logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Długi weekend niepodległości. Patriotycznie i na sportowo.

11 listopada98 lat temu, 11 listopada po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. W tym dniu Józef Piłsudski przybył do Warszawy a Rada Regencyjna przekazała mu zwierzchnictwo nad wojskiem. Rocznicę niepodległości w międzywojennej Polsce obchodzono uroczyście do 1945 roku, nawet podczas okupacji. Niestety po wojnie święto zniknęło z kalendarza na rzecz ustanowionego 22 lipca Narodowego Święta Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku 11 listopada wpisany został do kalendarza świąt narodowych.

 


Centralne obchody Dnia Niepodległości mają zawsze miejsce w Warszawie na Placu Piłsudskiego. Ale w całym kraju, w mniejszych miejscowościach, w szkołach w ośrodkach kultury, na placach w centrach miast Polacy świętują niepodległość. W tym dniu organizowane są także imprezy towarzyszące, śpiewanie pieśni patriotycznych, wieczernice, okolicznościowe zawody sportowe czy manifestacje. Wyraz swojego patriotyzmu dają także mieszkańcy i spółdzielcy wywieszając na swoich budynkach biało-czerwone flagi.

W tym roku pierwsi do świętowania byli mieszkańcy Stobna. Już w środę 9 listopada w godzinach popołudniowych na świetlicy środowiskowej odbył się wieczorek patriotyczny. W refleksyjny nastrój wprowadził wszystkich wiersz „Niepodległość” wspaniale zaprezentowany przez Anitkę, następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu pod opieką pana Grzegorza Wołowicza przedstawili spektakl edukacyjny, który opowiadał o trudnej drodze Polaków do Wolności. Po występach uczniów przyszedł czas na „Siadliczanki” – grupę kobiet ze świetlicy w Siadle Górnym ze wspaniałym przedstawieniem „Po Niepodległość”.

Była to niecodzienna lekcja - mówi Renata Wójcik, opiekunka świetlicy w Stobnie, która miała uświadomić zebranym, że nie wolno nam – Polakom zapominać o przeszłości, bo historia to przecież nasze korzenie i tradycja. Piosenka autorstwa p. Krystyny Weretyńskiej „Ułani, ułani” z nieoczekiwanym udziałem najmłodszej aktorki, wywołała burzę oklasków i radości na twarzach gości. Po tej części dzieci ze Szkoły Podstawowej w Będargowie pod opieką p. Alicji Korońskiej zaprezentowały postać rotmistrza Witolda Pileckiego – patrona szkoły oraz wspólnie odśpiewali przepiękny hymn szkolny. Występy poszczególnych uczestników przeplatane były śpiewami pieśni patriotycznych w wykonaniu członków grupy” Retro” ze Stobna.

11 listopada w dworku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu technologicznego w Ostoi odbyła się kolejna wieczernica. Wieczorki organizowane przez Stowarzyszenie "Abakus" pos przewodnictwem Marioli Czołczyńskiej, wpisały sie już na stałe w kalendarz lokalnych wydarzeń. W wieczornicy wzięli udział utalentowani Karolina Nestorowicz oraz Mikołaj Krzywdziński - mówi Małgorzata Dzieciniak z Warzymic. Wzięła udział także fantastyczna emerytowana aktorka, Bolesława "Fafa" Fafińska, która deklamowała wiersz Norwida "Fortepian Chopina". Obecna była Pani Wójt Gminy Małgorzata Schwarz, oraz Przewodniczący Rady Pan Zbigniew Szczuplak, zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszej gminy. Drugą część Wieczornicy wypełnił mini recital polickiego barda i poety Pana Zbigniewa Wojciechowicza. Wieczernica w Ostoi odbyła się pod opieką artystyczną Dyrektora Teatru Kameralnego Michała Janickiego, który także wystąpił podczas tego wydarzenia. Aktor fantastycznie wplatał w radosny klimat wieczornicy, anegdoty a goście mieli możliwość swobodnej rozmowy z aktorami przy cieście i kawie.

O Święcie Niepodległości nie zapomniała młodzież pod opieką sołtysa Przecławia - Wojciecha Woźniaka. Jak co roku w to święto, a także w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na murze pojawiła się ogromna flaga. Już od wczesnych godzin porannych, przejeżdżający drogą krajową 13 oraz wjeżdżający z Niemiec mogli zobaczyć, że dziś w Polsce jest święto narodowe.

11 listopada świętowano także na sportowo. Przez tereny naszej gminy przejechał III Rowerowy Rajd Niepodległości. Cykliści w sumie przejachali 98 km, aby uczcić 98 rocznicę odzyskania niepodległości. Wystartowali z okolic centralnego cmentarza w stronę niemieckiej granicy. Wrócili do kraju przez gminę Dobra, aby zakończyć rajd przy pomniku Piłsudskiego.  W sumie było ponad 50 osób - mówi mieszkaniec gminy, Jacek Smoliński . Dopisała ładna pogoda. Długo nam zeszło, było ognisko z kiełbaskami. W różnych miejscach do naszej grupy dołączali się cykliści z różnych miejscowości. Ja i klika innych osób przyłączyliśmy się w Warzymicach pod Netto przy naszym tradycyjnym miejscu zbiórki.

Dzień Niepodległości na sportowo spędzili także biegacze. Robert, Marcin, Agnieszka i Sławek z Warzymic, Justyna z Kołbaskowa oraz Grzegorz z Przecławia uczestniczyli w Goleniowskiej Mili Niepodległości. Biegi odbywają się 11 listopada w Goleniowie od ponad 20 lat. Wprawdzie impreza nazywana jest "Milą Niepodległości", jednak najważniejszy dla biegaczy był bieg na dystansie 10km.

Na sportowo ten dzień spędzili także młodzi piłkarze z Pogoni Szczecin Football Schools - Przecław. W tym dniu zdobyli oni II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Żaków w Gorzowie Wielkopolskim, pokonując m.in takie kluby jak: Błękitni Stargard, Stilon Gorzów, Celuloza Kostrzyn czy Dwójka Gubin. Zawodnik z Przecławia (Filip Mularczyk) otrzymał nagrodę indywidualną za najszybciej strzeloną bramkę w turnieju. Nasi zawodnicy finał mecz przegrali dopiero po rzutach karnych.

 

 

Fot. A. Czapska, R. Wójcik, J. Smoliński

Pin It