logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Jak prawidłowo zagłosować ?

kolory-kart-Już za kilka dni wybory samorządowe. 16 listopada zdecydujemy, kto zostanie wójtem, radnym gminy, powiatu i sejmiku. W lokalu wyborczym dostaniemy do rąk cztery karty. Głosowanie nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zobacz, jak to zrobić!

 

 

 

 

Wybory w tym roku będą się różnić od poprzednich. Czym? Wybory do rady gminy odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym okręgu będzie do zdobycia jeden mandat, a otrzyma go kandydat, na który zdobędzie najwięcej głosów. Dlatego wyborca stawia znak X przy nazwisku jednego kandydata.

 

Masz 4 karty i 4 krzyżyki do postawienia.

 

Głosowanie na Wójta - karta koloru różowego - sposób głosowania jest prosty - można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce obok jego nazwiska. Jeżeli postawisz go przy kilku nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.

 

Głosowanie na Radnego Gminy - karta koloru białego - Głosuje się stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata. W tym roku nowością są okręgi jednomandatowe. Więc na karcie możesz postawić tylko jeden krzyżyk !

 

Głosowanie na Radnego Powiatu - karta koloru żółtego - wyborca głosuje na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak "x" został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy to głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.

 

Głosowanie na Radnych Sejmiku - karta koloru niebieskiego - wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak "x" został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy to głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.


Z kartami do głosowania idziesz do miejsca zapewniającego tajność głosowania - będzie to kabina z kotarą. Ma ci to zagwarantować, że inny wyborca czy członek komisji nie zobaczy twojego wyboru. Niektórzy głosują jednak "publicznie", kładąc np. karty na parapecie lub zakreślając "na kolanie". Jest to naruszenie prawa wyborczego, ponieważ tajność głosowania jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem wyborcy. Nie zagraża ono wprawdzie ważności całych wyborów, ale przewodniczący powinien dopilnować, żeby głosowano tajnie.

 

Według przepisów przed głosowaniem wyborca powinien się wylegitymować komisji dowodem tożsamości. Nie wynika z nich jednak, że musi to być dowód osobisty. Można głosować na podstawie paszportu, prawa jazdy, a nawet legitymacji studenckiej czy ubezpieczeniowej. Jeżeli jednak mamy ważny dowód, weźmy go ze sobą - członkowie komisji nie zawszę są świadomi, że można głosować także na podstawie innych dokumentów. Dowód oszczędzi nam więc ewentualnych sporów.

 

I jeszcze dwa zdania o prawidłowym stawianiu krzyżyka, bo okazuje się że zdarzają się nieważne głosy z tego tytułu. Aby głos był ważny w kratce musi być postawiony krzyżyk "x" a punkt przecięcia kresek musi się znaleźć w polu kratki. Proste? Niby tak... ale niektórzy stawiają "ptaszki" lub coś w rodzaju "v" - a taki głos jest nieważny. Także minusy czy kropki są niedozwolone. Informacja o tym, jak oddać głos żeby był ważny, jest umieszczona na każdej karcie i na plakatach w lokalach wyborczych. Powinni nią służyć też członkowie komisji, oczywiście nie sugerując na kogo należy zagłosować.

 

Przecław głosuje w szkole podstawowej. Warzymice w gimnazjum. Uwaga ! Każda z czterech obwodowych komisji w Przecławiu ma osobne wejście. 

 

przeclaw-warzymice-gdzie-glosuja

 

Pin It