logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Kołbaskowo 10 pozycji w górę

kolbaskowo 10 do goryWedług najnowszego rankingu Ministerstwa Finansów gmina Kołbaskowo należy do czołówki najbogatszych w Polsce. Na 2479 gmin zajęła 87 miejsce i w porównaniu z ubiegłorocznym raportem awansowała o 10 pozycji. Na jednego mieszkańca przypadł dochód 2257 zł a rok wcześniej - 2068 zł.

 

 


Coroczny ranking najbogatszych gmin w Polsce został stworzony w oparciu o dochód z podatków per capita. Obliczone zostały wpływy z podatków oraz podzielone przez liczbę mieszkańców. Dlatego w zestawieniu najlepiej wypadają małe gminy z niedużą liczbą mieszkańców, na terenie których ulokowali się duzi podatnicy.

Od lat najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów koło Bełchatowa, gdzie dochód z podatków na mieszkańca wynosi 37100zł. Gmina ta zawdzięcza tak wielkie wpływy z obecności na swoim terenie elektrowni Bełchatów i kopalni węgla brunatnego. Największa na świecie elektrownia wpłaca do jej budżetu ok 160 mln zł rocznie. A Kleszczów liczy sobie niecałe 5 tys. mieszkańców.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Nowe Warpno (13600 zł). Choć nie ma tu wielkiego przemysłu, to jednak pieniądze są. Kilka lat temu gmina zorientowała się, że może pobierać pieniądze z podatku od gruntów podmorskich. Kasę wypłacać powinien Urząd Morski, ale przez lata tego nie robił. Po kilku sprawach sądowych Nowemu Warpnu udało się odzyskać aż 140 mln zł.

Trzecie miejsce zajmują Polkowice na Dolnym Śląsku (5900 zł), które bogactwo zawdzięczają podatkom płaconym przez kopalnię miedzi KGHM.

Kołbaskowo od lat zajmuje miejsca w czołówce zestawienia, mimo to że nie leży nad morzem czy nie posiada bogatych złóż podziemnych. Jest to efekt proinwestycyjnych budżetów z lat ubiegłych, wsparcia dla pozyskania przedsiębiorców i inwestycji oraz bliskości Szczecina. Dodajmy jeszcze, że od lat należy do bardzo wąskiego grona gmin niezadłużonych.

Pin It