logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Dwie nowe ścieżki rowerowe już gotowe!

kolejne sciezki 2019Przybywa nam ścieżek pieszo-rowerowych na terenie gminy Kołbaskowo. Wszystko wskazuje na to, że za kilka dni oddane zostaną dwie nowe trasy - od Kołbaskowa do Kamieńca oraz od byłego przejścia granicznego w Rosówku do okolic toru motocrossowego. Jeśli druga połowa października okaże się ciepła to jeszcze w starym roku będzie można się wybrać na wycieczkę rowerową nowymi trasami.

 

 

Dwa i pół kilometra zupełnie nowej drogi dla pieszych i rowerzystów powstało między Kołbaskowem a Kamieńcem. Prace rozpoczęły się w maju tego roku. Ścieżka zaczyna się zaraz za znakiem koniec Kołbaskowa vis-a-vis boiska "Zrywu" i biegnie na południe w stronę Kamieńca. Przebieg tej drogi został wytyczony jeszcze przed wojną. Trasa do tej pory funkcjonowała jako droga dojazdowa do pól i dobrze była widoczna na zdjęciach satelitarnych. W ramach inwestycji przebudowano fragment drogi gminnej w Kamieńcu. Od teraz mieszkańcy ul. Chabrowej mają nową drogę, oświetlenie oraz dojazdy do posesji.

Całość prac za zlecenie gminy Kołbaskowo wykonała firma Maldrobud z Myśliborza. Koszt budowy wyniósł 2,6 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach działania "Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu".

Druga ścieżka pieszo-rowerowa jest nieco krótsza i ma około dwóch kilometrów. Trasa będzie przedłużeniem istniejącej "Szwarcówki", która biegła wzdłuż DK13, kończyła się przy motocrossie i odbijała w prawo do Neu Rossow. Teraz brakujący kawałek o długości dwóch kilometrów skomunikuje mieszkańców i urzędników zlokalizowanych na dawnym przejściu granicznym w Rosówku. Trasa biegnie na południe, wzdłuż granicy polsko-niemieckiej i w pobliżu drogi krajowej nr 13. Budowę wykonała firma Lik-Bud z Polic. Wartość zamówienia to 1,5 mln zł. Tutaj także gmina Kołbaskowo skorzystała z tych samych dofinansowań zewnętrznych.

Przeglądając kolejne projekty dróg rowerowych z perspektywą powstania w kolejnych latach cyklistów z pewnością ucieszą połączenia od Przecławia do Karwowa, przedłużenie "szlaku Bielika" w Siadle Dolnym oraz gigantyczna międzynarodowa ścieżka o długości około 40km po śladzie kolejki wąskotorowej Casekow-Penkun-Oder. Pierwsze dwie zaplanowane są do realizacji już w przyszłym roku. Na tą ostatnią przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na terenie naszej gminy była trasa wąskotorówki łączyła Będargowo, Karwowo i Barnisław.

Fot. G. Smolicz i J. Dworzyński

Nowa ścieżka pieszo-rowerowa Kołbaskowo-Kamieniec - już tam jedziemy z kamerą 🎥🚲. A najpierw zachęcamy do zagłosowania w wyborach do Sejmu i Senatu.

Opublikowany przez Przeclaw24 Portal mieszkańców Przecławia i Warzymic Niedziela, 13 października 2019
Pin It