logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

O drogach i podatkach

sesja o drogach i podatkachW poniedziałek po raz trzydziesty siódmy w tej kadencji zebrała się rada gminy Kołbaskowo. Już na początku obrad temat posiedzenia zdominował stan dróg powiatowych na naszym terenie. Obecny na zebraniu starosta powiatu polickiego - Andrzej Bednarek niestety nie miał dobrych informacji dla mieszkańców i użytkowników dróg.

 

 

Zanim rozpoczęła się sesja, radni w komisjach zajęli się m.in stawkami podatków od nieruchomości i transportu na nowy rok. Osoby fizyczne w przyszłym roku zapłacą taki sam roczny podatek od nieruchomości jak w mijającym - czyli 0,68 zł/m2 terenu . Inaczej przedstawia się sytuacja przedsiębiorców - stawka podatku od budynków związanych z prowadzeniem firmy rośnie o 1,00 zł/m2 i wynosić będzie 21,68 zł/m2. Pozostała lista podatków oscyluje w okolicach stawek mijającego roku. Większość stawek podatku od środków transportu nie zmienia się w porównaniu z rokiem obecnym. Podwyższone są jedynie kwoty za pojazdy najcięższe, szczególnie te o tonażach powyżej 38 ton. Radni sprawdzali i porównywali stawki podatków w okolicznych gminach. W Kołbaskowie w większości przypadków są one najniższe.

Na początku obrad wystąpił starosta policki, który od początku swojej kadencji interesuje się stanem dróg, pojawia się regularnie na sesjach gminnych. Jednak ze względu na ograniczone środku budżetowe nie jest w stanie wyremontować tak licznych dróg. Wójt gminy Kołbaskowo wystąpiła na początku listopada do starostwa w Policach o pilne przeprowadzenie remontu drogi powiatowej na odcinku Będargowo - Stobno. W związku z licznymi uszkodzeniami pojazdów zażądano podjęcia pilnych działań w celu wyeliminowania zagrożeń. To nie jest jedyny problem w naszej gminie. Po licznych opadach deszczu powstają ogromne kałuże bez odpływu i fragmenty dróg i poboczy stoją przez wiele dni w wodzie. Odcinek w okolicach Małego Stobna w ocenie mieszkańców też nadaje się do wyłączenia. Odcinek pomiędzy Warnikiem a Bobolinem jest zdegradowany przez ciężki sprzęt, na drodze nie ma pobocza a samochody ciężarowe praktycznie nie mogą się na niej minąć. Kilka dni temu woda z pól w Stobnie przerwała prowizoryczny wał wybudowany przez mieszkańca i zalewa jego posesję.

- Mam świadomość trudnej sytuacji. Przyznaję, że myśleliśmy, że się uda, ale się teraz nie udało. Niestety, wody w nadmiernych ilościach w sposób niekontrolowany doprowadziły do wypełnienia wszystkich możliwych niższych poziomów – mówi Andrzej Bednarek. - Na czas naprawy droga musi być zamknięta, doszło tam do wielu zdarzeń drogowych, nie miałem wyjścia. Ponieważ wypowiedź starosty polickiego i dyskusja zajęła około pół godziny - TUTAJ zamieszczamy jej cały fragment audio.

W dalszej części obrad radni zapoznali się z wynikami konsultacji w mieszkańcami gdzie przebiegać ma napowietrzna linia 220kV. Dwa sołectwa - Bedargowo i Smolęcin złożyły pisemne protesty poparte licznymi podpisami. Każde z sołectw nie chętnie widzi tą inwestycję na swoim terenie oraz chce aby Polskie Sieci Energetyczne zaprojektowały przebieg linii jak najdalej od wsi.

Pod koniec obrad radni podjęli uchwały, które nie uwzględniły wniosków o stwierdzenie wygaśnięcia mandatów dla Marioli Czołczyńskiej, Moniki Jacyny, Lilianny Jeziorek, Piotra Awiżyna oraz wójta gminy - Małgorzaty Schwarz.

sesja 37

sesja 37

sesja 37

Pin It