logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Remontów generalnych nie będzie. Tylko doraźne.

remont dachu przeclaw zielone polePowracamy do tematu stanów technicznych bloków na osiedlu Zielone Pole. Wiele z nich, szczególnie tych najstarszych, wymaga już poważnych remontów. Jednak, jak zapewniają prezesi, są i będą jedynie dokonywane tylko te najpilniejsze prace. Na generalne remonty zdecydowanie brakuje środków. Przykładowo koszt generalnego remontu dachu jednego z bloków oszacowano na około milion złotych.

 

 

Mieszkanie na poddaszu, zimno, mokro i z grzybkami - pisze Pani Karolina - zgłaszane do spółdzielni kilka razy, przy większych opadach deszczu trzeba stawiać miski. Po wyschnięciu kładziona gładź farba i nie ma śladu, przychodzi deszcz i znów powtórka z rozrywki. Dopóki dach nie będzie zrobiony nie ma sensu znowu remontować. Okna nieszczelne, firanki fruwają, przy jednym oknie wykrusza się ściana.

Przecław, mieszkanie na poddaszu - pisze właścicielka, Pani Katarzyna. Zgłaszane i nic nie zrobione. Grzyb w tym okresie zaczyna wychodzić coraz bardziej od strony lukarn. Z okien wieje. Nie ocieplone poddasze, jednym słowem porażka.

reklama

Madar Hurtownia Wedlin Warzymice

Zimne poddasza na przecławskich osiedlach, brak dociepleń, stare okna połaciowe, brak remontów dachów, zagrzybienia - takie informacje otrzymujemy od mieszkańców Przecławia. Brak generalnych remontów ze strony spółdzielni. Do tego dochodzą wysokie podwyżki cen wszystkich nośników energii przed nadchodzącym sezonem grzewczym. I to nie jest dobra perspektywa na kolejne lata dla mieszkańców Przecławia.

Proszę o odsyłanie mieszkańców bezpośrednio do biura zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Przecław - Zielone Pole - mówi jej prezes Andrzej Foryś. Dotychczas nie było żadnych kłopotów z utrzymaniem temperatur normowych w lokalach mieszkalnych, natomiast temperatura na poddaszu nie jest normowana toteż nie mogę się odnieść do kłopotów z wyższą temperaturą. Doświadczenie nad stanami eksploatacyjnymi dowodzi, że należy inaczej ustawić temperaturę na piecu gazowym. W rozmowie z licznymi mieszkańcami okazuje się że piece są zupełnie inaczej wysterowane niż oczekiwania mieszkańców. Problem zagrzybienia powierzchni strychowych jest na bieżąco wyjaśniany z osobami zainteresowanymi , toteż ten temat należy traktować bardzo indywidualnie, bo oczekiwania mieszkańców są bardzo indywidualne. Zawilgocone połacie izolacji międzystropowej jest wymieniana podczas remontów bieżących.

W jaki sposób do warstwy izolacji dostaje się wilgoć nie można stwierdzić jednoznacznie, jak wspomniałem wcześniej jest to sprawa indywidualna użytkujących pomieszczenia mieszkalne, należy rozważyć stan prawny, techniczny oraz użytkowy lokalu mieszkalnego w którym znajdują się pomieszczenia poddaszy. Wszystkie pomieszczenia posiadają protokoły odbioru podpisane przez mieszkańców. Odpowiedź na problemy pozostają podczas remontów bieżących - tłumaczy A. Foryś.

  reklama

Hair-House

 

Nieco lepiej wygląda sytuacja w starszej i mniejszej spółdzielni, która dysponuje w swoich zasobach jeszcze starszymi blokami.

