logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

"Sprawdź Gałczyńskiego!" W Przecławiu rusza ciekawy projekt.

ogrodek warzywnyZ początkiem nowego roku rusza nabór do projektu z programu "Równać Szanse" w ramach którego powstaną w Przecławiu ogródki warzywne. Będzie to forma samodzielnej nauki uprawiania roślin i warzyw przez młodzież kończącą szkołę podstawową. Wszystko będzie prowadzone w ramach Klubu Młodego Ekologa przy GOKSiRze, który właśnie otrzymał celową dotację na realizację tego programu.

 

 

Konkurs skierowany jest dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych - mówi Robert Sokołowski z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu. W ramach tego projektu chcemy zbudować na terenie GOKSiRu na powierzchni 200m2 warzywniaka. Zaczynamy rekrutację od lutego wśród uczniów szkół podstawowych, mam nadzieję że uda się znaleźć po pięciu uczniów z każdej ze szkół. Program dotyczy tylko młodzieży z terenów wiejskich. Dostaną od nasz wytyczne, finansowanie i muszą sobie samo poradzić. Jak im wyjdzie - zobaczymy. Chodzi o to aby się czegoś nowego nauczyli, nie siedzieli przy smartfonach, no i żeby się ruszyli z domu.

  reklama

Ostoja

 

W 1926 roku Bronisław Gałczyński, starszy kuzyn Konstantego Ildefonsa, napisał broszurę "Ogród warzywny na 200m²", w której przedstawił śmiałą tezę, iż z takiego ogrodu standardowa rodzina (wówczas 2+1) potrafi uzyskać produkcję "jarzyn" pokrywające zapotrzebowanie roczne (0,5 kg dziennie/osobę). Po prawie stu latach chcielibyśmy, aby ten temat wiodący sprawdziła młoda grupa mieszkańców naszej Gminy.

Głównym celem projektu będzie zwiększenie lub nabycie umiejętności interpersonalnych przez uczestników, a w szczególności: przełamanie barier w nawiązywaniu kontaktu z innymi, zwiększenie wiary we własne możliwości, asertywność, umiejętność planowania zadań - przyszłości, umiejętność pracy w zespole. Uczestnicy to uczniowie klas 7,8 z trzech szkól podstawowych z naszej Gminy (po 5 osób z każdej). Wyłoniony zespół, bazując na użyczonej przez GOKSiR Przecław działce oraz w/w broszurze zbuduje od
podstaw ogród warzywny. Dzięki warsztatom ogrodniczym zdobędzie niezbędną wiedzę technologiczną do wykonania zadania. Samodzielnie będzie planował wszelkie działania: zakup materiałów, harmonogram prac, itd..

  reklama

Hair-House

 

Ze względu na specyfikę produkcji rolnej - zespół będzie zmuszony do elastyczności, ćwiczenia umiejętności podejmowania szybkich decyzji, często trudnych. Efektem wymiernym projektu będzie osiągnięcie nieokreślonych w wysokości płodów rolnych. Efektem niewymiernym - który jest celem głównym - będą nawiązane nowe przyjaźnie i zdobyte już wyżej opisane umiejętności. Na zakończenie projektu planowany jest w lipcu festyn podsumowujący półroczne działania zespołu. Podczas całego projektu będą nagrywane materiały filmowe obrazujące codzienne działania grupy.

Wszystkie osoby zainteresowane programem, a także klasy lub nauczycieli prosimy o kontakt mailowy: Robert Sokołowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pin It