logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Droga Stobno - Dołuje po przetargu. Brakuje 2,5 mln zł.

droga stobno dolujeStarostwo Powiatowe w Policach ogłosiło przetarg na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Stobno - Dołuje. To jedna z gorszych dróg wyjazdowych w naszej gminie - chociaż nie najgorsza. W budżecie inwestycji zaplanowano na nią 5 mln zł. Po otwarciu ofert okazało się, że najtańsza z nich opiewa na 7,5 mln zł. Co dalej z tą inwestycją?

 

 

Wkrótce przebudowany ma zostać 2,5-kilometrowy odcinek drogi powiatowej nr 3920Z Dołuje – Przecław, od skrzyżowania w Stobnie do drogi krajowej nr 10 w Dołujach. Z prac wyłączony zostanie odcinek w Dołujach, który wcześniej wyremontowała już gmina Dobra. To popularna trasa łącząca przygraniczne miejscowości, ważna nie tylko dla gmin Dobra i Kołbaskowo, ale również mieszkańców zachodnich dzielnic Szczecina. Łączy się z DK 10, jest więc alternatywnym dojazdem do przejścia granicznego w Lubieszynie i ulokowanych na tym obszarze firm. To także popularny objazd dla remontowanej obecnie ulicy Koralowej w Szczecinie i na Bezrzeczu.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Jak już wcześniej informowaliśmy starostwo powiatowe, uzyskało 3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt "Przebudowa nawierzchni drogi powiatowej Nr 3920Z Dołuje - Przecław na odcinku Dołuje - Stobno" jest realizowany w ramach V Osi priorytetowej Zrównoważony transport, Działania 5.4 Budowa i przebudowa dróg powiatowych Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Inwestycja uzystała także 2 mln zł dofinansowania z "Polskiego Ładu". Jednak okazało się, że po otwarciu przetargu najniższą ofertę złożono na kwotę 7.564.260,47 zł. 

  reklama

Hair-House

 

Nie wyobrażam sobie, że tej inwestycji nie zrobimy - mówi starosta policki Andrzej Bednarek. Trzy miliony mamy z Regionalnego Programu Operacyjnego, dwa miliony z Polskiego Ładu. Brakuje nam dwa i pół miliona. Znaczną kwotę chcielibyśmy pozyskać z gmin ościennych. Celowo używam trybu przypuszczającego, ponieważ jest to kompetencja radnych gmin Dobra i Kołbaskowo. Przy inwestycjach drogowych, zawsze mogliśmy na nich liczyć. Próbujemy także pozyskać część kwoty z funduszu wsparcia terenów rolniczych. Mamy 30 dni na podpisanie umowy, najniższą ofertę zaproponowała Eurovia.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie 2,5-kilometrowy odcinek drogi od skrzyżowania z krajową 10 w Dołujach do pierwszego skrzyżowania w Stobnie, czyli w okolicach przejazdu kolejowego. Powstanie też nowe oznakowanie pionowe i poziome, chodnik oraz zabezpieczenia sieci uzbrojenia gruntów. Oczywiście znacząco poprawi to bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Termin realizacji prac budowlanych ma wynieść 20 tygodni od dnia zawarcia umowy.

reklama

Magnolia Przecław

 

Jednak mieszkańcy naszej gminy czekają na remont kolejnych odcinków. Najgorzej prezentuje się fragment drogi powiatowej przy zbiorniku wodnym w Stobnie. Kilka lat temu, w zimie, ze względu na ogromne zniszczenia nawierzchni, drogę tą starostwo musiało awaryjnie zamknąć oraz rozpocząć remont cząstkowy. Jednak przy obecnej, intensywnej eksploatacji drogi, śladów remontu praktycznie już nie widać. Równie źle wygląda droga od Warzymic do Będargowa. 10 lat temu we wsi utworzono jedynie rondo oraz wyremontowano przyległe fragmenty drogi i chodników. To w ramach międzynarodowej inwestycji budowy drogi Będargowo Warnik Ladenthin Schwennenz. Fragment drogi biegnący w stronę Stobna doczekał się tylko pozimowego łatania dziur. Droga w tym miejscu jest tak zdewastowana, że kierowcy muszą jeździć slalomem, aby nie zerwać zawieszenia. Niestety na te remonty pozostanie nam jeszcze poczekać.

 

/Na zdjęciu powyżej fragment drogi Stobno - Dołuje, stan z lipca 2022/