logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Budżet obywatelski nie dla Przecławia czy Warzymic

Przeclaw za biedronka koncepcjaRuszyło głosowanie w budżecie obywatelskim gminy Kołbaskowo. Od dziś przez prawie cztery tygodnie można głosować na jeden projekt inwestycyjny i jeden nieinwestycyjny. Jednak w tym roku zmienił się sposób podliczania głosów, który faworyzować będzie najmniejsze miejscowości. Przecław czy Warzymice zostaną praktycznie bez szans.

 

 

Proszę się zainteresować regulaminem liczenia głosów w tegorocznym budżecie obywatelskim – pisze jedna z mieszkanek Przecławia – według niego będzie brana pod uwagę procentowa ilość głosów w przeliczeniu na ilość mieszkańców w danej miejscowości. Czyli duże miejscowości tak jak nasza nawet jeśli uzbierają najwięcej głosów, nie wygrają. 

  reklama

Ostoja

I rzeczywiście tak jest – w uchwale rady gminy nr XIX/227/2020  czytamy: 

12. Ustalenie wyników polega na zsumowaniu głosów oddanych na każdy projekt na liście oraz ustaleniu dwóch odrębnych rankingów projektów w kolejności od projektu, który otrzymał największy procent głosów oddanych, w stosunku do liczby mieszkańców miejscowości, w którym realizowany ma być dany projekt. 

16. Do realizacji mogą zostać przeznaczone te projekty, które uzyskały największy procent głosów z zastrzeżeniem, że wśród nich nie może się znaleźć więcej niż jeden projekt inwestycyjny dotyczący tego samego Sołectwa, z zastrzeżeniem ust. 17 i 18. 

Przecławski projekt zagospodarowania terenu za „Biedronką” teoretycznie wygrać może. Ale w przypadku Przecławia, w którym mieszka 3500 osób, musiałby dostać ogromną ilość głosów. Nawet przekraczającą ilość mieszkańców i mocno zaangażować sąsiednie Warzymice do głosowania na niego. Niestety w obu miejscowościach jest spora ilość osób wynajmujących mieszkania lub nie mających uregulowanych spraw meldunkowych. Za to znacznie łatwiej będzie wygrać najmniejszym miejscowościom w których mieszka np. 200 osób. Przy pomocy znajomych z sąsiednich miejscowości mogą łatwo uzbierać 200-300% głosów.  

 reklama
jas poziomo

W poprzednim roku przecławskie projekty wygrały głosowanie znaczącą przewagą. Za prawie pół miliona złotych wyremonotowana zostanie nawierzchnia boiska przy kasztanówce a za dwieście tysięcy złotych ma powstać wielofunkcyjne mini boisko przy szkole podstawowej. Jednak w tegorocznym głosowaniu będzie się liczyć mobilizacja całego sołectwa i wygra te, które zdobędzie najwięcej procent głosów.   

Nie oddamy walkowerem tego projektu – mówi Shivan Fate z Przecławia - będziemy robić kampanię w naszej miejscowości i także w innym miejscowościach gminy, ponieważ projekt jest ważny z punktu widzenia interesu wszystkich mieszkańców gminy. Może napiszemy w tej sprawie petycję do rady gminy która taki regulamin uchwaliła. Jeżeli małe miejscowości czują się poszkodowane - to należało zrobić pół budżetu obywatelskiego dla Przecławia i Warzymic, a drugie pół dla mniejszych. 

Głosowanie zaczęło się dziś i trwa do 11 grudnia. Więcej szczegółów pod adres https://kolbaskowo.budzet-obywatelski.org/ 

Pin It