logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Poznaj swojego dzielnicowego

 szwajdych200x150

Starszy aspirant Emil Szwajdych - dzielnicowy rejonu I , który obejmuje cały Przecław i osiedla w Warzymicach.  Kierownik Rewiru dzielnicowych w Kołbaskowie z siedzibą w Przecławiu 58 - obok Poczty.

Przeważnie w terenie - sporadycznie za biurkiem.  Dlatego czasami może być problem z dodzwonieniem się na numer 91 4247576, który jest w siedzibie Rewiru. Zawsze należy się kontaktować z Dyżurnym Komisariatu Policji w Mierzynie tel 91 8217311. Rewir czynny jest w godzinach 7.30 - 22.00 - Panowie dzielnicowi pracują w systemie dwuzmianowym 7.30-15.30 i 14.00 - 22.00

Zdaniem naszego dzielnicowego - pomino częściowej lub pełnej ochrony osiedli - nasze miejscowości nie należą do spokojnych. Powodem jest duże i coraz większe skupisko mieszkańców, duża liczba pojazdów, teren sąsiadujący z Gminą Szczecin i drogą krajową 13.

Dzielnicowy jest policjantem "pierwszego kontaktu", ogniwem który ma łączyć Policję ze społeczeństwem. Jego stała obecność w dzielnicy, współpraca ze społeczeństwem, samorządem, musi dać efekt w postaci spadku przestępczości, przeciwdziałania patologiom i wzrostowi poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Współne działanie, wymiana informacji o przestępstwach, poszukowanie sprawców może być skutecznie jedynie dzieki bliskiej współpracy z mieszkańcami.

W rozmowie ze st. asp. Emilem Szwajdychem poruszono następujące 4 problemy :

  • na co zwrócić uwagę w sezonie urlopowym ?

Zabezpieczenie mieszkania, niepozostawianie uchylonych bądź otwarych okien, opróźnianie skrzynki pocztowej. Współpraca z sąsiadami są oni najlepszymi stróżami, tylko oni powinni wiedzieć że wyjechaliśmy (a nie pozostawione informacje na portalach społecznościowch i komunikatorach). Nie otwierać domofonu nieznajomym, nie pozostawiać mienia na klatce schodowej, zabezpieczyć rowery, wózki - najlepiej zabrać do domu.

  • zwrócenie przez rodziców uwagi na młodzież gdzie chodzą się kąpać.

Rodzice szczególnie starszych dzieci, nie bardzo interesują się miejscem pobytu dziecka podczas wakacji. Szczególnie niebezpieczne są kąpiele w sadzawkach, basenach rybnych, rzekach. Nie chcemy tu podawać popularnych niedozwolonych lokalizacji - nadmienimy jedynie iż najbliższym dozwolonym kąpieliskiem jest Dziewoklicz.

  • co to jest "strefa zamieszkania" ?

strefa-zamieszkania200x150Niebieski znak informacyjny usytuowany na wjazdach do naszych osiedli - jest niezwykle ważny dla kierowców. Po naszych osiedlach można poruszać się maksymalnie 20km/h, parkować tylko w miejscach dozwolonych oraz przede wszystkim to pieszy ma wszędzie pierwszeństwo. Kierujący pojazdem musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku i miejscu a piesi mogą korzystać swobodnie z całej udostęponionej do użytku publicznego przestrzeni. Więc nie ma co trąbić na dzieci, mamy z wózkami - oni tu są uprzywilejowani.

 

  • problemy z parkowaniem na osiedlu.

Parkowanie pojazdów w strefie zamieszkania czyli w całości naszych osiedli dozwolone jest tylko w miejscach wyznaczonych, wtedy można dokonywać czynności wobec mieszkańców.  Należy zorganizować dodatkowe miejsca parkingowe ze względu na problemy z zaparkowaniem w godzinach wieczornych. Zwracamy też uwagę na pozostawione mienie w samochodach (w schowkach i na zewnątrz) oraz uchylone szyby, które są najczęściej przyczyną przestępstw.

 

Od poniedziałku 19 Lipca nasz dzielnicowy jest już po awansie w stopniu - aspirant sztabowy. Gratulujemy !