logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Epidemia grypy atakuje.

salus przychodniaWedług danych Ministerstwa Zdrowia między 16 a 22 grudnia prawie 300 tys. osób zachorowało lub miało podejrzenie zakażenia wirusem grypy. Do szpitali trafiło ponad 1,6 tys. chorych. Oprócz wirusa grupy walczymy także z dwoma innymi wirusami - COVID-19 oraz RSV. Od Nowego Roku lekarze rodzinni będą dysponowali bezpłatnymi testami, które wskażą, na którą z tych infekcji chorujemy.

 

 

Obecnie najwięcej choruje dzieci w wieku do 14 lat. Pierwszy objaw to wysoka gorączka w okolicach 39 stopni, którą ciężko zbić. Potem uciążliwy kaszel. Szczyt zachorowań w szkołach i przedszkolach zaczął się w połowie grudnia. Odczuć to można także w przecławskich przychodniach. Od ponad tygodnia ciężko dostać się do lekarzy rodzinnych.

  reklama

Fruktolinka

 

Objawy są podobne - bóle mięśniowe, nudności, bóle głowy, zatkany nos, gorączka. Tak jest też w całym Szczecinie, tak jest też u nas - mówi Dr. Sylwia Napiontek-Balińska z przychodni Salus w Przecławiu. Jest nawał pacjentów. Najczęściej jest to leczenie objawowe, takie jakie poleci farmaceutka w aptece, tabletki do ssania, krople łagodzące kaszel, picie dużo napojów, tabletki lub syropy na zbicie gorączki. No i zostać w domu, odpocząć, wyleżeć. A o zwolnienie poprosić lekarza nawet sms'em.

  reklama

Hair-House

 

Epidemia grypy trwa w całym kraju od połowy grudnia. Sanepid alarmuje, że choroba wróciła ze znacznie większą siłą niż w poprzednich latach. - Nie lekceważmy tej choroby - mówi Joanna Narożniak z sanepidu. Nie można z taką infekcją górnych dróg oddechowych chodzić do pracy, chodzić do szkoły, na zajęcia. Trzeba wyleżeć tę chorobę, omijać duże skupiska ludzi, unikać długiego przebywania w zamkniętych, ogrzewanych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Dom trzeba regularnie wietrzyć - tłumaczy.

reklama

Auchan rekrutacja

 

Sądzę że epidemia potrwa do około połowy stycznia - dodaje na koniec Dr. Balińska