logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Biała Sobota 2012 : "Oddaj krew - podaruj życie!"

oddaj-krew-podaruj-zycie15 września gościem specjalnym "Białej Soboty" będzie Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ze Szczecina. W tym dniu mieszkańcy Przecławia, Warzymic i okolic będą mieli możliwość oddania krwi. Jak się dowiedzieliśmy, w ostatnich tygodniach wakacji brakowało tego najcenniejszego leku w naszych szpitalach. Zwiększona liczba wyjazdów wiąże się niestety z większą ilością wypadków na polskich drogach, a honorowi krwiodawcy, którzy systematycznie oddają krew, również mają wakacje i nie zawsze mogą udać się do punktu krwiodawstwa.

 

Zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców o włączenie się do akcji ODDAJ KREW - PODARUJ ŻYCIE - mówi Dorota Trzebińska ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo. Akcja odbędzie się w trakcie "Białej Soboty" którą organizujemy 15 września w Szkole Podstawowej w Przecławiu. W Polsce co minutę potrzebny jest litr krwi - to 2 dawców. Każdego dnia potrzeba ponad 1000 litrów krwi - to aż 2000 dawców! Zwykle podczas jednej operacji zużywa się ok. 2 litry krwi, przy przeszczepach potrzeba jej od 10 do 15 litrów! Jutro krwi możesz potrzebować Ty sam, Twoja matka, Brat, Twoje dziecko czy najbliższy przyjaciel.

Każdy z nas może zostać  Krewniakiem - dawcą najcenniejszego leku. Wystarczy chcieć. To nie boli! Wystarczy 30 minut. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Należy zjeść lekkie bezbiałkowe śniadanie. Jednorazowo oddaje się zaledwie 450 mililitrów krwi. Jesteśmy w większości młodymi, szczęśliwymi i zdrowymi ludźmi.  Pokażmy sobie i swoim dzieciom, że można i trzeba pomaga drugiemu człowiekowi.

CZEKAMY NA CIEBIE!

Sobota 15 września - Szkoła Podstawowa w Przecławiu - godzina 10.00 -14.00

 

 


 

JAKIE DOKUMENTY SA POTRZEBNE ABY ODDAĆ KREW ?

Konieczny jest dokument z aktualnym zdjęciem: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport. Jeśli już oddawałeś krew weź także Legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

 

JAK PRZEBIEGA ODDANIE KRWI ?

Oddanie krwi to trzy etapy, które musi przejść każdy Dawca. Zajmują one razem maksymalnie do 60 minut. Pierwszy etap to rejestracja i wypełnienie specjalnego formularza. Niezbędny jest też dokument tożsamości z aktualnym zdjęciem i numerem PESEL. Drugi etap to badania laboratoryjne i lekarskie, które kończą się kwalifikacja do oddania lub dyskwalifikacja, która uniemożliwia oddawanie krwi czasowo lub na stałe. Przed wizyta w gabinecie lekarskim pobierana jest próbka krwi w celu sprawdzenia poziomu hemoglobiny. Trzeci etap to oddanie krwi, po uprzednim umyciu i zdezynfekowaniu przedramienia, założeniu fartucha ochronnego i ochraniaczy na buty. Po oddaniu krwi należy odpocząć pod opieka pielęgniarki. W tym czasie dawca otrzymuje porcję żywnościowa i może zwrócić się o wystawienie zaświadczenia w celu usprawiedliwienia swojej nieobecności w pracy lub szkole.


KTO MOŻE BYĆ DAWCĄ KRWI?

Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18-tu do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn o wadze powyżej 50 kg, która czuje się zdolna do oddania krwi. Wiek i waga są podstawowymi kryteriami, które musza być bezwzględnie spełnione. Jest oczywiście jeszcze wiele innych kryteriów, jakie trzeba spełnić, aby oddać krew.


JAKIE OKOLICZNOŚCI UNIEMOŻLIWIAJĄ ODDANIE KRWI NA STAŁE?

Nie może być dawcą i oddawać krwi osoba, która:

- cierpi na ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego i nerek
- przebyła lub jest chora na żółtaczkę zakaźną,
- jest zakażona chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, gruźlicą, kiła...)
- prowadzi życie seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi (np. częsta zmiana partnera, kontakty homoseksualne, prostytucja itp.)
- miała lub ma kontakty seksualne z osobami, u których testy w kierunku AIDS, kiły lub żółtaczki typu B lub C wypadły dodatnio
- miała lub ma kontakty seksualne z osobami, który przyjmują narkotyki w postaci zastrzyków
- ma kontakty seksualne z osobami poznanymi niedawno
- używa środków psychoaktywnych
- cierpi na choroby krwi
- choruje na łuszczycę
- choruje na cukrzycę
- cierpi na nowotwory złośliwe
- choruje na choroby weneryczne
- choruje na padaczkę
- choruje na chorobę Creutzfeldta-Jakoba
- od 1-01-1980r. do 31-12-1996r. łącznie przez 6 miesięcy lub dłużej przebywała w Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii
- była lub jest leczona hormonem wzrostu
- miała przeszczep rogówki, opony twardej lub komórek ośrodkowego układu nerwowego
- choruje na malarię i przyjmuje leki przeciw malaryczne
- jest po resekcji żołądka, usunięciu tarczycy lub nerki
- choruje na miażdżycę i jest po udarach mózgowych
- posiada rozległe żylaki
- jest alkoholikiem lub narkomanem, albo przyjmowała narkotyki w postaci zastrzyków

 

Nie powinny też zgłaszać się do oddawania krwi osoby, które mimo braku przeciwwskazań podejmowały próby oddania krwi, zakończone omdleniami lub innymi negatywnymi reakcjami organizmu.

Pin It