ancora warzymice

 reklama

Piękna pełnia księżyca

pelniaTegoroczne Święta Bożego Narodzenia są jedyne w swoim rodzaju. Wszystko to za sprawą pełni Księżyca, która ostatni raz wypadła w święta aż 38 lat temu. Następnym razem pełnia Księżyca w Boże Narodzenie będzie miała miejsce dopiero za 19 lat.

 

 

 

 

By obserwować pełnię Księżyca nie musimy mieć specjalistycznego sprzętu. W tym roku mamy bardzo dobre warunki do obserwacji - bezchmurne niebo i brak opadów. Wystarczy amatorski aparat i krótki wieczorny spacer aby cieszyć się takimi zdjęciami.

Pełnia to faza Księżyca, występująca kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Dokładniej, pełnia występuje wtedy, gdy geocentrycznie widoczne (ekliptyczne) długości Słońca i Księżyca różnią się o 180 stopni. Księżyc znajduje się wówczas w tzw. opozycji do Słońca.
W tym czasie, dla obserwatorów na Ziemi, półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi (bliższa strona) jest prawie cała oświetlona i okrągła. Tylko podczas pełni Księżyca przeciwna jego półkula niewidoczna z Ziemi (dalsza strona), jest zupełnie nieoświetlona.

Zazwyczaj w miesiącu występuje jedna pełnia. Istnieją dwa wyjątki od tej reguły - w lutym nie występuje żadna pełnia (ostatnio w 1999 roku, następny raz w 2067) oraz może się zdarzyć, że w jednym miesiącu wystąpią dwie pełnie.

Grudniowa pełnia, będąca ostatnią w roku, nazywana jest Pełnią Zimnego Księżyca lub Pełnią Księżyca Długich Nocy.

pelnia 1

pelnia 2

pelnia 3

pelnia 4

Pin It

Polecamy :

 reklama

ufo 2018

MAKSYMALNA OCHRONA
NAJLEPSZE CENY
ONLINE I TRADYCYJNIE
KSERO I WYDRUKI
SZYBKA PACZKA GLS
Pn - Pt   9 : 0 0 - 1 7 : 0 0
!!! Z A P R A S Z A M Y !!!

więcej

  

 

 reklama 

lawendowa nowe logo

Przecław 26a (koło kościoła)
Zamów bezposrednio Online
www.pizzeria-izba.pl
lub telefonicznie
91 852 46 08
91 887 74 30

więcej

 

 reklama 

lawendowa nowe logo

Przecław 83B
Tel. 91 433 69 44
www.tasso.biz

HURT - IMPORT - DETAL

fb icon odwiedź nasz fanpejdż

więcej