logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Gminne place zabaw muszą pozostać zamknięte.

place zabaw goksirNa kolorowe place zabaw na terenie gminy maluchy mogą jedynie popatrzeć. Zgodnie z decyzją rządu obiekty mogą być otwarte od 30 maja, ale z zachowaniem wielu środków ostrożności. Zalecenia wydane przez Powiatową Stację Sanepidarno-Epidemiologiczną w Policach nakładają na właścicieli obiektów warunki trudne do spełnienia.

 

 

 

Przypomnijmy, w związku z epidemią koronawirusa place zabaw były zamknięte od 23 marca. A zgodnie z kolejną decyzją, od 30 maja najmłodsi mogli wrócić do zabaw w miejscach rekreacji dla nich przeznaczonych. Nie wszystkie samorządy otwierały place od razu, bowiem czekały na stosowne wytyczne z sanepidu. Gmina Kołbaskowo na razie nie otworzyła ich wcale. Dzieciom pozostaje korzystanie z bardziej otwartych przestrzeni na skaparkach czy boiskach. Z nich można korzystać bez ograniczeń.

  reklama

Ostoja

W zaleceniach polickiego sanepidu czytamy:
- zapewnienie dystansu społecznego, min. 2 metry w przypadku osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują,
- zaleca się, aby opiekunowie używali środków higieny dziecka, np. chusteczki do umycia rąk,
- przestrzeganie podstawowych zasad higieny (unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokcia - nie w kierunku innych),
- pamiętać o higienie rąk dziecka i opiekuna po zakończonej zabawie,
- dezynfekcję zabawek używanych na placu zabaw przeprowadzić zgodnie z przeznaczenie danego produktu bakteriobójczego,
- w przypadku gdy dziecko korzysta z własnych zabawek, opiekunowie powinni na bieżąco pilnować, aby nie były one udostępnianie innym dzieciom, a po powrocie do domu zostały przynajmniej umyte z użyciem detergentu lub wyprane.

  reklama

Tasso

Gmina Kołbaskowo jako zarządca placów zabaw, według tych zaleceń powinna regularnie codziennie czyścić i dezynfekować wszystkie urządzenia oraz powierzchnie, których dotknąć mogą dzieci, a także wszelkie elementy małej architektury znajdujące się w obrębie placów zabaw. Jak się dowiedzieliśmy, w związku z tymi wytycznymi, place zabaw muszą pozostać zamknięte.

Inaczej sytuacja przedstawia się u zarządców przecławskich i warzymickich placów zabaw. Te w większości przypadków zostały udostępnione mieszkańcom. Jednak wszelkie zalecenia i konieczność odkażania powierza się ich rodzicom. Nasza spółdzielnia otworzyła plac zabaw dla dzieci - mówi Tomasz Kufel z SM "Przecław". Wywiesiliśmy wytyczne dotyczące korzystania. W mojej ocenie to rodzic wchodzi z dzieckiem na plac zabaw na własną odpowiedzialność i musi przestrzegać zasad stacji sanepidarno-epidemiologicznej. Dodatkowo sprzęt na całym placu zabaw jest dezynfekowany przez firmę sprzątającą.

Zarządcy zamkniętych placów zabaw tłumaczą swoją decyzją dbałością o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników i jednocześnie przepraszają za utrudnienia.

 

Pin It