logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Noga z gazu - będą wyższe kary!

dk 13Przyczyną wielu wypadków na naszych drogach jest najczęściej brawura i nadmierna prędkość. Za kilka dni wchodzi w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która podwyższa kary za wykroczenia. 2500 zł - tyle wyniesie maksymalny mandat dla kierowcy, który przekroczy dopuszczalną prędkość. Najniższy - 50 zł pozostaje bez zmian. Wzrośnie też mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy oraz kary za inne przewinienia.

 

 

 

Maksymalna wysokość grzywny, jaką może będzie mógł nałożyć sąd wzrasta z 5 do 30 tys. zł. Natomiast policjant będzie mógł wystawić mandat na maksymalnie 5 tys. zł. Jednak szczegółowe stawki mandatów określi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych, które zostanie opublikowane lada dzień.

reklama

Pan Bratek Mierzyn Mikołaj Choinka

 

Najniższy mandat za prędkość pozostanie bez zmian - to 50 złotych. Zapłaci go kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość o nie więcej niż 10 km/h. Przy wyższych przekroczeniach mandaty będą następujące:
11-15 km/h - 100 zł
16-20 km/h - 200 zł
21-25 km/h - 300 zł
26-30 km/h - 400 zł
ponad 30 km/h - 800 zł
ponad 40 km/h - 1000 zł
ponad 50 km/h - 1500 zł
ponad 60 km/h - 2000 zł
ponad 70 km/h - 2500 zł

Choć widełki mandatowe kończą się na przekroczeniu prędkości o ponad 70 km/h, to przy większym przekroczeniu policjant może skierować wniosek do sądu, a tam kara w najbardziej ekstremalnej opcji może wynieść nawet 30 tys. złotych. 

Od 1 stycznia wzrośnie też mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy. Przyłapany musi się liczyć z grzywną mandatową w wysokości 500 złotych.

  reklama

Hair-House

 

To nie koniec zmian. Będzie znacznie łatwiej niż do tej pory stracic prawo jazdy. Nowelizacja przewiduje też, że kierowcy szybciej zgromadzą punkty karne. Dziś w czasie jednej kontroli drogowej kierowca nie może dostać więcej niż 10 punktów karnych. Teraz ten limit wzrośnie do 15 punktów, a wykroczeń, za które będzie można je dostać jest aż 12. To m.in. przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu, wyprzedzanie przed pasami, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym. Z nowym rokiem zniknie też możliwość odbycia szkolenia zmniejszającego ilość punktów karnych.

Krótko mówiąc - jeździjmy bezpiecznie i noga z gazu!

Fot. Zdjęcie z wypadku z 19.04.2018 

 

Pin It