logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Sesja w cieniu nowej linii napowietrznej i remontu dróg powiatowych

25 sesjaW poniedziałek, 25 września po raz trzydziesty piąty w tej kadencji zebrała się rada gminy Kołbaskowo. Przed rozpoczęciem obrad radni pracowali w komisjach stałych oraz odbyli kolejne spotkanie z przedstawicielami Polskich Sieci Energetycznych. Podczas prezentacji przedstawiony został zoptymalizowany przebieg napowietrznej linii energetycznej, która maksymalnie zbliża się do projektowanej Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Gościem sesji był wicestarosta policki, który przedstawił dwie wiadomości. Jedną dobrą, drugą złą.

 

 

Radni, tak jak na każdej z sesji, dokonali licznych poprawek w tegorocznym budżecie gminy. Spowodowane było to m.in oszczędnościami na przetargach, przesunięciem w czasie zaplanowanych inwestycji czy ostatecznym rozliczeniem dofinansowań. Podczas posiedzenia komisji budżetowej radni poinformowani zostali o nowej inwestycji zaplanowanej na 2018 rok. Remontu doczeka się droga gminna w Karwowie oraz powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa z Karwowa do Warnika. Tego typu inwestycja ma duże szanse na zewnętrzne dofinansowanie. W trakcie obrad radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która przekazuje 50 tys zł dla gminy Czersk, która mocno ucierpiała w trakcie ostatniej nawałnicy.

Obecny w Kołbaskowie wicestarosta Policki Mariusz Sarnecki podziękował za współpracę między-samorządową oraz poinformował o dwóch planowanych inwestycjach w kooperacji z Kołbaskowem. Pierwszą z nich ma być remont "ulicówki" w Przecławiu. To zadanie zgłoszone zostało do Programu Przebudowy Dróg Gminnych i Powiatowych na lata 2013-19. Niestety zmieniły się warunki oceniania i punktowania wniosków. We wcześniejszych programach liczyła się współpraca między gminami i powiatami. Obecnie promowane są biedniejsze samorządy oraz te na terenie których notuje się najwięcej wypadków drogowych. Niestety Kołbaskowo i Police należą zarówno do jednostek zamożniejszych i szanse na wysoką ocenę projektu są małe. Na naszym terenie notuje się także mało wypadków drogowych i to może być powodem, dla którego powiat może nie otrzymać dofinansowania zewnętrznego pod koniec tego roku. W tym przypadku gmina i powiat rozważą inny sposób sfinansowania tej inwestycji.
 
Druga wiadomość była znacznie lepsza. Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w kwocie 3 mln zł na remont drogi od granicy Szczecina do Stobna. Prawie czterokilometrowy odcinek drogi rozpoczyna się na końcu ulicy Okulickiego, przy osiedlu Ostoja, biegnie przez Przylep do Stobna. To fragment drogi gdzie auta zmuszone są jechać pasem "pod prąd" ze względu na mocne pofałdowanie nawierzchni. Na przebudowę drogi właściciel drogi, Starostwo Powiatowe w Policach wyłoży 2 miliony złotych. Brakujący milion dołoży gmina Kołbaskowo. Jak zapewniał Mariusz Sarnecki - realizacja tej inwestycji w przyszłym roku jest pewna na 100%.

Radca prawny Jerzy Adamiec poinformował, że w zeszłym tygodniu odbyła się rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i zapadł korzystny dla gminy wyrok w sprawie emisji obligacji. Przypomnijmy, przed wakacjami Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę dotyczącą możliwości ich emisji. Ostatecznie nie ma już przeszkód dla realizacji i finansowania tej inwestycji. Środki w kwocie 15 mln zł przeznaczone zostaną na sfinansowanie zaplanowanego deficytu związanego z budową Gminnego Ośrodka Kultury w Przecławiu.
   
Pod koniec obrad Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Szczuplak poinformował o pismach, które wpłynęły w ostatnim czasie na jego ręce. Do rady złożone zostały wnioski Dariusza Jakubowskiego o wygaszenie mandatu radnej Moniki Jacyny oraz Marioli Czołczyńskiej. W związku z tym w najbliższym czasie zbierze się w tej sprawie Komisja Rewizyjna. Zajmie się także pismem Wojewody Zachodniopomorskiego o możliwości naruszenia przez radnego Ryszarda Wierzbickiego zakazów wynikających z ustawy o samorządzie gminnym. Do tej sprawy jeszcze powrócimy.

Pin It