logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Problemów z czystością wody ciąg dalszy.

brudna woda warzymice Jaka leci woda z naszych kranów wiedzą najlepiej mieszkańcy. A niestety leci często tak brudna, że gołym okiem widać osad. Po napełnieniu do miski jest albo koloru rdzawego albo w kolorze brunatno-czarnym. Administracje i spółdzielnie zwalają winę na ZWiK a ZWiK na zarządców osiedli. Tylko przeciętnego Kowalskiego raczej nie interesuje, kto popełnił błąd, tylko chciałby mieć czystą wodę za którą płaci niemałe pieniądze.

 

 

Problem brudnej wody w kranie najczęściej pojawia się po awarii lub po przeprowadzonych pracach instalacyjnych. Często też po przewróceniu właściwego ciśnienia w rurociągach, kiedy przez kilka godzin ciśnienie było słabsze. Taka woda niestety musi zostać wypłukana z rurociągów przez mieszkańców - jednak zapycha im filtry, zmiękczacze, perlatory czy inne urządzenia podłączone do rurociągów. Winne tej sytuacji są głównie stare orurowanie, które przez wiele lat nie były wymieniane. Przekrój takiej rury po latach jest mocno zredukowany a odkładający się kamień przy zmianie ciśnienia odrywa się od ścianek. W tym przypadku pomóc może jedynie przeprowadzenia obfite płukania instalacji po każdych pracach lub awarii rurociągu.

reklama

Centrum Stomatologii Zabscy

Chciałabym poruszyć temat czystości wody na osiedlu Brzeziny - pisze Pani Kamila z Warzymic i przesyła zdjęcia. Notorycznie pojawiają się informacje o tym jaka jest brudna. Wczoraj sama tego doświadczyłam, z tą różnicą, ze gdy nalewa się wody do wanny można nie skorzystać z kąpieli, natomiast pod prysznicem może być to niewykonalne. Nie wiem czy nastąpiła jakaś awaria ale to jest przerażające. Od takiego stania wody niszczeje sprzęt, i nasze zdrowie. Przesłałam zdjęcia. Nasz administrator raczej nie jest zainteresowany interwencją.

  reklama

Hair-House

 

W odpowiedzi na poruszony problem brudnej wody na osiedlu Brzeziny, przekazuję w załączeniu sprawozdanie z wykonanych w maju badań wody z sieci wodociągowej, którą dostarczana jest woda do Przecławia i Warzymic - mówi Izabela Wesołowska - Kośmider Dyrektor ZWiK w Kołbaskowie. Wyniki badań potwierdzają zgodność z normą dostarczanej wody z sieci wodociągowej, będącej w naszej eksploatacji. Nie odnotowaliśmy w ostatnim czasie żadnych awarii, których wystąpienie spowodowałoby zerwanie osadów ani zgłoszeń od innych odbiorców, skarżących się na zabrudzenie wody wodociągowej. Świadczy to o lokalnym charakterze problemu, a najpewniej sądząc po korespondencji, występuje w przypadku ciepłej wody. Komentując załączone wyniki badań jakości wody pragniemy zwrócić uwagę na miejsce poboru, którym jest budynek socjalno-biurowy na terenie oczyszczalni ścieków w Przecławiu. Zlokalizowany on jest na samym końcu sieci wodociągowej więc gdyby woda w sieci wodociągowej była zabrudzona to byłoby to widoczne w wynikach badań. Parametrami, które opisują jednoznacznie wystąpienie przebarwienia wody są mętność (jest 0,32 NTU przy normie 1,0 NTU) oraz barwa (jest <5 mgPt/l, tzn. poniżej progu oznaczania). Uprzejmie informuję, że zadaniem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie jest wydobycie, uzdatnienie i dostarczenie wody zdatnej do spożycia, zgodnej z normą określoną Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 poz. 2294) służącymi do tego gminnymi urządzeniami. ZWiK nie odpowiada za stan instalacji osiedlowych oraz nie jest dostawcą wody ciepłej.

badanie wody zwik maj 2021

Znów w kranie przez pół dnia leciała "whisky" - pisze kolejna mieszkanka Warzymic. Nie wiem przez ile godzin była awaria, bo byłam w pracy, ale to zapycha filtry i inne urządzenia. No i oczywiście trzeba jechać do sklepu po kilka baniaków wody, bo trzeba jakoś funkcjonować. Spółdzielnia raczej nie podstawi beczkowozu, bo przecież awaria jest krótka. Zróbcie coś z tym bo sytuacja powtarza się często. Mnie nie interesują przepychanki między wodociągami a spółdzielnią, ja chcę mieć czystą wodą.

I nie trudno się z tą opinią zgodzić.

Pin It