logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Biała Sobota na trzysta osób.

biala sobota 2017Właśnie zakończyła się "Biała Sobota". To cykliczna impreza, która odbywa się po raz ósmy w Przecławiu. Z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało w tym dniu prawie trzystu mieszkańców. Odbyły się także liczne równoległe wydarzenia pro-zdrowotne. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo oraz Gmina Kołbaskowo. Imprezę wsparły Akademia Zdrowia dr Wojciecha Żulińskiego, przychodnia "Sonomed", gabinety stomatologiczne "Medentes" oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Przecławiu.

 

 

To najlepsza okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu - mówi pani Krystyna z Przecławia. Zrobiłam przed chwilą spirometrię i byłam też u dermatologa. Chcę jeszcze zrobić badania krwi, ale widzę, że jest długa kolejka. Poczekam. Profilaktyka jest dla mnie ważna. Zapisałam się też na badanie osteoporozy, ale termin mam dopiero po trzynastej.

Na terenie szkoły można było zrobić badanie EKG, spirometrię oraz liczne badania diagnostyczne. Największe kolejki ustawiły się do badania poziom glukozy we krwi, cholesterolu całkowitego, TSH, kreatyniny i poziomu witaminy D3. W szkolnych klasach przyjmował także dermatolog oraz fizjoterapeuta. Przed szkołą ustawione zostały dwa specjalistyczne auta do wykonania RTG płuc oraz osteoporozy. Na te badania trzeba było wcześniej zarejestrować się telefonicznie.

Przed południem wystartował "Bieg Różowej Koszulki", który promował badania profilaktyczne. Około 20 zawodników pobiegło truchtem około 5 km "Szwarcówką" w stronę Smętowic. W nagrodę otrzymali na własność techniczne koszulki - wszystkie w kolorze różowym (także dla mężczyzn).

Na terenie szkoły podstawowej tutejsza Rada Rodziców zapraszała do kawiarenki, gdzie można było skosztować domowych ciast oraz gorącej kawy i herbaty. Na „Pchlim Targu” uczniowie mogli sprzedać, oddać lub wymienić się używanymi zabawkami, książkami, filmami czy grami. Mieszkańcom zaprezentowała się firma "Decathlon" z Ustowa", gdzie mieszkańcy mogli poćwiczyć na specjalnych urządzeniach, które mogą być wyposażeniem domowej siłowni. Do Przecławia przyjechali także uczniowie z Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie gdzie można było wykonać masaż biurowy. Czynne było także stanowiska protetyczne i kosmetyczne.

To była bardzo udana lokalna impreza. Przecławską podstawówkę odwiedziło około 300 osób. Niektóre z punktów przyjmowały pacjentów już od godziny 8:00 rano. Ostatni pacjenci zostali przyjęci w okolicach godziny 16:00. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli podczas organizacji "Białej Soboty". Jednocześnie przepraszają za zbyt długie kolejki przy laboratorium. W przyszłym roku pobór krwi ma być wielostanowiskowy.


Uwaga !

W przyszłą sobotę Panie będą mogły wykonać badania ginekologiczne. W gabinecie dr Tarczyńskiego w przychodni Akademia Zdrowia Wojciecha Żulińskiego Przecław 58 będzie można wykonać cytologię oraz USG. Gabinet będzie czynny 14 października od godziny 9:00 do 13:00.