logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Oczyszczalnia będzie tańsza. I jeszcze tańsza.

Oczyszczalnia-Przeclaw-bedzie-tanszaRozpoczęła się największa inwestycja Gminy Kołbaskowo - rozbudowa oczyszczalni ścieków w Przecławiu. W początkowych kosztorysach miała kosztować 12 mln zł. W wyniku przetargu, który cieszył się dużym zainteresowaniem, wybrano ofertę firmy Skanska SA za niespełna 8 mln zł. Dodatkowo kolejne oszczędności przyniesie preferencyjne finansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które umożliwia umorzenie 30% pożyczonej kwoty. Gmina także stara się dofinansowanie unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Koszt rozbudowy oczyszczalni zgodnie z dokumentacją projektową wynosił 11.676.652 zł - informuje Irena Ostrowska Skarbnik Gminy Kołbaskowo. W wyniku postępowania przetargowego podpisano umowę z wykonawcą robót budowlanych na kwotę 7.621.080 zł brutto. Żródłem finansowania inwestycji będzie dotacja z UE (PROW), pożyczka z WFOŚiGW i środki własne. Z uwagi na otrzymane dofinansowanie z UE kwota pożyczki wyniesie nie jak planowano 5.000.000 zł a około 3.200.000 zł. Założono okres spłaty od 2014 r. do 2022 a więc o umorzenie będzie się można ubiegać w 2019 r. Pożyczka udzielona przez Fundusz jednostkom samorządu terytorialnego może być częściowo umorzona po spełnieniu określonych w umowie warunków. Wysokość umorzenia nie może przekroczyć 30 % kwoty pożyczki i nie może być wyższa niż 1 mln zł.

Zakład w Przecławiu, zlokalizowany przy al. Kasztanowej, funkcjonuje od grudnia 2001 r. i osiąga obecnie przepustowość na poziomie 1350 m sześć./dobę. Rozbudowa oczyszczalni jest konieczna w związku z podwojeniem liczby mieszkańców Przecławia i okolic. W ciągu ostatnich dziesięciu lat miejscowości gminy intensywnie się rozrastają.Aktualnie z całego terenu dopływa około 1850 m sześć. ścieków na dobę. Oczyszczalnia staje się niewydolna, a jej przepustowość uniemożliwia przyłączenie nowych grup odbiorców.

W ramach tej inwestycji Skanska rozbuduje oczyszczalnię w celu zwiększenia jej przepustowości do 2700 m sześć./dobę - mówi Marta Bura z firmy Skanska S.A. W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie rozbiórka i likwidacja budynku magazynowo-warsztatowego. W dalszym etapie Skanska zajmie się przebudową i rozbudową: kratowni, stacji mechanicznego odwadniania osadów i ich higienizacji, pompowni osadu, rozdzielni elektrycznej oraz budynku garazowo-magazynowego. W ramach projektu powstaną także nowe obiekty inżynierskie, jak: reaktor biologiczny, kanał dopływowy, piaskownik wirowy, przepompownia ścieków oczyszczonych dla potrzeb technologicznych czy komora pomiarowa ścieków oczyszczonych. Skanska rozbuduje także i przebuduje system sterowania i automatyki, czyli serce oczyszczalni.

Firma Skanska ma długoletnie doświadczenie w budowie i modernizacji oczyszczalni ścieków. Dotychczas rozbudowała i zmodernizowała oczyszczalnie w Przemyślu, Jeleniej Górze, Tychach, Myślenicach i Baranowie Sandomierskim oraz wybudowała oczyszczalnie w Mielcu, Zagórzu i Izabelinie. Rozbudowała również przemysłową oczyszczalnię ścieków dla browaru Carlsberg w Brzesku, a w Tarnobrzegu odbudowała oczyszczalnię zniszczoną w trakcie powodzi w 2010 roku. Obecnie modernizuje oczyszczalnię ścieków "Południe" w Nowym Dworze Mazowieckim oraz oczyszczalnię ścieków w Ostrowcu Świętokrzyskim. Buduje także nową oczyszczalnię w Opocznie.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego Skanska prowadzi rozbudowę Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie, adaptację i rozbudowę budynku biurowo-socjalnego na potrzeby Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji Uniwersytetu Szczecińskiego -Inter-Lab oraz przebudowę Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Realizujemy także komendę policji w Szczecinku. Byliśmy wykonawcą Hali Widowiskowo - Sportowej w Koszalinie, Regionalnego Centrum Sportu w Kołobrzegu, a także obiektu handlowego dla Leroy Merlin w Szczecinie - dodaje na koniec Mara Bura.

Zakończenie prac zaplanowano na luty 2014.


Pin It