logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Zaskakująco niskie ceny paliw.

rekorowo niskie ceny paliw 19 09 2023Ceny paliw na stacjach w gminie Kołbaskowo są rekordowo nisko. Pomimo znacznej podwyżki ceny baryłki na giełdach światowych oraz osłabienia złotego - ceny benzyny i ropy na stacjach paliw zbliżają się do poziomu 6 zł za litr. Kierowcy przecierają oczy ze zdumienia a analitycy rynku paliw ostrzegają, że to ręczne zaniżanie cen i wykorzystywanie rezerw strategicznych skończy się... zaraz po wyborach.

 

 

 

Zaniżanie cen w hurcie sprawiło, że paliwo na stacjach jest rekordowo tanie. Drożejąca ropa oraz osłabiający się złoty, który po decyzji RPP znacząco stracił na wartości, nie przekładają się na wzrost cen. Litr diesla kosztuje obecnie ok. 6,15 zł (w Czechach – 7,2 zł, na Słowacji – 7,6 zł, a zaraz za naszą granicą w Niemczech – 8,3 zł)

Ceny paliw w Polsce na niektórych stacjach benzynowych mogą w najbliższych dniach spaść nawet poniżej 6 zł za litr - mówią eksperci BM Reflexu. Jednocześnie potwierdzają, że od dwóch tygodni są to najniższe obecnie ceny paliw w całej Europie.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Problem z nabyciem hurtowych ilości paliw po zaniżonej cenie mają lokalne małe stacje benzynowe. Te ceny są "z kapelusza" - mówi jeden z właścicieli prywatnej stacji benzynowej - w hurcie drożej niż w detalu. Nasz rozmówca wyjaśnia, że cena oleju napędowego w hurcie to obecnie 6,80-6,85 zł za litr. Z minimalną marżą na stacji powinien mieć zatem cenę lekko powyżej 7 zł. Ale na Orlenie olej napędowy jest sprzedawany o 90 groszy taniej.

Dochodzi do paranoi, że wszystkie firmowe ciężarówki, czy autobusy miejskie jadą tankować na stację Orlenu. - Przecież nie możemy dopłacać do sprzedawanego paliwa - dodaje na koniec nasz rozmówca.

  reklama

Hair-House

 

Sytuacje na rynku paliw komentuje Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Poinformował, że miejskie autobusy zamiast w zajezdni tankują właśnie na jednej ze stacji Orlenu, bo cena hurtowa paliwa jest wyższa niż na stacjach paliw. Zaznaczył, że tanie paliwo na Orlenie to dla indywidualnego odbiorcy dobra informacja, natomiast "dla całego rynku to jednak totalna dezorganizacja i niszczenie mniejszych przedsiębiorców przez państwowego molocha".

 reklama

Ancora Warzymice

 

Ceny paliw będą szybko rosły po wyborach - pisze dziś Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight. Dłuższe utrzymanie obniżonych cen paliw w Polsce jest niemożliwe, co pokazała sytuacja na Węgrzech, gdzie pod koniec 2022 r. ze względu na zamrożenie cen przez rząd na stacjach zaczęło brakować paliwa. Według naszych informacji prezes Orlenu Daniel Obajtek miał przekazać partnerom biznesowym, że nadzwyczajna sytuacja na polskim rynku utrzyma się do dnia wyborów (15 października).

 

Pin It