Mocno spóźnione zaćmienie księżyca.

zacmienie 2018 W piątkową noc można było obserwować całkowite i najdłużej trwające w tym stuleciu zaćmienie księżyca. Pomimo dobrej pogody i licznych zapowiedzi astronomów, okazało się że w naszym regionie nie było takie widowiskowe. Zaraz po wschodzie księżyca został on przykryty licznymi chmurami. Pierwsze zdjęcia można było zrobić dopiero przed godziną 23:00.

 

 

 

Według wyliczeń naukowców tegoroczne zjawisko rozpoczęło się o 21:30 i trwało 103 minuty - najdłużej w tym stuleciu. I teoretycznie można było je dostrzec gołym okiem pod warunkiem, ze nie zasłoniły go chmury. Taka sytuacja miała miejsce w dużej części kraju - wystarczyło spojrzeć na media społecznościowe, aby przeczytać wiele komentarzy zawiedzionych osób.

Zamiast zaćmienia księżyca - Picasso na niebie...

Opublikowany przez Przeclaw24 Portal mieszkańców Przecławia i Warzymic Piątek, 27 lipca 2018

Już o godzinie 20:30 zamiast pięknego początku wschodu księżyca, można było po drugiej stronie nieba obserwować malownicze chmury, które po zachodzie słońca przechodziły w czerwony kolor. Na głównego bohatera show trzeba było poczekać prawie dwie godziny, kiedy przebił się przez chmury. Ale to już była, niestety, ostatnia faza zaćmienia, kiedy księżyc wracał do swojej naturalnej barwy.

 

zacmienie przeclaw

 

Tej samej nocy będzie można było zobaczyć również opozycję Marsa. Czerwona Planeta znalazła się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce i były to najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku.

 

Następnie równie długie całkowite zaćmienie wypadnie w 2123 roku.