logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Rocznica wstąpienia do UE na sportowo.

turniej unijnyOd 1 maja 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Dziś mija właśnie dwunasta rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji w Przecławiu odbył się wczoraj towarzyski turniej siatkarski oraz pokazowy mecz piłki nożnej. Zagrali dorośli - zarówno panie jak i panowie. Zagrały także dzieci. Najmłodszy piłkarz miał 6 lat !

 

 

O efektach obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej zawsze mówiło się dużo. Oprócz obowiązków i kosztów uczestnictwa uzyskujemy także wiele korzyści. Możemy podróżować bez wiz po krajach Unii Europejskiej, możemy tam pracować, osiedlać się, kupować nieruchomości oraz rozwijać się gospodarczo. Fundusze unijne przez ostatnie lata zmieniły nasze okolice.

Nie tylko gmina Kołbaskowo, ale i cała Polska bardzo wiele zyskała - mówi wójt Małgorzata Schwarz. Inwestycje, które realizujemy w gminie Kołbaskowo są w większości realizowane dzięki temu, że jesteśmy członkiem UE i możemy korzystać ze środków wspólnotowych. Dzięki tym środkom bardzo dużo udało się zrobić w gminie Kołbaskowo, to są inwestycje publiczne, z których korzystają wszyscy mieszkańcy. Z dofinansowaniem dało nam się wybudować gimnazjum, oczyszczalnię ścieków, drogi, miejsca rekreacji i wypoczynku, świetlice, wodociągi, kanalizacje, czyli wszystkie inwestycje, które robimy mają cześć środków unijnych w wartości inwestycji. Jest to czasami 85% lub 50%, ale generalnie te środki się wszędzie pojawiają.  Następny okres programowania, czyli ten w którym obecnie jesteśmy, miał rozpocząć się w roku 2014 i trwać do 2020, lecz do dziś z tych środków korzystać nie możemy. Czekamy na nie jako gmina, ponieważ mamy plany na realizację tych inwestycji, a bez tych środków będzie ich niestety mniej.

Organizatorem wczorajszego święta w gminie Kołbaskowo był LKS Przecław. Patronat na imprezą objął Bogusław Liberadzki, poseł PE oraz wójt gminy Małgorzata Schwarz. Na parkiecie przecławskiej sali gimnastycznej odbył się mieszany turniej piłki siatkowej dla dorosłych. W przerwie imprezy odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej.

Na koniec, przy największym dopingu rodziców, odbył się pokazowy mecz piłki nożnej pomiędzy KP Przecław a Football Factory. Kto wygrał ? Nie podamy ! Ale walka była bardzo zacięta. Liczyła się dobra zabawa. Dla wszystkich uczestników ufundowano pamiątkowe medale oraz nagrody.

Fot. Jan Smolicz

Pin It