logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Podpowiadamy jak zdobyć szczepionki przeciw grypie.

szczepionka 3Rozkręca się epidemia koronawirusa, to może uda się poskromić epidemię grypy? Już najwyższy czas aby zaszczepić się przed nią - tak zachęca ministerstwo zdrowia. Pytanie tylko gdzie są szczepionki? Osobom w grupie największego ryzyka w wieku 75+, obiecano je nawet za darmo. Apele piękne, obietnice też. Jednak od ponad miesiąca szczepić się nie ma czym. Podpowiadamy jak je zdobyć.

 

 

Nie prowadzimy już zapisów na szczepionki, bo przez cały wrzesień dostaliśmy tylko kilka sztuk, a zapotrzebowanie jest ogromne - mówi jedna ze szczecińskich aptekarek. Otrzymywaliśmy je zwykle pod koniec sierpnia, można było nawet wybierać pomiędzy vaxigrip i influvac. Teraz nie ma żadnej w hurtowniach od wielu tygodni. Może będą w połowie października, ale nic nie mogę obiecać. Sprawdziliśmy także kołbaskowskie apteki - zarówno w Przecławiu jak i Warzymicach szczepionek nie ma.

Okazuje się, że Polska, nie jest atrakcyjnym krajem dla firm farmaceutycznych, jeśli chodzi o zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie. Sami jesteśmy sobie winni po części, ponieważ w ostatnich latach szczepiło się tylko 4% rodaków. A szczepionki trzeba zamawiać, a właściwie kontraktować, z ponad rocznym wyprzedzeniem. W Polsce schodziło ich maksymalnie 1,8 mln sztuk, a w ostatnim sezonie nawet zmarnowało się ich 100 tys. U naszych zachodnich sąsiadów sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Średniorocznie szczepi się tam około 20 mln ludzi, a na rynku jest dostępnych około dziesięciu różnych szczepionek. Podpowiadamy jak je zdobyć.

  reklama

Ostoja

Najpierw udajemy się do naszego lekarza rodzinnego i prosimy o wypisanie recepty. A właściwie to musimy się umówić na "telewizytę" podczas której poprosimy o wystawienie recepty na Vaxigrip® Tetra lub Influvac® Tetra. Recepta musi być na papierze z pieczątką i podpisem lekarza. Co istotne – nie może to być recepta elektroniczna, taka bowiem nie może być zrealizowana poza Polską.

Następnie jedziemy do Niemiec, najwięcej aptek znajdziemy w pobliskim Schwedt, Pasewalku oraz Prenzlau. Mapka z adresami poniżej, po kliknięciu w większy format pokażą się adres i telefony). W wielu aptekach przygranicznych pracują farmaceuci z Polski lub znający trochę nasz język, więc można do nich zadzwonić i zapytać o możliwość sprowadzenia szczepionki. Ale jeśli pojawimy się osobiście z plikiem recept i gotówką w ręku, fermaceuta zamówi nam z niemieckiej hurtowni Infanrix Tetra lub Iflusplit Tetra. Niestety na obecną chwilę w Niemczech dostępne są opakowania po 10 sztuk. I będzie to kwestia negocjacji, albo uzbieramy 10 osób (10 recept), albo niemiecki farmaceuta zgodzi się resztę szczepionek z dużego opakowania zostawić u siebie.

 

Sprowadzenie szczepionki trwa zwykle dwa dni robocze. Tak więc przyjeżdżamy ponownie na umówiony dzień i koniecznie zabieramy ze sobą przenośną lodówką z wkładami mrożącymi. Szczepionek nie można przewozić w temperaturze wyższej niż 8 stopni. Jeśli tak się stanie, musimy je wyrzucić.

Kolejną istotną informacją, dla osób chcących zakupić szczepionkę poza Polską, jest niestety brak jej refundacji. U nas płaciliśmy za Vaxigrip® Tetra około 40 zł (20zł po zniżce 50%). Za niemiecką szczepionkę trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż w Polsce. Najtańsze kosztują 15 euro (te się raczej skończyły), najdroższe 24 euro.

  reklama

Ostoja

Zwrócić też proszę uwagę, czy kupiona w ten sposób szczepionka ma tzw. kod EAN, czyli Europejski Kod Towarowy (European Article Number), to numer przypisywany wszystkim produktom dostępnym w sprzedaży w Europie. Te które udało nam się nabyć w Schwedt (Infanrix Tetra i Iflusplit Tetra) mają.

Sprawa ostatnia - nie szczepimy się sami. Umawiamy się w przychodni na szczepienie w gabinecie zabiegowym. Wcześniej lekarz oceni nasz stan zdrowia, ponieważ jeśli będziemy mieć symptomy choroby, przeziębienia lub innych dolegliwości, szczepienie trzeba będzie przełożyć do czasu wyzdrowienia. 

I jeszcze jedna uwaga, większość niemieckich szczepionek nie ma wbudowanych w komplecie fiolki jednorazowych igiełek. Tym bardziej musimy iść do zabiegowego, gdzie doświadczona pielęgniarka z pewnością sobie z nią poradzi.

Na zdrowie!  

Pin It