logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Kołbaskowski GOPS zbiera wnioski - jednak środków na wypłaty dodatku węglowego wciąż brak.

dodatek weglowyTrwa zamieszanie w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Kołbaskowski GOPS od połowy sierpnia przyjmuje wnioski. Jednak do tej pory nie otrzymał środków z budżetu państwa na jego wypłatę. Pierwsze świadczenia w kwocie 3000 zł miały być wypłacone w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku. Posiadacze pieców na węgiel mają jeszcze jedno, znacznie większe zmartwienie - na składach od wielu tygodni nie ma żadnego opału do kupienia.

 

 

 

Wnioski o dodatki węglowe uprawnione gospodarstwa domowe mogą składać od 17 sierpnia tego roku. Świadczenie miało zostać wypłacone w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku, ale czekają na wejście w życie już przepisy przedłużające czas na wypłatę do 60 dni. Oznacza to, że pierwsi mieszkańcy, którzy w połowie sierpnia złożyli swoje podania, właśnie teraz powinni otrzymać należne im pieniądze. Samorządy, które miały zająć się wypłatą dodatków, nie dostały jednak na ten cel środków z państwa.

  reklama

Fruktolinka

 

Same urzędy wojewódzkie też czekają na środki. - Urząd wojewódzki pośredniczy jedynie w wypłacie środków – podkreśla Michał Ruczyński, rzecznik prasowy w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Jak informuje, w województwie zachodniopomorskim do gmin może wpłynąć łącznie 141 tys. wniosków. - Tym samym przewidywana kwota na realizację wypłat dodatków węglowych (sierpień, wrzesień) wyniesie 422 988 000 zł i na taka kwotę zostało złożone zapotrzebowanie finansowe przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki - wylicza M. Ruczyński.

  reklama

Hair-House

 

Ciągle przyjmujemy wnioski na dodatek węglowy - mówi Dorota Krzywicka z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rosówku. Ale ciągle czekamy na środki. Kiedy otrzymamy dokładnie nie wiadomo, odwleka się to z tygodnia na tydzień. Osób zainteresowanych jest bardzo dużo, wpłynęło już ponad 400 wniosków i dalej wpływają. Poddawane są one także weryfikacji przez zmianami, które weszły w życie. Wcześniej o dodatek ubiegało się kila gospodarstw znajdujących się pod jednym adresem. Teraz jest zmiana i jeden dodatek węglowy przysługuje na jeden adres - bez względu na ilość gospodarstw.

reklama

Auchan rekrutacja

 

Warunkiem koniecznym uzyskania prawa do dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł jest zgłoszenie lub wpisanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków głównego źródła ogrzewania. Świadczenie przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kominek, koza, piec kaflowy zasilane paliwami stałymi, czyli przede wszystkim węglem, brykietem, peletem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Wniosek można złożyć do 30 listopada w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rosówku.

Pin It