logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Place zabaw (prawie) otwarte.

place zabaw prawie otwarte 001Temat znany od wielu tygodni, a nawet miesięcy. I wciąż budzi kontrowersje. Niektóre place zabaw są zamknięte, niektóre otwarte. I nie ma w tym reguły. Są nawet wspólnoty mieszkaniowe w Warzymicach, które ani razu nie zamknęły swoich mini placów zabaw przy blokach. Jednak im większa spółdzielnia, tym obostrzenia dotyczące korzystania z tych obiektów bardziej surowe. Jest jednak światełko w tunelu. Obiekty już się otwierają lub będą otwarte lada chwila.

 

 

Sport na świeżym powietrzu jest dozwolony, w Szczecinie place są pootwierane, więc jaki powód zamknięcia naszych? Gdzie dzieciaki mają się bawić żeby nie zwariować? - pisze jedna z mieszkanek Przecławia.

Dzieci i tak biegają po dworze, mają ze sobą kontakt i jakoś nie słyszę, żeby któreś z dzieci zachorowało. A place są nie używane i z czasem zmarnieją - pisze pani Paulina.

Zamknięte place zabaw przy tak pięknej pogodzie to ogromna i niezasłużona kara dla naszych dzieci - pisze kolejna mama.

reklama

Centrum Stomatologii Zabscy

I rzeczywiście. Najboleśniej pandemię odczuli stali bywalcy terenów wokół Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Ulubiony plac zabaw, skatepark, wybiegi dla psów. Wszystko pozamykane od 20 marca. Nie można pograć w ping-ponga na dworze z dzieckiem czy powrzucać piłkę do kosza. Podobnie sytuacja wyglądała na jeszcze większym obiekcie pod chmurką. Cały zespół boisk przy szkole podstawowej był zamknięty. Nie można było grać rodzinnie w piłkę nożną czy truchtać na bieżni.

Ale to się już zmienia. Otworzyliśmy wszystko od piątku 16 kwietnia - mówi Mariusz Skóra, dyrektor przecławskiego GOKSiRu. Sytuacja też zmieniła się przy przecławskiej podstawówce - otwarta jest już furtka wejściowa i można korzystać z boisk. Otworzył się plac zabaw "przy aptece" w Przecławiu. Obecnie jedynie plac zabaw w okolicach "Zośki" jest zamknięty. Jak informuje spółdzielnia, będzie z niego można korzystać w reżimie sanitarnym.

reklama

500 250 KEPS Warzymice

W związku z luzowaniem od dnia 19.04.2021 r. obostrzeń wynikających z sytuacji epidemicznej (żłobki i przedszkola czynne będą dla wszystkich dzieci) zostanie także umożliwione korzystanie z placu zabaw na terenie S. M. „Przecław” - informuje prezes Tomasz Kufel.

Jednocześnie spółdzielnia podaje zasady przebywania na terenie placu zabaw w dobie COVID-19:
- Uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (dotyczy to również opiekunów).
- Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2 m (dotyczy to osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują).
- W sytuacji, gdy na placu zabaw nie można zachować dystansu społecznego wynoszącego 2 m z uwagi na dużą liczbę przebywających osób, zaleca się rezygnację z rekreacji lub jej kontynuację w późniejszym czasie.
- Zaleca się, aby opiekunowie wyposażeni byli w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka np. chusteczki do umycia rąk oraz czuwali, nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych).
- Należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo po zakończonej zabawie na placu zabaw.
- Nie zaleca się angażowania w opiekę nad dzieckiem (lub dziećmi) korzystającym z placu zabaw osób powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Nie jest wskazane spożywanie posiłków oraz napoi w trakcie zabawy.
- W przypadku gdy dziecko manifestuje bądź przejawia niepokojące objawy choroby należy niezwłocznie przerwać pobyt na placu zabaw.
- W przypadku gdy dziecko podczas zabawy korzysta z własnych zabawek, opiekunowie powinni na bieżąco pilnować, aby nie były one udostępniane innym dzieciom, a po powrocie do domu zostały przynajmniej umyte z użyciem detergentu lub wyprane.

Powiedzmy sobie otwarcie - wiele z tych obostrzeń jest praktycznie nie do wyegzekwowania.