logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

W Przecławiu budują miasteczko rowerowe.

budowa miasteczka rowerowegoTo jest dobra wiadomość dla wszystkich którzy chcą nauczyć swoje pociech bezpiecznego poruszania się na drodze. W Przecławiu, obok wjazdu na boisko szkolne rozpoczęła się budowa miasteczka rowerowego. Jest też zła wiadomość, sąsiadujący z miasteczkiem plac zabaw zostanie nieco zmniejszony.

 

 

Kilka dni temu rozpoczęła się inwestycja pod nazwą "Bezpieczny rowerzysta w gminie Kołbaskowo". Na działce 2/183 zlokalizowanej za szkołą obok parkingu i gminnego placu zabaw powstaje mini plac manewrowy dla dzieci. To tutaj m.in dzieci ze szkoły podstawowej będą w przyszłości zdawać egzamin na kartę rowerową.

Przebudowany zostanie cały teren rekreacyjny pomiędzy blokami nr 32-40, szkołą podstawową i boiskiem. W dokumentacji projektowej czytamy - "Zaprojektowano układ z rondem o średnicy 5,0 m i jezdniami dwukierunkowymi. Przewidziano również oznakowanie pionowe w formie znaków drogowych oraz światła drogowe zasilane akumulatorowo, znaki drogowe metalowe, (...) światła – mobilne (...) maty a podłożu betonowym (...) Zaprojektowano ławki parkowe – 6 szt. Projektuje się również wyrównanie terenu, nasadzenia krzewów liściastych: forsycja, jaśminowiec, krzewy wysadzać w ilości 1 szt./ 1 mb, pod krzewami powierzchnię obsypać korą mieloną; żywopłotów z żywotnika i drzew: wiśnia japońska, jarzębina. Przy lokalizacji urządzeń zachowano wymagane odległości 7,0 m od parkingu z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych (parking na 10 samochodów) i budynków mieszkalnych - odległość 10 m."

Nowe inwestycja gabarytowo zmniejszy powierzchnię gminnego placu zabaw, co już nie podoba się okolicznym mieszkańcom. Według tego co widać za oknem plac zabaw dla dzieci będzie mocno pomniejszony - mówi pani Jadwiga. W wakacje jedna z radnych twierdziła, że w grudniu ma być robiony nowy plac z nowymi elementami. Jednak na ta chwilę stare elementy zostały przesunięte, a powierzchnia do zabaw dla dzieci mocno zmniejszona. Jako mieszkańcy i rodzice dzieci, które się tam bawiły, jesteśmy zaniepokojeni.

W dokumentacji przetargowej możemy przeczytać że wykonawca musi "zmienić usytuowanie dwóch urządzeń zabawowych: huśtawki i zestawu zabawowego – wg rys. nr 1; urządzenia montować zgodnie z wytycznymi producenta na nawierzchni piaszczystej z zachowaniem odpowiedniej strefy bezpieczeństwa - zmienić usytuowanie ogrodzenia wraz z furtką – wg rys. nr 1 , z wykorzystaniem elementów ogrodzenia istniejącego - chodnik betonowy – zmiana przebiegu, wykonać chodnik betonowy z betonu B15 gr 15 cm..."

Gmina Kołbaskowo otrzymała w tym roku od wojewody zachodniopomorskiego dofinansowanie w kwocie 100 tys zł na projekt pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta w gminie Kołbaskowo” w ramach którego ma wybudować w Przecławiu miasteczko ruchu drogowego dla młodzieży oraz przeprowadzić zajęcia i szkolenia mających na celu podniesienie poziomu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa na drodze.

budowa miasteczka rowerowego 3

miasteczko rowerowe 1

miasteczko rowerowe 2