logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Kołbaskowo znów mocno do góry

kolbaskowo znow do goryW grudniu 2016 kiedy wyłoniono laureatów rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego gmina Kołbaskowo uplasowała się na 53 miejscu awansując o 30 pozycji. W ostatnim tygodniu zaprezentowano kolejny ranking gmin, tym razem zamożności samorządów. I tutaj także spory awans w zestawieniu gmin wiejskich. Na 1559 jednostek w całym kraju Kołbaskowo uplasowało się na 51 miejscu. Rok temu byliśmy na miejscu 82.

 

 

Zeszłoroczny ranking serwisu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy i  opracowywany został na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brano są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Niespodzianek nie było. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Dziwnów, Karpacz, Gliwice i Kleszczów. Cieszył bardzo wynik naszej gminy -  Kołbaskowo awansowało z 83 miejsca na 53 w kategorii gmin wiejskich.

Tegoroczny ranking gmin opracowany został w połowie roku przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Tutaj kryteria były znacznie inne. Skupiono się wyłącznie na dochodach własnych w przeliczeniu na jednego mieszkańców. Pominięto wszelkie subwencje oraz zewnętrzne dofinansowania, w tym także unijne.

Jak mówią przedstawiciele Wspólnoty "Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno najstabilniejszych zestawień przygotowywanych. Warszawa, Sopot, Polkowice, Kleszczów wygrywają w swoich kategoriach od kiedy tylko ranking jest prowadzony, czyli od 2001 roku. Także na dalszych miejscach zmiany nie są wielkie. Nieco większe ruchy notujemy wśród powiatów i województw, a więc tych jednostek samorządowych, które cechuje wyraźnie mniejsza samodzielność dochodowa. Do prawdziwej finansowej arystokracji możemy zaliczyć 43 gminy, których dochody według wskaźnika używanego w naszym rankingu przekraczają 5000 zł na mieszkańca".

W tegorocznym zestawieniu bardzo dobre miejsca zanotowały miasta z województwa zachodniopomorskiego: Świnoujście, Dziwnów, Międzyzdroje, Goleniów i Rewal. Kołbaskowo z wynikiem 4198,93 zł uplasowało się na 51 miejscu awansując 82 miejsca.

Inwestuje tutaj coraz więcej firm - mówi M. Schwarz, wójt gminy - są one głównym źródłem naszych dochodów. Mamy już przygotowane tereny inwestycyjne i przygotowujemy kolejne. Nasza akcja zostaw podatek tam gdzie mieszkasz także przynosi skutki. Prowadzimy ją co roku i dzięki temu nasze dochody też wzrastają.

Kołbaskowo też prowadzi szeroko pojętą politykę oświatową. W ciągu ostatnich lat powstało wiele świetlic wiejskich. Obecnie budowane jest duże przedszkole i żłobek, tak aby zaspokoić potrzeby młodych rodziców, których osiedla się coraz więcej na naszych terenach. Na bieżąco remontowane są też szkoły, biblioteki i obiekty sportowe.

Całość raportu dostępna jest na stronie internetowej "Wspólnoty" pod adresem :
http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Ranking/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2016_r_OK.pdf

A oto najbogatsi zwycięzcy poszczególnych rankingów

Miasta wojewódzkie :
1. Warszawa
2. Wrocław
3. Opole
4. Katowice
5. Kraków
6. Poznań
7. Gdańsk
8. Olsztyn
9. Rzeszów
10. Szczecin

Miasta duże :
1. Sopot
2. Świnoujście
3. Płock
4. Gliwice
5. Krosno
6. Konin
7. Dąbrowa Górnicza
8. Ostrołęka
9. Nowy Sącz
10. Tarnów

Miasteczka :
1. Krynica Morska
2. Dziwnów
3. Międzyzdroje
4. Łeba
5. Podkowa Leśna
6. Ożarów Mazowiecki
7. Karpacz
8. Świeradów Zdrój
9. Jastarnia
10. Bogatynia

Miasta powiatowe :
1. Polkowice
2. Piaseczno
3. Kozienice
4. Mikołów
5. Goleniów
6. Zakopane
7. Grodzisk Mazowiecki
8. Nowy Dwór Mazowiecki
9. Oświęcim
10. Puławy

Województwa :
1. mazowieckie
2. podkarpackie
3. dolnośląskie
4. wielkopolskie
5. kujawsko-pomorskie
6. lubuskie
7. zachodniopomorskie
8. opolskie
9. podlaskie
10. warmińsko-mazurskie

Gminy :
1. Kleszczów
2. Rewal
3. Rząśnia
4. Mielno
5. Ustronie Morskie
6. Kobierzyce
7. Suchy Las
8. Nadarzyn
9. Tarnowo Podgórne
10. Jerzmanowa

Pin It