logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Fotorelacja z Tygodnia Bibliotek 2012

tydzien-bibliotek-za-namiTydzień Bibliotek 2012 obfitował w wiele różnorodnych wydarzeń. Rozpoczął się 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek i trwał do wtorku 15 maja. Podczas obchodów odbyły się m.in.: spotkania z dziećmi i młodzieżą, mające na celu przybliżenie pracy bibliotekarza i funkcjonowania bibliotek, konkursy wiedzy, spotkanie literackie i autorskie oraz szereg akcji promujących czytelnictwo tj.: Cała Polska czyta dzieciom, Z książką do czytelnika, Uwolnij książkę.8 maja bibliotekę w Kołbaskowie i filię w Przecławiu odwiedziły dzieci z klas trzecich. Na spotkaniu zatytułowanym ZOSTAŃ BIBLIOTEKARZEM zapoznały się z pracą bibliotekarza, dokumentacją jaką prowadzi bibliotekarz, po czym same przystąpiły do wypełniania ksiąg inwentarzowych i opracowania książek przyniesionych z domowych biblioteczek. Zabawa w bibliotekarza bardzo podobała się dzieciom - mamy nadzieję, że któreś z nich zostanie w przyszłości bibliotekarzem.

9 maja w obu naszych bibliotekach odbyły się spotkania z nieco starszymi dziećmi z klas IV. Uczniowie poznali zasady korzystania z katalogu bibliotecznego, wypełniania karty katalogowej, poszukiwania informacji do jej wypełnienia, a następnie samodzielnie wypisali kartę katalogową wybranej książki wg hasła autorskiego i ułożyli karty wg alfabetu.

10 maja upłynął pod znanym hasłem akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIM. W tym dniu w świetlicy wiejskiej w Kołbaskowie odbyło się spotkanie dla dzieci z klas I i II szkoły podstawowej, którego honorowym gościem była Wójt Kołbaskowa. Małgorzata Schwarz, przeczytała dzieciom bajkę o "Śpiącej królewnie i siedmiu krasnoludkach." Dzieci z zaciekawieniem i w ogromnym skupieniu wysłuchały bajki, po czym wykonały przepiękne ilustracje, których wystawa potrwa do końca miesiąca w holu kołbaskowskiej biblioteki.

11 maja w przecławskiej bibliotece odbył się dla uczniów gimnazjum konkurs wiedzy o patronie roku 2012 Januszu Korczaku. Laureatami konkursu zostali: - Sitarek Iza - I miejsce, - Natalia Rozwadowska - II miejsce, - Ela Pszczoła - III miejsce , - Paulina Wyroślak - wyróżnienie.

14 maja w obydwu bibliotekach gościła grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena w Szczecinie. Tematem spotkania było DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE W BIBLIOTECE. Podczas spotkania uczniowie można było zapoznać się z książkami w innej formie niż pisane, przedrukiem książek w alfabecie Braille'a, poznać alfabet palcowy, język migany i migowy. W godzinach popołudniowych w świetlicy wiejskiej w Kołbaskowie miało miejsce spotkanie literackie połączone z rozstrzygnięciem konkursu na wiersz o bibliotece, prezentacją twórców literackich z naszej gminy, kursantów tańca towarzyskiego oraz zespołu Fortepain. Kulminacyjnym punktem spotkania było wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego na wiersz o bibliotece.

15 maja w kołbaskowskiej bibliotece odbył się konkurs wiedzy dla klasy VI na temat pracy i funkcjonowania bibliotek. Laureatami konkursu zostali: Emil Lewandowski - I miejsce, Ewa Twardowska - II miejsce, Karolina Piekarz - III miejsce. Natomiast w Przecławiu miało miejsce spotkanie z Dariuszem Rekoszem - autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie można określić jednym słowem - niebanalne. Autor "nie zanudził" młodzieży uczestniczącej w spotkaniu, wręcz zmusił do... myślenia. Było to bardzo interesujące spotkanie. Autor postawił młodzieży szereg zaskakujących pytań m. in.: Czy używanie wulgaryzmów jest modne? Czy wulgaryzmy są anachronizmami? O ile skraca życie wypalony papieros? Co ma wspólnego woda z liczbą Pi? Czy Kosma, Jerema i Barnaba to imiona żeńskie czy męskie? Jakie jest prawdopodobieństwo trafienia szóstki w "totka"? Czym jest algorytm i jak go wykorzystujemy w codziennym życiu? Czym jest liczba, a czym cyfra? Jak odjąć od dwudziestu dwadzieścia dwa, żeby otrzymać liczbę 88? Odpowiedzi dla wielu słuchaczy były wielkim zaskoczeniem...

Tegoroczny Tydzień Bibliotek 2012 przeszedł już do historii. Głównym jego celem była promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek oraz ich pracy, jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego mieszkańców. Wielu mieszkańców naszej gminy uczestniczyło w spotkaniach tematycznych oraz korzystało z akcji towarzyszących, wśród których największym zainteresowaniem cieszyło się UWALNIANIE KSIĄŻKI.

Składamy serdecznie podziękowania sponsorom. Dziękujemy Pani Wójt Małgorzacie Schwarz za ufundowanie nagród w konkursach wiedzy o J. Korczaku oraz o bibliotece, dyrekcji Hipermarketu Auchan Kołbaskowo za ufundowanie nagród książkowych w konkursie literackim na wiersz o bibliotece, Pani Agacie Piątek - właścicielce Gospodarstwa Agroturystycznego FRAITAGS w Waliszewie k/Ińska za ufundowanie głównej nagrody w tymże konkursie - weekendowego wypoczynku dla dwóch osób w gospodarstwie. Paniom:  Annie Sypniewskiej oraz Magdalenie Cybula za upominki dla uczestników konkursu. Gorące podziękowanie składamy również Państwu Magdalenie i Sebastianowi Piekarzom z Kamieńca za przepyszne soki  VIVA NATURA, Pani Agnieszce Karaszewskiej, właścicielce sklepu "Jaś" w Przecławiu, za słodki poczęstunek.
Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację i poprowadzenie Tygodnia Bibliotek, za zaangażowanie i poświęcony czas, za miłe słowa pod naszym adresem. Dziękujemy Dzieciom i ich Opiekunom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena w Szczecinie, kursantom oraz Pani Dorocie Kiszka-Grygier ze szczecińskiej Fundacji "Łączy nas taniec", Zespołowi FORTEPAIN, tworzącym "do szuflady", opiekunce świetlicy wiejskiej w Kołbaskowie p. Iwonie Szałek oraz członkom komisji konkursowej - paniom Dorocie Trzebińskiej, Katarzynie Bieleckiej, a także Małgorzacie Schwarz - Wójt Kołbaskowa, która aktywnie uczestniczyła w organizacji Tygodnia Bibliotek oraz brała czynny udział w obchodach, ale o tym opowiemy w relacji z przebiegu Tygodnia Bibliotek 2012 - BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE.

Pracownicy GBP w Kołbaskowie

 

Pin It