logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Dziś "Tłusty Czwartek"

tlusty czwartekTłusty Czwartek rozpoczyna ostatni, a zarazem najbardziej huczny tydzień karnawału. Tradycją w tym dniu jest objadanie się popularnymi pączkami i faworkami. Nikomu nie wypada odmówić słodkości, co poniektórzy nawet potrafią zjeść tego dnia kilkanaście pączków. Tłusty Czwartek to jednak kolejne wyzwanie dla wszystkich osób będących na diecie lub dbających o linię.

 

 


Specjalnie dla was sprawdziliśmy w jednej z osiedlowych cukierni jakie pączki będzie można kupić w tym dniu, jakie są najczęściej kupowane przez mieszkańców oraz ile kosztują. Oferujemy w sprzedaży pączki w dziesięciu smakach oraz faworki i kulki serowe - mówi Joanna Szymczak z cukierni "Muffinka" w Przecławiu. Są pączki z nadzieniem różanym, z marmoladą, dżemem truskawkowym, morelowym, malinowym, z budyniem, czekoladą, toffi, cappuccino czy ajerkoniakiem. Wytwarzane są przez piekarzy według tradycyjnych receptur. Kosztują od 1,80 zł do 3,00 zł za sztukę - te najdroższe to z likierem. Dostarczane są głównie z cukierni "Domowa" w Szczecinie.  A dla osób dbających o linię polecam pączki z pieca, które wypiekane są u nas na miejscu, mają mało tłuszczu i są mniej kaloryczne. Zapraszamy od 6:00 rano.

Gdzie dostaniemy pączki w naszej okolicy? Już od wczesnego ranka można je kupić w sklepie "Jaś", "Na Wyspie" oraz w sieciówkach "Żabce" i "Małpce Ekspress". Bardzo duży wybór tradycyjnie znajdziemy w dwóch warzymickich "Bagietkach", przy czym ceny w nich należą do najwyższych. No i oczywiście w dyskontach - "Biedronka" "Lidl" i "Netto" oraz w hipermarkecie "Auchan" - tam pączki z pewnością będą najtańsze - pytanie tylko czy najsmaczniejsze? 38 groszy za jednego pączka przy zakupie 12 szt w kartonie oferuje "Lidl" oraz "Biedronka". Nieco drożej bo po 55 groszy za sztukę (przy zakupie pakowanych po 10 szt) kosztują w "Auchan". Najdroższe z dyskontowych pączków dostaniemy w warzymickim "Netto" - tutaj sprzedawane tylko w dniu 8 lutego mają kosztować 69 groszy. I jest to jedyna oferta, gdzie sklep deklaruje w ulotce, że wyrób nie był mrożony.

Na koniec jeszcze licznik kalorii w niektórych karnawałowych słodkościach: najmiej ma faworek - 87 kcal, pączek z różą i cukrem pudrem - 290 kcal, pączek z budyniem - 300 kcal; pączek dobrze polany lukrem - 350 kcal. Na koniec jeszcze kilka sposobów, bardziej lub mniej przyjemnych, jak można spalić nadmiar kalorii po Tłustym Czwartku: bieganie - 20 minut; wchodzenie po schodach - 25 minut; jeżdżenie na łyżwach - 30 minut; szybki spacer - 40 minut; namiętne całowanie - 45 minut; odkurzanie - 50 minut; taniec - 1 godzina; pisanie na komputerze - 2 godziny; rozmawianie przez telefon - 2,5 godziny; oglądanie telewizji (bez podjadania!) - 10 godzin.

Ale nie dajmy się jednak zwariować w tym dniu! Wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem. No to ... smacznego !

tlusty czwartek 1

tlusty czwartek 2

Fot. Cukiernia "Muffinka"

Pin It