logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Ceny paliw jeszcze spadną, ale będą wyższe niż przed wojną.

Bobryk PrzeclawCeny paliw na stacjach powinny jeszcze spadać w kolejnych dniach w wyniku spadku cen w hurcie. Jednak nie wrócimy do poziomów cen sprzed inwazji na Ukrainę. Na okolicznych stacjach mamy już trzecią obniżkę benzyny i oleju napędowego. Podrożeje jedynie auto gaz.

 

 

 

 

Ceny paliw od 21 marca mają być niższe – zapowiadają analitycy. Benzyna Pb95 powinna średnio kosztować 6,47-6,62 zł/l - wynika z prognozy e-petrol.pl. Benzyna 98-oktanowa to ceny na poziomie 6,89-7,04 zł/l. W przypadku diesla ceny nadal będą wyraźnie wyższe od benzyn i tu widełki cenowe wyniosą 7,31-7,52 zł/l. Autogaz, który w dostawach do stacji ostatnio drożał może kosztować 3,74-3,84 zł/l - zapowiedział Jakub Bogucki z e-petrol.pl

  reklama

Fruktolinka

 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, o drugiej w tym tygodniu obniżce cen paliw. Litr oleju napędowego staniał o 20 groszy i kosztuje średnio 7,35 zł, a litr benzyny - o 15 groszy do średnio 6,64 zł. Wcześniej ceny na stacjach PKN Orlen zostały obniżone o 34 gr na litrze oleju napędowego i o 20 gr na litrze benzyny.

Na spadek cen przy dystrybutorach przyczyniły się trzy czynniki. Mocno w dół poszły notowania ropy naftowej. Cena baryłki ropy na londyńskiej giełdzie spadła z przeszło 130 USD do 97-107 USD w ostatnich kilku dniach. Po drugie, złoty odrobił sporą część wojennych strat, a kurs dolara obniżył się z przeszło 4,60 zł do 4,27 zł. A po trzecie, unormowała się sytuacja na rynku oleju napędowego, którego giełdowe notowania spadły z przeszło 1400 USD do ok. tysiąca dolarów za tonę.

  reklama

Hair-House

 

Z tempem obniżek paliw na lokalnych stacjach jest różne. Wielu użytkowników i odbiorców końcowych ma zatankowane zbiorniki. Stąd dzisiaj, mimo że ceny są korzystniejsze niż 10 marca, ale właściciele stacji nie są często w stanie wyprzedać konkretnej dostawy paliwa w ciągu jednego czy dwóch dni. Dziś, by sprzedać tę samą ilość paliwa, trzeba więcej czasu, a to powoduje, że ceny paliw na stacji nie spadają proporcjonalnie do obniżek w hurcie.

 

Na zdjęciu ceny paliw stacji "Bobryk" w Przecławiu w dniu 13 marca

  reklama

Magnolia Przeclaw baner medium 22

 

Pin It