logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

STRABAG wyremontuje u nas najgorsze odcinki dróg powiatowych

Przylep Stobno 06O stanie dróg powiatowych na terenie gminy Kołbaskowo pisaliśmy wiele. I z pewnością można by napisać jeszcze więcej. Jest jednak ważny postęp w ich remontowaniu. Starostwo Powiatowe w Policach rozstrzygnęło dwa istotne przetargi - jeden z nich nie jest duży i dotyczy wyłącznie położenia nowej nakładki na niedużym odcinku drogi. Drugi za to, jak na starostwo, jest gigantyczny - dotyczy rozbudowy drogi od Szczecina do Stobna.

 

 

Od wielu lat regularnie kierowcy przesyłają na nasz adres niepokojące zdjęcia i komentarze. "Dziury takie że grozi amputacją koła." "Koło skrzyżowania w Stobnie od tygodnia była jedna duża dziura, dziś już są cztery!" "Nawet przy niskiej prędkości nie jestem w stanie ominąć dziur, co chwilę muszę naprawiać zawieszenie czy uszkodzoną felgę", "Ze Stobna do Przylepu jadą lewostronnie, bo po prawej stronie są takie fałdy, że urwiesz zawieszenie"

I miejmy nadzieję, że będą to już wyłącznie historyczne komentarze. 15 listopada starostwo powiatowe w Policach podało do publicznej wiadomości, że wpłynęła jedna, na szczęście ważna i spełniające warunki, oferta przetargowa. To naprawdę sukces, bo przy obecnym kryzysie na rynku remontowo-budowlanym, gdzie stawki za robociznę i materiały poszły mocno do góry, a braki kadrowe w firmach zmusiły przedsiębiorstwa do rezygnacji w składaniu ofert. Ofertę w przetargu pod nazwą "Rozbudowa drogi powiatowej nr 3923Z Szczecin – Warnik na odcinku od ul. Okulickiego w Szczecinie do skrzyżowania z drogą powiatową Nr 3922Z Stobno – Mierzyn" złożyła firma STRABAG i to ona za kwotę 13,3 mln zł wykona całą inwestycję. Pieszych i rowerzystów ucieszy informacja, że wzdłuż tego odcinka powstanie ciąg pieszo-rowerowy.

Od wielu miesięcy zagadką był sposób sfinansowania tak dużej inwestycji przez starostwo powiatowe, które od lat jest w bardzo trudniej sytuacji. Wiele mówiło się o "montażu finansowym" dla tej drogi. Potrzebne było 14 mln zł. Ostatecznie starostwo powiatowe otrzymało duże dofinansowanie z kilku źródeł. 9 mln zł przekazali w sumie Urząd Wojewódzki i Marszałkowski. Brakujące 5 mln zł podzielili na siebie solidarnie Kołbaskowo i Police.

Drugi, znacznie mniejszy przetarg, wygrała także firma STRABAG. Chodzi o półkilometrowy odcinek drogi między Siadłem Dolnym na Kurowem. Tam położona zostanie nakładka. Tutaj prace mają rozpocząć się już w przyszłym tygodniu i potrwają około 3 tygodnie. Kierowcy na tym odcinku będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Obecnie trwa uzgadnianie organizacji ruchu na czas remontu. Najpóźniej 15 grudnia będzie można się poruszać po nowej nawierzchni.

Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi od starostwa powiatowego na temat trwałości tego typu nakładek oraz jaka będzie udzielona gwarancja na nią. Położenie nakładki na fragment najgorszego odcinka jest zastępczą formą całkowitego remontu drogi. Starostwo wielokrotnie informowało, że na remont całego odcinka od Siadła Górnego do Ustowa pieniędzy nie ma i prawdopodobnie przez następne lata mieć nie będzie.

Pin It