logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Jest postanowienie sądu. Wierzbicki ma zakaz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.

postanowienie sadyKampania wyborcza do samorządu nabiera tempa i rumieńców. W miniony tydzień odbyły się cztery procesy w trybie wyborczym z powództwa Małgorzaty Schwarz przeciwko Ryszardowi Wierzbickiemu oraz kandydatom na radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców „Tu działamy, bo tu mieszkamy”. W trzech przypadkach sąd zakazał rozpowszechniania nieprawdziwych informacji oraz nakazał zamieszczenie sprostowań. Jeden wniosek został oddalony.

 

 

Od 2011 roku, zgodnie z kodeksem wyborczym, każda osoba rozpowszechniająca materiały wyborcze, czy udzielająca wypowiedzi zawierającej informacje nieprawdziwe lub naruszające dobra osobiste musi się liczyć z tym, że stanie za to przed sądem. Tryb wyborczy gwarantuje szybkość postępowania. Każdy taki wniosek sąd okręgowy rozpoznaje w ciągu 24 godzin w trybie nieprocesowym.

Nie inaczej było z wnioskami skierowanymi do sądu przez pełnomocnika Komitetu Wyborczego Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo. Sprawa informacji jaką umieścił w swoim programie wyborczym kandydat na wójta z KWW „Tu działamy, bo tu mieszkamy” znalazła swój finał w Sądzie Apelacyjnym. Ryszard Wierzbicki ma zakaz rozpowszechniania nieprawdziwej informacji o tym, że na terenie gminy brak jest placów zabaw dla dzieci, oświetlenia oraz dostępu do świetlic. Musi też zamieścić stosowne sprostowanie, które podajemy poniżej.

Sąd Okręgowy w Szczecinie rozpatrzył też sprawę, dotyczącą informacji kandydata na radnego Marcina Kaźmierczaka, który napisał na portalu społecznościowym, że wójt gminy Kołbaskowo nakazała mu zamkniecie baru Markas w Przecławiu. Orzeczeniem sądu Marcinowi Kaźmierczakowi, prezesowi Stowarzyszenia "Tym Razem Razem", wydano zakaz rozpowszechniania nieprawdziwej informacji oraz nakazano zamieszczenie jej sprostowania.

Takie samo orzeczenie wydane zostało w stosunku do Mateusza Jakubowskiego. Kandydat na radnego ma zakaz rozpowszechniania nieprawdziwej informacji, jakoby wójt M. Schwarz przekazała parafii w Kołbaskowie 30 tys. złotych na organizację koncertów muzyki organowej, bez przeprowadzonego konkursu. Ponadto sąd nakazał Jakubowskiemu publikację sprostowania w kolejnym numerze "Kołbaskowskiego Punktu Widzenia”.

Sąd Okręgowy oddalił natomiast wniosek dot. zakazu rozpowszechniania informacji dotyczącej odpowiedzialności wójt M. Schwarz w zakresie podjęcia przez nią decyzji o wygaszeniu gimnazjum.

 

sprostowanie wierzbicki

 sprostowanie kazmierczak

 

Fot. facebook.com oraz kolbpw.aplus.pl

Pin It