logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Dom Kultury w Przecławiu, kąpielisko w Karwowie. Program wyborczy Małgorzaty Schwarz.

Malgorzata-SchwarzW niedzielę 16 listopada mieszkańcy gminy Kołbaskowo wybierać będą wójta. Sprawująca tę funkcję Małgorzata Schwarz, przed kilkoma miesiącami ogłosiła, że będzie powtórnie kandydować. Dziś przedstawia założenia swojego programu wyborczego.

Maciej Cieślik: Pani wójt, kończy się czteroletnia kadencja. Jak ocenia Pani realizację złożonych cztery lata temu obietnic?

Małgorzata Schwarz: Program, z którym szłam do wyborów, został zrealizowany praktycznie w całości. W każdej miejscowości zrealizowaliśmy takie inwestycje, które trafiły w potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Jest przedszkole publiczne w Przecławiu i Będargowie, świetlice wiejskie w wielu miejscowościach, przebudowane i wyremontowane drogi i chodniki. Powstały i wciąż powstają ścieżki rowerowe. Mamy nową oczyszczalnię ścieków i poprawiliśmy jakość wody. Powstały, intensywnie wykorzystywane, miejsca rekreacji i wypoczynku. Gmina jest czysta i zadbana. Przyciągamy coraz więcej inwestorów.

M.C: Jakie są najważniejsze punkty Pani programu wyborczego na nadchodzącą kadencję?

M.S: Priorytetem jest w dalszym ciągu rozwój obszarów inwestycyjnych. Zgodnie z nowym Studium rozwoju i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, większość terenów bezpośrednio graniczących z miastem, oraz leżących przy autostradzie A6 i drodze krajowej numer 13, ma pełnić funkcję usługową. To da wymierne korzyści w postaci podatków, które potem można przełożyć na konkretne inwestycje służące mieszkańcom. Konieczna jest budowa kolejnych odcinków ścieżek rowerowych, tak by utworzyły sieć, łączącą poszczególne miejscowości gminy ze Szczecinem i Niemcami.
Wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie infrastruktury drogowej, będącej w zarządzie powiatu polickiego. Narzekamy wszyscy na stan „powiatówek”. Zarząd Powiatu tłumaczy się brakiem środków na wspólne inwestycje. Gmina wychodzi z różnymi propozycjami remontów tych dróg, mało tego – współfinansujemy je, tak jak to miało miejsce między innymi przy budowie drogi Ladenthin- Warnik-Bedargowo, Ostoja-Rajkowo, czy w Warzymicach. Płacimy za projekty techniczne. Nie ustajemy w zabiegach, by znaleźć wspólne rozwiązania. Mam świadomość, że mieszkańców nie interesuje, czy droga jest powiatowa czy gminna. Chcą po niej bezpiecznie jeździć i tyle. Stoję na stanowisku, że po zrealizowaniu wszystkich zadań, będących zadaniami własnymi gminy, przy dofinansowaniu z zewnętrznych źródeł, będzie można pomyśleć o przejmowaniu dróg od powiatu. Kiedy będą naszą własnością, można je będzie wreszcie porządnie wyremontować.

M.C: Pani wójt, jeśli już jesteśmy w temacie dróg, co z obwodnicą Przecławia?

M.S: Kontynuacja działań zmierzających do jej wybudowania, to jest kolejny punkt mojego programu. To droga potrzebna nie tylko naszym mieszkańcom, ale całemu regionowi. To jest przecież wlot w S3. Za obwodnicą chodziłam i do ministerstwa i do dyrekcji GDDKiA w Warszawie i Szczecinie. Mam wsparcie pana Longina Komołowskiego, Honorowego Obywatela Gminy Kołbaskowo. Aktywnie lobbowałam w Stowarzyszeniu Obszarów Metropolitalnych za tym, by wpisać tę inwestycję w kontrakt terytorialny dla województwa zachodniopomorskiego. W nim znajdują się zadania, które mają być finansowane ze środków unijnych, ale za pośrednictwem budżetu państwa. Jeśli zarząd województwa wynegocjuje ten kontrakt, tak jak został on zaprojektowany, to obwodnicę uda się zrealizować przed rokiem 2020. I to nie tylko na odcinku omijającym Przecław, ale w całości, czyli od Ronda Hakena aż do Rosówka. Cały odcinek szacujemy na ok. 170 milionów. Samodzielnie, jako gmina, takiej inwestycji nie udźwignęlibyśmy.

M.C: Co poza inwestycjami drogowymi?

