada bezpiecznych ciągów pieszych. Nie wspominając już o oświetleniu, bezpiecznym przystanku autobusowym czy innych udogodnieniach. A za kilka miesięcy jeden z deweloperów odda do użytku duże blokowisko przy tej ulicy a w rozmowie z portalem wyraźnie zaznaczył, że nie jest zainteresowany partycypowaniem w kosztach remontów chodnika czy ulicy.

Na chwilę obecną nie przewidujemy realizacji dodatkowych prac od strony ulicy Do Rajkowa - mówi w styczniu 2019 Wiktor Motylewski z "Alsecco". Prace budowlane przy realizacji inwestycji "Harmonia Gumieńce" są komunikacyjnie obsługiwane od ul. Cukrowej.

Remontu w najbliższym czasie nie przywiduje także ZDiTM ze Szczecina. Wprawdzie oficjalnie zakład budżetowy miasta przyznaje się, że jest właścicielem tej drogi i obu chodników, ale do remontu jeszcze długa droga. Granica pasa drogowego należącego do Gminy Miasto Szczecin kończy się przed przejazdem kolejowym i obejmuje teren pomiędzy ogrodzeniami nieruchomości - mówi Krzysztof Miler, dyrektor ZDiTM Szczecin. Zarówno jezdnia i jak i chodniki znajdują się na terenie Miasta Szczecin. Jako jednostka budżetowa Miasta Szczecina realizujemy zadania ujęte w rocznym planie budżetowym Miasta na majątku infrastruktury drogowej polegające na bieżącym utrzymaniu, naprawach cząstkowych i zabezpieczeniu miejsc niebezpiecznych. Budowa nowego odwodnienia drogi, bez zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych w budżecie miasta na realizację konkretnego zadania, nie jest możliwa. Oznakowanie poziome (przejście dla pieszych) w ciągu ul. Do Rajkowa zostanie odnowione w ramach bieżącego utrzymania przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Do sprawy jeszcze powrócimy.

Ulica Do Rajkowa zaniedbana, zalana, niebezpieczna. Ciągle czekamy na stanowisko gminy miasto Szczecin w sprawie tej...

Opublikowany przez Przeclaw24 Portal mieszkańców Przecławia i Warzymic Wtorek, 8 października 2019
Pin It