W reakcji na zgłoszenia mieszkańców w wielu mieszkaniach na poddaszach wykonywane były prace remontowe polegające na odtworzeniu bądź naprawie termoizolacji - mówi Tomasz Kufel, prezes SM "Przecław". Wiązało się to również z wykonywaniem prac dekarskich zapobiegających degradacji elementów budowlanych. Duża ilość prac remontowych wynika z niskiej jakości robót budowlanych i błędów wykonawczych popełnionych na etapie budowania budynków. Fundusz remontowy jakim dysponuje spółdzielnia uniemożliwia wykonanie kompleksowej wymiany dachu wraz z dociepleniem, gdyż takie działanie obciążyłoby mieszkańców koniecznością spłaty niezbędnych kredytów przez okres kilkudziesięciu lat. Przykładowy kosztorys sporządzony 3 lata temu na wymianę pokrycia dachowego w budynku nr 50 opiewał na kwotę 920 tys. zł. Pamiętać należy, że potrzeby remontowe nie ograniczają się tylko do remontu dachów. Stąd też działania zarządu obejmują wykonywanie planowanych remontów jak również interwencje w szczególnie ważnych sprawach uwzględniając stopień ich pilności i istotności.

Za priorytet tej spółdzielni uznano wymianę na przestrzeni ostatnich 6 lat zdegradowanej instalacji wodociągowej we wszystkich budynkach zapobiegając lawinowo rosnącej ilości awarii i poprawiając jakość wody doprowadzonej do mieszkań. Wymiana żadnych okien w budynkach SM „Przecław” nie jest dofinansowywana z funduszu remontowego. Jeżeli mieszkańcy na Walnym Zgromadzeniu, podejmując uchwałę zadecydują inaczej, wówczas Zarząd zobligowany będzie do wydatkowania z funduszu remontowego budynków dopłat na taką wymianę.

Jedno jest pewne. Na generalne remonty całych budynków spółdzielcy raczej liczyć nie mogą. Na przeszkodzie stoją milionowe koszty ich przeprowadzenia, a także wysokie ceny materiałów budowlanych oraz duże braki kadrowe w firmach specjalizujących się w remontach.

Remonty generalne wymiany izolacji cieplnej całej połaci dachu nigdy nie były wykonywane w spółdzielni Przecław Zielone Pole - tłumaczy dalej prezes Foryś. Natomiast w ramach remontów doraźnych także w tym roku w wielu miejscach wykonywaliśmy wymianę izolacji cieplnej, głównie w elementach dachu zwanymi koszami oraz wokół kominów, gdzie byliśmy alarmowani o zaciekach w pomieszczeniach lokali mieszkalnych. Warunkiem takiego remontu było ściągnięcie dachówki wymiana izolacji cieplnej z materiałów wełny mineralnej wykonanie w nowoczesny sposób blacharki np. w koszu dachu oraz wykonanie blacharki na łączeniu komina z połacią dachu. Podkreślić należy że nie uchylamy się od wykonywania remontów, a główną przeszkodą wykonywania prac dekarskich jest ograniczony fundusz remontowy oraz oczywiście kłopoty kadrowe z rzemieślnikami, którzy omijają nasze dachy na osiedlu spółdzielczym Przecław Zielone Pole, traktując tego typu remonty jako kategorie bardzo trudnych dachów. Przypomnę, że tego typu dachy mają spadek 100%, i nie lada wyczynem jest prowadzić prace remontowe na dachu, dlatego też w tym roku zakończyliśmy pierwszy etap remontów dachu, którym to etapem było wykonanie ław transportowych, aby w ogóle można było po połaci dachu się przemieszczać, zarówno przez rzemieślników jak i przez kadrę nadzoru technicznego reprezentującą naszą spółdzielnie.

Od dwóch lat w spółdzieniach nie odbywają się walne zgormadzenia. To efekt obostrzeń sanitarnych i pandemii. Na obecną chwilę spółdzielcy nie mają szansy spotkać się i przedstawić swoje problemy. Nie można także podjąć żadnych uchwał, które mogłyby zmusić zarząd i radę nadzorczą do konkretnego działania. Na problemów mieszkańców Przecławia jak widać jest sporo.

 

remont dachu przeclaw zielone pole

Pin It