M.S: Dom Kultury. Z basenem, strefą fitness, sceną plenerową, z terenem, na którym znajdzie się miejsce na wybieg dla psów i boisko do siatkówki. Pozyskaliśmy od ANR działkę o powierzchni półtora hektara, vis a vis osiedla w Przecławiu. Na ukończeniu jest projekt techniczny tego obiektu. Będziemy się starać o wsparcie unijne i ministerialne dla realizacji tej dość kosztownej, ale bardzo potrzebnej mieszkańcom inwestycji.
Konieczny jest dalszy rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Dzięki powołaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, wiele udało się w tej dziedzinie zrobić. PGK samo się utrzymuje, a dodatkowo do budżetu gminy wpływa pół miliona nadwyżki rocznie, czyli środków, które przeznaczamy na dalszy rozwój i modernizację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Po poprzedniku, firmie „Calbud”, gmina przejęła sieć w znacznym stopniu zdekapitalizowaną. Po dwóch latach działalności PGK wiele urządzeń w przepompowniach czy na ujęciach wody zostało wymienionych na nowe. Dzięki temu zmalała ilość awarii. Mając w swoim władaniu całą sieć, możemy planować jej rozwój, tak by zapewnić nieprzerwaną dostawę wody o dobrej jakości.
Z rozmów z mieszkańcami wiem, że bardzo przydałby się też nam wszystkim gminny detaliczny ryneczek warzywno-owocowy w Przecławiu. Ważnym obszarem jest zagospodarowanie czasu wolnego naszych seniorów. Chcę stworzyć Kluby Seniora w oparciu o istniejącą bazę świetlic wiejskich, a docelowo gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jakie są oczekiwania mieszkańców w tym zakresie wiem z ankiet, które rozprowadzaliśmy dzięki uprzejmości sołtysów.

M.C: Czy w programie są sprawy związane z oświatą?

M.S: Nasze szkoły są wyremontowane, bardzo dobrze wyposażone, w pełni zinformatyzowane. Mamy znakomitą bazę lokalową i sportową, której zazdroszczą nam inne gminy. Najważniejszą inwestycją w tym obszarze będzie remont kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej w Przecławiu i budowa bieżni przy ZPO w Kołbaskowie.  Uważam, że mamy doskonale wykształconych nauczycieli i świetnie przygotowaną bazę dydaktyczno-oświatową. Tu wystarczy tylko wspierać to, co już bardzo dobrze funkcjonuje.

M.C: Gmina Kołbaskowo to oprócz terenów inwestycyjnych, również tereny doskonale nadające się do zagospodarowania na cele rekreacyjne i turystyczne. To Dolina Dolnej Odry, Moczyły, Siadło Dolne, Kurów. Czy zamierza Pani ten potencjał wykorzystać?

M.S: Oczywiście. Pierwsze działania już podjęliśmy. Wybudowana została ścieżka rowerowa „Szlak Bielika”, budujemy kolejną ścieżkę rowerową Przecław- Kołbaskowo -Rosówek, projektujemy też kolejne. Jesteśmy na finiszu przebudowy i remontu drogi w Siadle Dolnym. Następnym etapem będzie przebudowa drogi dojazdowej do tej miejscowości i zagospodarowanie bardzo atrakcyjnego, będącego w posiadaniu gminy nabrzeża. Chciałabym tu stworzyć bulwar z miejscami na przystań dla kajaków i łodzi. To miejsce trzeba ożywić. Takie same plany mam w stosunku do Moczył. Tu też chcę turystycznie zagospodarować nabrzeże.
Terenów rekreacyjnych nie mają dwie największe miejscowości – Przecław i Warzymice. Wykorzystać można okolicę zbiornika retencyjnego. To bardzo ciche i spokojne miejsce wśród pól, chętnie już teraz użytkowane przez spacerowiczów. Aż się prosi, by stworzyć tam ładnie zagospodarowaną ścieżkę sportowo-rekreacyjną.
Gminie udało się odzyskać żwirowisko w Karwowie. Kto był, ten wie, że teren jest bardzo atrakcyjny. Idealny, by docelowo stworzyć tam kąpielisko dla mieszkańców gminy, którego bardzo nam brakuje.

M.C. Czy cztery lata wystarczą na realizację tych zamierzeń?

M.S. Cztery lata to wbrew pozorom sporo czasu – jeśli ma się doświadczenie, konkretną wizję i plany. Jeśli uda mi się po raz kolejny zdobyć zaufanie mieszkańców, zrealizuję te zamierzenia.

M.C. Dziękuję za rozmowę.

Puls Przecławia nr 46

Pin It