logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

"Męskie morsowanie" kontra "Kobiece bieganie"

morsowanie w siadle 2Niecały rok temu kilka dziewczyn z Przecławia i okolic skrzyknęło się na wspólne bieganie. Spotykają się co sobotę przed szkołą o godzinie 9:00 i bez względu na pogodę robią wspólną przebieżkę. W ostatni weekend stuknęła im już czterdziesta piąta edycja. I to wyłącznie w damskim towarzystwie. Na odpowiedź mężczyzn trzeba było trochę poczekać. Ale wreszcie jest!

 

 

Panowie wybrali coś bardziej ekstremalnego - morsowanie. Niektórzy z nich swój pierwszy raz w wodzie o temperaturze poniżej 10 stopni przeżyli 11 listopada. Tydzień później do grona dołączyło jeszcze dwóch kolegów. Ale grupa jest otwarta.

Namówili mnie koledzy i jest łatwiej niż się spodziewałem - mówi Tomasz z Przecławia. Podobno morsowanie daje organizmowi same korzyści, jeśli nie cierpisz na choroby kardiologiczne. Morsowanie pierwszy raz może wydawać się trudne, ale z każdym kolejnym wejściem do wody, ciało coraz bardziej przyzwyczaja się do zimna. Kąpiele w zimnej wodzie nie tylko hartują organizm, ale także wykazują działanie lecznicze.

Panowie spotykają się od Dnia Niepodległości co tydzień w niedzielę w Siadle Dolnym w okolicach Pierogarni. Morsy zapraszają wszystkich twardzieli w najbliższa niedzielę o godzinie 10:00. Mile widziane są też kobiety.

Oto kilka rad dla przyszłych morsów ze strony wformie24.poradnikzdrowie.pl:

Podczas wejścia do wody należy mieć na sobie:
- Czapkę i rękawiczki, ponieważ nie trzeba zanurzać dłoni i głowy w wodzie, a przez te części ciała ucieka dużo ciepła.
- Strój kąpielowy – mogą to być kąpielówki, strój jednoczęściowy lub bikini, ważne abyś czuł się w nim swobodnie i komfortowo.
- Buty (najlepiej neoprenowe), dzięki nim unikniesz poślizgnięcia się na lodzie.

Po wyjściu z wody trzeba mieć przygotowany ciepły strój i najlepiej termos z gorącą herbatą. Najłatwiej przeziębić się właśnie tuż po morsowaniu, szczególnie pierwszy raz, gdy organizm nie jest jeszcze zahartowany. Wówczas trzeba jak najszybciej założyć ciepłe ubranie i unikać kontaktu z wiatrem.

Kąpiel powinna trwać od 3 do 5 minut, ale kiedy zaczynamy morsowanie pierwszy raz, wystarczy nawet jedno zanurzenie się w wodzie. Oczywiście powinno odbywać się stopniowo i powoli, ale stanowczo – żeby nie spędzić w wodzie zbyt dużo czasu. W przypadku szybkiego wejścia do zimnej wody, można doznać hipotermii (wychłodzenia) lub narazić się na odmrożenia. Najprzyjemniejszą temperaturą do kąpieli są wartości poniżej -8 stopni Celsjusza. Przed wejściem do wody zostanie przeprowadzona odpowiednia rozgrzewka.

Są też przeciwwskazania do morsowania, które dotyczą zazwyczaj problemów kardiologicznych. Każda osoba rozpoczynająca przygodę z morsowaniem powinna zgłosić się najpierw do lekarza.

 

morsowanie w siadle 3

kobiece bieganie