logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Od 22 lutego zmiany w umowach o pracę na czas określony!

zmiany w umowach o prace22 lutego 2016 roku wejdzie w życie ustawa dotycząca zmian w Kodeksie Pracy. Jej głównym celem jest ograniczenie wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Nowa ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw już 21 sierpnia ubiegłego roku, jednak z uwagi na istotność zmian, które wprowadza, jej wejście w życie zostało odłożone w czasie o 6 miesięcy.

 

 

Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują długości trwania umowy o pracę na czas określony. Zdarza się, ze pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę o pracę na okres np. 10 lat. Teraz ma się to zmienić, bowiem zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 22 lutego maksymalny okres trwania umowy na czas określony wyniesie 33-miesiące. Okres ten będzie obowiązywał również w przypadku, kiedy pracodawca podpisze kilka umów z tą samym pracownikiem. Łączna ich długość nie będzie mogła przekroczyć 33-miesięcy.

Przekroczenie tego terminu skutkować będzie tym, że dnia następnego po upływie 33-miesięcy pracownik będzie uważany za zatrudnionego na czas nieokreślony.

Kolejną istotną zmianą jest ograniczenie ilości zawieranych umów na czas określony z pracownikiem. Zgodnie z nowelizacją przepisów pracodawca będzie mógł podpisać z pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony. Kolejna, czwarta będzie traktowana już jako umowa na czas nieokreślony. Na ilość umów nie będzie miała wpływu przerwa między poszczególnymi umowami.

Wyjątkiem mają być jedynie umowy zawierane w przypadku zastępstwa pracownika.

Nowelizacja ustawy reguluje również ograniczenie umów o pracę. Od 22 lutego obowiązywać będą umowy o pracę: na okres próby, na czas określony oraz na czas nieokreślony.

 

Autor: Gracjan Broda, Foto: sxc.hu

Pin It