logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

KION inwestuje, mieszkańcy protestują.

kion inwestycja 2019Od początku września w ekspresowym tempie na polach między Kołbaskowem a Rosówkiem powstają duże hale przemysłowe. Na obszarze osiemnastu hektarów w ciągu roku powstanie zakład produkcji wózków widłowych oraz centrum badawcze. Inwestycję niemieckiej grupy KION szacuje się na około 250 mln zł. Z jednej strony nowy zakład cieszy, szczególnie władze gminy, które zyskują kolejnego dużego płatnika podatków. Jednak już do rady gminy Kołbaskowo wpłynęła skarga mieszkańców, którzy w swoim piśmie zgłaszają że wójt "publicznie wspiera potencjalnego inwestora kosztem mieszkańców wsi Kołbaskowo". Skargą mają się zająć radni na jutrzejszej sesji.

Nowa inwestycja w gminie Kołbaskowo zlokalizowana jest na polach leżących przy drodze krajowej nr 13 między Kołbaskowem a Rosówkiem w okolicach toru motocrossowego. Od lat jest to teren nieużytkowany. Pierwsze wzmianki medialne na temat dużej inwestycji grupy KION pojawiły się w sierpniu tego roku. Na specjalnej konferencji prasowej przestawiono zarys całej inwestycji. Przyszły zakład produkcji wózków widłowych marki Linde wraz z centrum badań i rozwoju zatrudni około 150 osób. Fabryka ma ruszyć z produkcją na początku 2021 roku.

– Nowa lokalizacja w samym środku Europy doskonale sprawdzi się w dalszym zagospodarowaniu potencjału tych dynamicznie rozwijających się rynków – mówił Gordon Riske, prezes zarządu KION GROUP AG, wskazując na korzyści płynące z nowej lokalizacji. – Ponadto, właśnie tutaj, w pobliżu polsko-niemieckiej granicy będziemy mogli korzystać z doskonałej sieci dostawców.

- Bardzo się cieszę, że zdecydowaliście się państwo na lokalizację swojej inwestycji oraz tak dużej ilości środków na terenie naszej gminy - powiedziała wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Dostrzegliście nasz potencjał oraz lokalizację w środku rozwijającej się Europy. Mam nadzieję, że inwestycja nie tylko przyniesie satysfakcję państwa, ale także osiądzie w świadomości naszych mieszkańców, a współpraca między firmami a społecznością lokalną będzie się układała bardzo dobrze. Życzę powodzenia, my jesteśmy otwarci na współpracę, będziemy pomagać na każdym etapie inwestycji.

Jednak postawa Wójta nie zyskała poparcie niektórych mieszkańców wsi. Jak czytamy w skardze skierowanej do Rady Gminy na działalność wójta "Skarżący zgłaszają, iż Wójt Gminy Kołbaskowo publicznie wspiera potencjalnego inwestora kosztem mieszkańców wsi Kołbaskowo, który planuje zrealizować inwestycję we wsi Kołbaskowo. Skarżący twierdzą, że inwestor jest w trakcie sporządzania raportu środowiskowego, od którego zależą dalsze losy inwestycji, a Wójt Kołbaskowa komunikuje mediom publicznym o terminach realizacji, a także potencjalnych wpływów od inwestora. Ponadto według skarżących karygodnym jest, że osoba prowadząca postępowanie administracyjne informuje mieszkańców, że mają prawo podczas raportu środowiskowego do wyrażenia swoich uwag w konsultacjach społecznych wspiera podmiot prywatny przed finalnym upublicznieniem raportu środowiskowego"

Skargą na działalność wójta zajęła się 7 października na pierwszym posiedzeniu Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. W projekcie uchwały na jutrzejszą sesję czytamy, że "nie ma przeszkód prawnych, aby Wójt Gminy Kołbaskowo publicznie deklarowała wspieranie takiej czy innej inwestycji na terenie gminy. Ustawa z 6 marca 2018 roku Prawa Przedsiębiorców w swej preambule deklaruje wsparcie przez Państwo rozwoju gospodarczego, generowanego przez przedsiębiorców. Jednym z zadań organów samorządowych jest wspieranie działalności gospodarczej. Deklarowanie, że Wójt wspiera działalność gospodarczą jest wręcz wskazane i wymuszone przez ustawę. Przedmiotowa inwestycja prowadzona jest w oparciu o wydaną decyzję ustalającą warunki środowiskowe z dnia 22 stycznia 2018 roku. W związku ze zmianą sposobu użytkowania hal obecnie budowanych, toczy się nowe postępowanie środowiskowe, dla którego inwestor sporządził raport środowiskowy, który będzie podstawą do dalszych czynności w trwającym postępowaniu.

Jutro projektem uchwały w tej sprawie zajmie się na XII sesji cała Rada Gminy Kołbaskowo.

 

Pin It