logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Wybory samorządowe - czas start !

wybory-czas-startWybory samorządowe odbędą się 16 listopada, a ich druga tura, jeśli będzie to konieczne w przypadku wyboru wójta, 30 listopada. Premier Donald Tusk podpisał w czwartek rozporządzenie w tej sprawie. Mieszkańcy gminy Kołbaskowo w tym dniu wybiorą Wójta, piętnastu Radnych Gminy, trzech Radnych Powiatu oraz Radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

 

 

 

Choć trwają jeszcze wakacje, to premier już zmobilizował samorządowców, wyznaczając termin wyborów lokalnych. To niezwykle ważne wybory, bo tak naprawdę serce naszego kraju bije właśnie w gminach i powiatach. To najniższy samorząd współdecyduje o jakości naszego życia i w znacznym stopniu wpływa na to, jak jutro będzie się powodziło nam i naszym dzieciom. W wielu miejscach kraju widać pozytywne zmiany: nowe drogi, chodniki, szkoły, przedszkola, hale, boiska, ośrodki opieki, parki, siłownie, skwery, skateparki czy nowoczesny transport publiczny. Lista zrealizowanych inwestycji z funduszy unijnych jest bardzo długa

 

Zarządzone na 16 listopada wybory samorządowe będą się nieco różnić od poprzednich. Po raz pierwszy wybory do rad gmin odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym z piętnastu okręgów będzie do zdobycia jeden mandat. Otrzyma go ten kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów. To najważniejsza nowość w tegorocznych wyborach. Cztery lata temu na terenie Przecławia i Warzymic istniały nawet okręgi czteromandatowe i na jednej karcie do głosowania można było postawić kilka krzyżyków. Teraz postawimy tylko jeden !

 

W wyborach do rad powiatu obowiązuje system proporcjonalny i 5-proc. próg wyborczy. W naszym okręgu wybierzemy trzech radnych. Wyborca może skreślić tylko jedno nazwisko na jednej z list niezależnie od liczby mandatów do obsadzenia.

 

Najważniejsze daty :

Od 27 sierpnia - początek kampanii wyborczej.
Do 26 października można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego
Do 7 listopada - zgłaszamy wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
W dniu 16 listopada głosujemy od 7:00 do 21:00

 

Na łamach portalu przeclaw24.pl będziemy pisać o wyborach wielokrotnie.

 

okregi-wyborcze-2014