logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Święto Plonów. Dyskotekowa BASTA. Kampania wyborcza. [DUŻO ZDJĘĆ I WIDEO]

dozynki 2019 fotorelacjaTak w skrócie można zrelacjonować sobotnie popołudnie w Kołbaskowie. Piękne wieńce dożynkowe i smaczne wypieki zaprezentowali mieszkańcy gminy. Na scenie przy OSP zaśpiewały ludowe i świetlicowe grupy muzyczne. A do Kołbaskowa po raz pierwszy w takiej ilości przyjechali liczni posłowie i senatorowie zarówno z lewej jak i prawej sceny politycznej.

 

 

Dożynki zawsze zaczynały się uroczystą mszą świętą. Kiedyś odbywała się w kołbaskowskim kościele parafialnym, ale od kilku lat odprawiana jest na specjalnie przygotowanym ołtarzu pod chmurką. Podziękujmy Panu Bogu za żniwa, za chleb - powiedział ks. Proboszcz Krzysztof Tracz. Aby tego chleba nikomu nie zabrakło. Głównym tematem tegorocznych, słabych plonów, to gigantyczna susza. Dotknęła ona praktycznie wszystkie sektory produkcji żywności - nie tylko uprawę zbóż, ale także sadownictwo czy uprawę warzyw.

Dożynkowych gości przywitali ze sceny Dorota Trzebińska i Zbigniew Szczuplak z Rady Gminy oraz wójt Małgorzata Schwarz, która obiecała, że ten symboliczny chleb dożynkowy "będziemy dzielić sprawiedliwie, aby dla nikogo go nie zabrakło". Na licznych stoiskach zlokalizowanych dookoła placu przy OSP można było nabyć rękodzieło, domowe wypieki czy gorące i zimne przekąski. To była bardzo upalna sobota, stąd największym wzięciem cieszyły się zimne napoje na stoiskach czy wodne zabawki wraz z "prysznicem-mgiełką" wystawione przez gminny ZWiK.

W najważniejszym konkursie, na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, pierwsze miejsce powędrowało do sołectwa Kamieniec, drugie miejsce do Pargowa, a trzecie do Kołbaskowa. Powrócił w wielkim stylu konkurs najciekawsze przebranie za wiejską babę i chłopa. Tutaj bezkonkurencyjni okazali się Małgorzata Rychel oraz Roman Bożejewicz. Przeglądając zwycięzców i wyróżnionych w pozostałych konkursach można powiedzieć, że tym razem nie było mocnych na Siadło Górne, które zgarnęło większość nagród.

Na dożynkowej scenie wystąpili Siadliczanki, Nadodrzanki, Grupa Retro i po raz pierwszy "Przecławianki". A pod wieczór zagrał w tanecznym rytmie "LOKUS" a wspomnienia polskich muzycznych szlagierów przedstawił w swojej aranżacji Arek Mażewski. Gwiazdą wieczoru w Kołbaskowie była rodzinna grupa "BASTA", która porwała do tańca prawie wszystkich gości i dali wyjątkowo długi, bo trwający ponad godzinę koncert.

Kołbaskowo przeżyło w tym roku "polityczny nalot". Przyjechali obecni posłowie i senatorowie oraz kandydaci do parlamentu. Z liczną ekipą spacerował i rozmawiał Arkadiusz Marchewka (KO), który rozdawał ulotki i ... marchewki. Z tego ugrupowania pojawił się także Tomasz Grodzki. Z Prawa i Sprawiedliwości byli Arkadiusz Litwiński, Jolanta Toboła oraz Małgorzata Jacyna-Witt, która rozdawała... krówki. Lewicę reprezentował Grzegorz Napieralski a PSL - Cezary Szeliga. Wybory parlamentarne już za niecałe dwa miesiące - dokładnie w niedzielę 13 października.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPROSTOWANIE. Grzegorz Napieralski reprezentował Koalicję Obywatelską, a nie Lewicę jak podaliśmy w relacji powyżej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pin It