logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Wszystkich Świętych i Zaduszki

bedargowo 1 listopadDziś, 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych. Mieszkańcy gminy i przyjezdni goście tłumnie odwiedzają cmentarze w Kołbaskowie i Będargowie. Na grobach najbliższych zapalają znicze, modlą się i wspominają tych, którzy odeszli. Uczestniczą także w specjalnych mszach koncelebrowanych na terenie cmentarza.

 

 

Wzorem poprzednich lat msza święta na cmentarzu w Będargowie odbędzie się o godz. 10:30. Po niej wierni przejdą w procesji w intencji zmarłych spoczywających na cmentarzu.

W przecławskim kościele, msze święte odprawiane są jak w każdą niedzielę, czyli o 9:00,  10:30,  12:00,  13:30, 18:00 i 19.30. W Dzień Zaduszny, w środę 2 listopada msza o 10.00 i 18.00.

W Zaduszki także odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w ich intencji. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.

Jak co roku w pobliżu cmentarzy parkuje dużo samochodów i przemieszcza się wiele osób. Pogoda niestety, nie dopisuje. Z rana jest mgliście, popołudniu szybko zapada zmrok. Zadbajmy o dobrą widoczność przy drodze. Parkujmy tylko w dozwolonych miejscach, nośmy odblaski – bądźmy widoczni.

 

Fotografie z 1 listopada 2015

Pin It