logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Do sklepów i galerii handlowych tylko w maseczkach.

biedronka maseczkiPrzestrzeganie w sklepach i centrach handlowych obostrzeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19 było tematem konferencji wojewody Zbigniewa Boguckiego z zarządzającymi tymi obiektami na terenie województwa zachodniopomorskiego. Rozpoczęto już wzmożone kontrole policji na terenie całego województwa. Za brak maseczki w sklepie lub autobusie można otrzymać nawet 500 złotych mandatu.

 

 

Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są tylko dzieci do 5 roku życia, osoby mające schorzenia neurologiczne, oddechowe, krążeniowe lub osoby mające zaburzenia psychiczne, zaburzenia rozwoju lub niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Na żądanie Policji lub Straży Gminnej wymagane jest okazanie zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego powyższą niepełnosprawność.

reklama

Madar Hurtownia Wedlin Warzymice

My nie szanujemy swojego zdrowia i swoich najbliższych - pisze jedna z mieszkanek Przecławia. Wchodzę do biedronki i widzę że 90% osób jest bez maseczek. Już już mają niektórzy nałożone maseczki to tylko aby zakryć usta. Nie dziwi mnie, że jest tak bardzo dużo zakażeń. Gdzie są służby, które powinny surowo reagować na takie zachowania?

- Zasady dotyczące obowiązku noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i zachowywania dystansu nie zostały zniesione. Nadal obowiązują klientów oraz pracowników sklepów i centrów handlowych – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – Niestety, smutna refleksja jest taka, że osoby, które nie przestrzegają obostrzeń mogą swobodnie poruszać się po obiektach handlowych. W miejscach, w których istnieje największy kontakt, a tym samym ryzyko zarażenia się koronawirusem zasady epidemiczne nie są przestrzegane w ogóle. Dlatego proszę o odpowiedzialność i egzekwowanie obowiązków. Wzrost zakażeń odbije się negatywnie nie tylko na ochronie zdrowia, ale w dalszej perspektywie również na funkcjonowaniu przedsiębiorców – dodał wojewoda.

Uczestniczący w spotkaniu zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Ryszard Gan zapewnił o wsparciu ze strony Policji, szczególnie w przypadkach, kiedy osoby łamiące obostrzenia reagują agresją na próby egzekwowania przepisów – zapewnił zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Ryszard Gan.

  reklama

Hair-House

 

Informację o podstawach prawnych do wprowadzania nakazów, w tym zasłaniania ust i nosa, a także kontrolach w sklepach i galeriach handlowych zaprezentowały Edyta Szopa – zastępca zachodniopomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego i Renata Opiela – kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE (prezentacja w załączeniu). Jednocześnie warto zaznaczyć, że nieprzestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach (w tym w sklepach), zgodnie z art. 46bb ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Zdjęcie z kwietnia 2021